Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

| Репортаж
Снимка: БТА

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите.

Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи.

"Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов.

Застаряващ състав, хора с увреждания и ниска производителност, което затруднява издържането на кооперацията – тези проблеми посочва Маруся Иванова от трудово-производителната кооперация "Мир" в Трявна.

"Това, което се дава като помощ за хората с увреждания, е предназначено само за тях. В същото време кооперацията има нужда от средства за ток, отопление, осигуровки. Няма кой да ги осигури. Трябва да има подпомагане на самата кооперация за издръжката."

Според Иванова става въпрос за оцеляване и това не е стимул за хората с увреждания. Тя иска да предаде опита си на по-млади от нея, но с тревога споделя, че това не се случва.

"Останахме моето поколение, което все още крепи някак си."

"Всички кооперации ревем за едно и също – най-младите техници по шевни машини са пенсионери. Идват хора, които нямат необходимата специализация. Вече няма стругари. Тези професии, които години наред ги имаше от социализма, вече не съществуват, защото няма хора", отбелязва Антонела Илиева от кооперацията за трудоустроени "Черноморка" в Бургас.

"Ние сме на изживяване."

"Много ни е трудно да навлизаме на пазара. Тук има нужда от подкрепа, дигитални представяния, да има каталог на такива като нас", казва Елеонора Неголова от микропредприятие за високотехнологично иновативно производство за билкови продукти. Тя акцентира върху необходимостта от специален фонд за нисколихвено кредитиране, за да не разчитат само на грантова подкрепа.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51