Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Служители на МВР и на отбраната на Румъния работили като наемници в ДР Конго

Снимка: архив
Чуй новината! Чуй новината:

Румънското Министерство на вътрешните работи е установило 11 свои служители, които са работили като наемници в Демократична Република Конго, докато са се водили в отпуск по болест, съобщи телевизия Диджи 24.

По-рано Министерството на отбраната обяви, че седем военни от активния състав на армията също са работили като наемници в африканската държава, докато в Румъния са били в отпуск за отглеждане на дете, както и за над 460 резервисти, които са подписали договори с частни компании за сигурност, които са развивали дейност там. Съгласно законите на страната действащите служители нямат право да работят като наемници, допълва БТА.

Проверките бяха наредени, след като избухна скандал с участието на смятания за лидер на група наемници Хорациу Потра, когото прокурорите обвиняват, че е организирал план за дестабилизация на държавата в полза на бившия кандидат за президент Калин Джорджеску.

Потра е бивш боец във френския Чуждестранен легион и се предполага, че е наемал стотици румънци, за да ги изпраща в ДР Конго срещу по-високо заплащане. 


По публикацията работи: Светлин Божков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Премиерът свиква съвещание с министри заради санкциите срещу "Роснефт" и "Лукойл"

Премиерът Росен Желязков свиква работно съвещание с министри във връзка с решението на САЩ да наложат санкции срещу руските петролни компании "Роснефт" и "Лукойл". САЩ наложиха санкции на водещите руски петролни компании "Роснефт" и "Лукойл" В съвещанието ще участват шестима министри - на вътрешните и на външните работи, министрите на..

публикувано на 24.10.25 в 07:49

В Габрово валидираха пощенска марка за 100-годишнината от рождението на Борис Димовски

В Дома на хумора и сатирата в Габрово беше валидирана пощенска марка за 100-годишнината от рождението на Борис Димовски. Художникът е сред първите творци, свързали името си с Габровския музей на смеха, където бе открита ретроспективна изложба с илюстрации към габровските шеги, рисунки и шаржове на знаменития карикатурист.  Пощенската..

публикувано на 24.10.25 в 07:47

Международен форум "Черно море 2030" в Бургас

Международен форум "Черно море 2030" ще се проведе в Бургас. В него ще участват министъра на енергетиката Жечо Станков, министъра на околната среда и водите Манол Генов, министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов, представители на държавната и местната власт.  Инициативата ще постави акцент върху теми като зеления преход,..

публикувано на 24.10.25 в 07:40

НС ще разгледа годишни доклади за младежта

Годишен доклад за младежта за 2020 г. и Доклад за младежта за периода 2021-2022 г. ще разгледа парламентът според приетата седмична програма. Вносител е Министерският съвет. Докладът за младежта за 2020 г. обобщава данни, предоставени от ресорни институции, общини и неправителствени организации, посочват от Комисията по въпросите на младежта..

публикувано на 24.10.25 в 07:14

В неделя преминаваме към зимно часово време

На 26 октомври - неделя -  преминаваме към зимното часово време.  В 4 часа сутринта стрелките се преместват с час назад. През март 2019  Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа.  Държавите членки решават дали преминат изцяло на лятно или зимно часово време.

публикувано на 24.10.25 в 07:07
в.с. „Елените“ - 09.10.2025 г.

ДНСК е издала акт за премахване на незаконен строеж в "Елените"

Дирекцията за национален строителен контрол е издала акт за премахване на незаконен строеж във ваканционното селище "Елените", съобщи БТА.  Става въпрос за корекцията на коритото на река Козлука.  По информация на агенцията, съобщението за съставения акт е залепено на мястото на строежа. На 3 октомври поройни дъждове предизвикаха сериозни..

публикувано на 24.10.25 в 06:52
Американският президент Доналд Тръмп.

Доналд Тръмп се отправя към Азия

Американският президент Доналд Тръмп ще се срещне през следващата седмица с китайския лидер Си Цзинпин в рамките на азиатската си обиколка, съобщиха от Белия дом.  Тръмп ще посети в Южна Корея, която ще бъде домакин на форума Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество. Китайският президент Си Цзинпин също пристига в страната, като се очаква..

публикувано на 24.10.25 в 06:51