Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят.
Идеята за промяна в учебната програма е на министъра на образованието Красимир Вълчев. Мярката има възпитателен характер. Целта е учениците да придобият социално-етични и културни компетентности.
"Не е проблем учители и монаси да разговарят, но този уклон в момента – Българската православна църква да определя образователни политики, според мен, е малко рискован, да не кажа, че застрашава светското естество на нашето образование и за съжаление не се базира на никакви реални научни данни за ползата от религиозното образование", изказа мнение пред БНР д-р Женя Лазарова – психолог и невроучен.
"Прегледите на такава научна литература, т.е. документираните обективно такива опити както в САЩ, така и навсякъде другаде по света, показват, че религията не е благоприятна по никакъв начин за детското развитие", посочи тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
Д-р Лазарова цитира данни от проучване в 19 държави на 7 от големите религии, които показват, че няма никаква връзка между религиозната принадлежност на родителите или детето и склонността му да проявява емпатия или да помага на някого. Единственото, което е свързано с това, е да склонността да казват, че са по-добри хора, допълни тя.
Психологът определи като мит и твърдението, че религията дава по-добри възпитателни подходи:
"Големите научни проучвания, базирани върху различни религии, показват, че в религиозно базираните образователни подходи изключително много се фокусира върху подчинение и се изпада в свръхконтролиращи посоки, които вредят на развитието и предизвикват по-голям брой проблемни поведения в децата. Така че всъщност има даже контрапродуктивен ефект такъв тип образование. Същото важи и за възпитанието на базата на религия в рамките на семейството. Специално за християнските семейства науката казва, че има тенденцията те да са по-строги, да наблягат повече на наказателна дисциплина в семейството и това води до проблеми в развитието".
Д-р Лазарова подчерта обаче, че в определени райони за определени сегменти от обществото религията е много ползотворна.
Според нея ако имаме друг подход, който е общочовешки и не е базиран на религията, но приобщава и възпитава такъв тип ценности, които да важат за всички, това би било по-ефективно.
"Религията по начина, по който се предлага в момента – от ранна детска възраст, би навредила на адекватното социално-емоционално развитие", изказа мнението си д-р Лазарова. За нея ролята на педагогиката има 2 аспекта – да учи знания и да подпомага личностното израстване и съзряване, който в момента липсва в образователната система. Според нея религията не може да го замени.
Религията е субективна и няма как да се преподава по обективен начин, категоричен бе психологът. Според нея има много различни лоши сценарии, в които да се "изроди цялото това нещо".
Психологът смята, че евентуална оценка по дисциплина ще доведе до същите проблеми. По думите ѝ наказателната дисциплина вреди, травмира и не дава възможност за самостоятелно поемане на отговорност за решенията:
"Винаги зависиш от външен стимул и в момента, в който този външен стимул отпадне, спираш да следваш правилата, които той е налагал".
Средата в училище трябва да е подкрепяща, категорична бе Лазарова и заяви, че наказателната дисциплина не е ефективният метод на възпитание.
Цялото интервю на Ирина Недева с д-р Женя Лазарова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..