Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студът унищожи около 80% от насажденията с праскови, сливи и череши

Стопани в Сливенско: Очакваме помощ от държавата, застраховките важат след 20 април

| Репортаж

Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика. 

Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните коментираха, че при тази ситуация единствената помощ, която очакват е от държавата, защото застраховките важат след 20 април, а макар и пропаднали площите трябва да се обработват през целия сезон, за да бъдат запазени за следващия.

Тази сутрин част от стопаните на овощните градини споделиха притесненията си пред БНР.

Шансът дърветата да запазят плода си в минусовите температури е почти никакъв, коментираха загрижените стопани. Според тях няма спасение и в паленето на слама, в опит да спасят реколтата.

И за да подкрепят думите си, един от стопаните показва измерването на температурите по часове тази нощ.

Заедно с Коста Петров, председател на сдружение "Българска праскова“ отиваме до едно от дърветата, за да ми покаже пораженията от студа.

Коста Петров коментира, че е крайно време да се създаде гаранционен фонд, за който се говори от много време, но не все не се случва.


Прогнозата за тази вечер отново е за минусови температури. Температури, които ще доубият и малкото останали плодове. Стопаните твърдят, че праскови ще има, друг е въпросът от къде ще дойдат. 

И докато едни вече виждат поредна нулева година в градините си, то други виждат изгоден внос. С промяната на времето, може би идва и възможността държава и наука да се впрегнат и да създадат нови сортове овошки, за да се запази  родното производство и икономика в малките населени места.

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Малки и средни фирми в Кипър ще получат над 360 млн. евро помощ чрез целеви програми

Малки и средни предприятия в Кипър ще получат над 360 млн. евро безвъзмездна финансова помощ чрез целеви програми до 2027 г., съобщи икономическото министерство. Засилване на бизнесактивността в страната отбелязва представеният Национален доклад за предприемачеството за 2023/2024 г. Близо 40% от кипърците смятат, че имат възможности да..

публикувано на 06.05.25 в 04:43

Великобритания не подкрепя разширяването на израелските военни операции в Газа

Великобритания „не подкрепя“ разширяването на израелските военни операции в Газа, заявиха от британското външно министерство. А от „Даунинг стрийт“ съобщиха, че след телефонен разговор премиерът Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон  са изразили „дълбока загриженост“ относно израелския план.  Говорител на Министерството на външните..

публикувано на 06.05.25 в 04:40

В Рим пристигнаха всички кардинали, които ще избират новия папа

В Рим са вече всички кардинали, които от сряда – 7-и май, в Сикстинската капела ще изберат нов папа. От 135 кардинални с право на вот, не присъстват по здравословни причини един испански и един африкански кардинал. Днес се проведоха нови две   конгрегации (срещи) с участието на общо 179 кардинали. Всички 133-а кардинали   под 80-годишна..

публикувано на 05.05.25 в 22:33

Силен дъжд наводни тази вечер силистренското село Смилец

Силен дъжд наводни тази вечер къщи и градини и покри с кални наноси по улиците на силистренското село Смилец. Каналът в селото не е успял да поеме стичащата се от високите части вода. От "Пожарна безопасност и защита на населението" отводняват наводнените къщи, съобщи кметът на селото Мария Димитрова: "Просто катастрофално. Аз бяха на..

публикувано на 05.05.25 в 22:15
Снимката е илюстративна

Възстановено е движението през Прохода на Републиката (обновена)

Възстановено е движението през Прохода на Републиката, след като по-рано тази вече беше непроходими за автомобили за повече от часа заради две тежки катастрофи. Около 17.00 часа край великотърновското село Вонеща вода се удариха тир и лек автомобил. Камионът напусна местопроизшествието. Водачът е установен в друга област и се конвоира до..

обновено на 05.05.25 в 22:12

Израел може да завземе цялата Ивица Газа при новата разширена операция

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в понеделник, че разширената офанзива срещу палестинската военна групировка "Хамас" ще бъде "интензивна", след като кабинетът му по сигурност одобри планове, които могат да включват завземане на цялата Ивица Газа и контрол над предоставяната хуманитарна помощ, предаде Ройтерс. Служител на..

публикувано на 05.05.25 в 21:33

Ракетни удари по пристанището Худейда в Йемен

Шест ракетни удара са били нанесени по пристанището Худейда в Йемен, съобщи свързаната с хутите телевизия "Ал Масира", обвинявайки за нападението Израел и Съединените щати. Това става ден, след като хутите, свързани с Иран, изстреляха ракета, която нанесе удар близо до основното летище на Израел - "Бен Гурион", предаде Ройтерс. "Повече от 30..

публикувано на 05.05.25 в 20:26