Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петя Дубарова - златен слънчоглед, красив като главата на момиче

Петя Дубарова
Снимка: Колаж: Стилиан Пенев
На 25 април се навършват 63 години от рождението на Петя Дубарова. Наричат я "слънчевото дете на българската поезия", останала завинаги в нея седемнадесетгодишна.

Петя учи в английската езикова гимназия в Бургас „Гео Милев“, което е нейна мечта. Поетесата много пъти е споделяла, че обожава английския език. Многократно е изнасяла литературни четения на свои творби пред съучениците си. Любовта ѝ към писането се ражда още в най-ранна детска възраст. Нейните първи публикации са във вестниците „Септемврийче” и „Народна младеж”, в списанията „Родна реч” и „Младеж”.
Майката на Петя има голяма роля в изграждането на личността и вижданията ѝ, като в същото време я напътства в света на изкуството. Въпреки краткия си живот, поетесата оставя след себе си около 200 стихотворения, 50-60 произведения в проза, десетки художествени преводи на песни на "Бийтълс", "Би Джийс", "Смоуки" и "Пух". Любимите ѝ места в родния Бургас са плажът, лунапаркът и морската градина, където свири на китара, пее и се забавлява заедно с връстниците си.
През 1978 година участва във филма на режисьора Георги Дюлгеров "Трампа". По време на снимките в град Самоков, една вечер, докато се забавлява в дискотека в курорта Боровец, Петя среща Пер, швед, в когото се влюбва. Той остава първата ѝ и единствена любов. В дневника си го описва като „далечния, светлия, чаровния, нежния”. Водят активна кореспонденция известно време, след което той просто престава да ѝ пише. Поетесата с чувствително сърце преживява много тежко тази безмълвна раздяла.
На 4 декември 1979 г., ненавършила 18 години, Петя Дубарова се самоубива в дома си в Бургас със сънотворни хапчета, оставяйки бележка със следния текст: "Измамена Младост Прошка Сън Спомен Зад стените на голямата къща ТАЙНА". В една от последните си изповеди тя пише: "Не искам да живея в заслепение... Всичко е така опорочено, някъде отвътре, от дълбокото на живота лъха гнило. Но искам да вярвам, че има и достойни хора, хора чисти и необикновени. Ако има, то те са нещастници."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

11.05.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 11.05.25 година. 

публикувано на 11.05.25 в 07:53

Остров Персин: Мълчаливият свидетел

Концлагерът „Белене” е създаден на 27 април 1949 г. с поверително постановление на Министерския съвет, ръководен от министър-председателя Георги Димитров. С него комунистическото правителство взима решение да бъде създадено трудово-възпитателно общежитие (ТВО). С тази задача е натоварено МВР, на което са предадени островите на река Дунав – Персин,..

публикувано на 09.05.25 в 03:00

04.05.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 04.05.25 г.

публикувано на 04.05.25 в 08:17

27.04.2025 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението, което стана победител в месечната класация, а също и новите предложения от изминалата седмица.  Водещ - Даниела Якова.

публикувано на 28.04.25 в 09:39

Група деца от Смолян снимат филм

Група деца от Смолян снимат филм. Те са на различна възраст, но ги обединява идеята сами да създадат игрален филм. Сюжетът е криминален , а освен актьори, децата са и сценаристи, оператори и монтажисти. Учениците имат амбиция да заснемат пет сезона с по 12 епизода . Досега има готови 4 серии. Репортаж на Радостина Чернокова в..

публикувано на 21.04.25 в 18:31
Законите на Мърфи

20.04.25 - Законите на Мърфи

Рубриката от 20.4.25 година

публикувано на 20.04.25 в 11:31

Филмът "Жестокият път" тръгва по кината

От 18 април по кината тръгва новият филм за легендарната българска експедиция „Еверест ‘84“. Той се казва „Жестокият път“ – както наричат Западния гребен, най-трудния маршрут до този връх. Преди 40 години Христо Проданов става първият българин, изкачил Еверест, а по-късно други четирима алпинисти от експедицията – Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил..

публикувано на 18.04.25 в 10:18