Скоростта е основната причина за смъртта по пътищата. Важно е да убедим човек, че трябва да се самоконтролира. Контролът не може да замени самоконтрола, заяви бившият шеф на Пътна полиция в ГДНП и експерт Алекси Кесяков в интервю пред БНР.
"Говорим за страха от глобите, а не за това, че може да пострадаме като участник в движението - да счупим ръка, крак, гръбнак. Когато участваме забравяме, че имаме тяло и мислим, че само душа се движи някъде", каза той в предаването "12+3".
Мнението му за публикуваните клипове на движещи се с 200 км/ч автомобили е, че скоростта е основният убиец на пътищата и "там има толерантност":
"30 км/ч е граничната скорост, при която човек се уврежда, при удар на 10 пешеходци – 9 оцеляват един умира. Този зад волана първо трябва да пази себе си от катастрофа, да не пострада пътникът до него, да не блъсне друг пешеходец. Защото след катастрофата животът е ужасен. Включително и на този, който е виновен", предупреди бившият шеф на КАТ, видял ужасно много трагедии на пътя.
Алекси Кесяков се съгласи с мнението на Бойко Борисов, че тол системата ще дисциплинира шофьорите по пътищата и допълни, че по принцип всеки контрол дисциплинира:
"Когато се въвеждат мерки като "средна скорост" и други, реагираме като защитаваме нарушителите. Трябва да си даваме сметка, че скоростта е показател, който убива хората. 100% умират от удар, голяма кинетична енергия - колкото по-силно караш, по-силно се удряш и е по-фатално".
Той посъветва СДВР да възстановят уволнените 5 – 6 служители, който са ходили по училища и са обяснявали на децата за безопасността на движението по пътищата.
"По всяка вероятност са ги уволнили и са закрили тази дейност. Според мен тези хора, с децата и училищата в този обем, както бяха по мое време, не съществуват. А това започва от началото на живота на всеки. Често говорим за поведението на хората, за кандидат-шофьорите, за младите шофьори, какво да се предприеме. Така изпускаме, че от раждането, до 18 години, при детето се формира манталитет, дисциплина. Той влиза в курса за шофьори с едно възпитание и манталитет и излиза със същите, но с книжка. И виждаме клипове – да карат с до 200 км/ч! Ами те са готови смъртници! Ние не можем да изключим семейството като регулатор да обучи детето как да спазва правилата, да се движи безопасно като пешеходец. Като знаете, че някой употребява алкохол, спрете го, защото съболезнованията после не помагат", коментира на базата на опита си Алекси Кесяков.
Според него проблем е и липсата на знания и кадровия въпрос, а контролът е всеобщ проблем и не само за движението по пътищата. Другият проблем са шофьорите, които сядат зад волана след потреба на алкохол и наркотични вещества:
"Шофьорите с алкохол и наркотици, участниците в движението по пътищата, са част от голямата общност и ние на пътищата ги ловим. Но битката трябва да се води навсякъде в обществото. Ние психолозите сме ги изоставили, взимаме му книжката и колата при нарушение, изтича срокът на наказанието и той идва и си ги взима. Но той е същият! Самоконтролът не може да бъде заменен с контрол. Проблемът е свързан и с огромното невежество на хората, защото те не припознават правилата на движение и процесите, за да се пазим. За този живот, при тези рискове, човек трябва да е подготвен и да внимава".
За липсата на кадри и експерти той съобщи, че в момента специалистите по пътно дело почти ги няма.
"В УАСГ тази година ще завършат 5 човека. При такава атака срещу пътното строителство е ясно защо не искат. По мое време имаше специалисти по организация на движението във всяка община.
В София имаше 6 – 7 души", допълни Кесяков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Въпреки планираните рекордни дългове в бюджета на Германия, за периода 2027-2029 г. се очертава сериозен недостиг от над 172 млрд. евро, съобщиха днес правителствени източници. Това са почти 28 млрд. евро повече от предвижданията в последните бюджетни параметри. Причините са по-ниски приходи в бюджета, включително заради новия икономически..
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събраха на национален протест пред Народното събрание , като призоваваха за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Медиците настояват..
Пожарът между хасковските села Устрем и Срем и непредвидимата посока на вятъра, е причина областният управител на Ямбол Николай Костадинов да задейства системата за ранно предупреждение за елховсокото село Мелница. Пожарът край Лесово е под контрол, продължава борбата с огъня в Бакаджика Кметът на общината Петър Гендов засега няма да обявява..
В италианската област Пулия, силите на реда делегирани от Европейската прокуратура разкриха нелегална фабрика за производство на цигари. Задържани са българи и украинци. Фабриката за незаконно производство на цигари е открита в селището Сторнара, предаде информационната агенция Ansa. Разположена на два етажа и оборудвана с най-модерна..
Пожар спря движението на високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия. Огънят е предизвикал задимяване при жп линиите в област Кастилия-Ла Манча. За потушаване на пламъците на мястото бяха разположени шест въздушни екипа, включително хеликоптери и самолети-амфибии, 14 наземни екипа и 84 пожарникари и екологични агенти от общността. От..
По-ниските температури в съседна Гърция не спряха някои от големите пожари в страната. Причината е силният вятър. Трети ден не спира борбата с огнената стихия на остров Китира. Отново бяха увеличени силите на гражданска защита и броят на доброволците на терен. По въздух гасят 6 самолета и 3 хеликоптера. Отново евакуираха туристите и жителите..
Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае защо продължава войната в Украйна. Така бившият премиер и настоящ съпредседател на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков коментира включването си в официалния списък на руското Министерство на външните работи като примери за "най-крайните прояви на русофобия", в който списък попадна заедно с Тодор..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..