Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите не депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот.
Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика.
От ПП-ДБ са отказали да се включат, според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов, защото са: "патерица на управлението".
На въпрос дали факта, че зад искането на вот на недоверие застават отново само 54 депутати от трите формации и това не го обрича на неуспех, лидерът на "Възраждане" отговори:
"Това правителство ще падне. Дали ще падне днес, дали ще падне другата седмица, дали ще падне следващия месец, то ще падне и е обречено, поради простата причина, че то няма външнополитически покровители.
Управлението на ГЕРБ, на ДПС, на техните патерици - БСП и ИТН, ПП-ДБ, е губене на време, губене на историческо време за България, затова ще продължаваме да внасяме вотове, ако трябва на всеки две седмици и ще повтаряме и ще говорим непрекъснато, защото тези управляващи унищожават България".
Лидерът на "МЕЧ" обаче Радостин Василев допусна вотът да е успешен, заради неочаквана подкрепа, но не уточни откъде смята, че ще дойде тя:
"Разчитаме на смислен дебат и разчитаме на изненада в подкрепата, с която в залата трябва да получим повече от тези 54 гласа. Надявам се, така витае из въздуха настроение, че може да има и някаква различна подкрепа, или поне дебатите да се водят от повече от три парламентарни групи вътре в залата".
От ПП-ДБ днес потвърдиха: Няма да подкрепят вота, защото смятат, че целта му е да провали европейското развитие на България.
Съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Николай Денков отхвърли обвиненията на вносителите на вота на недоверие, че с отказа да го подкрепят, на практика работят за управляващите:
"Не, не сме в управлението и не подкрепяме този вот, защото той цели само да попречи. Когато има България дата за приемане в Еврозоната и нещата станат необратими, защото това е националният приоритет, тогава ние ще инициираме нашия вот на недоверие и ще търсим подкрепа от всички. Да видим тогава кой ще го подкрепи".
Според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, вотът на недоверие е загуба на парламентарно време. Той обаче реагира остро на заявеното намерение на ПП-ДБ да внесат вот веднага, след като страната получи дата за приемане в Еврозоната, защото според него, подобна заявка на практика може да попречи на положителен доклад за страната ни и дори да засили влиянието на Делян Пеевски:
"Това ще бъде една говорилня идната сряда. Няма да има законодателна инициатива, защото има закони, които да се гледат, и ще се превърнат в една реклама на корупцията от политическите партии да атакуват всички останали. Всеки срещу всеки ще бъде. Много ясно чухте целите, които си е поставил ГЕРБ. Това е Еврозоната, Плана за възстановяване, Бюджета, който приехме, борба с контрабандата и да спре държавата да копае дъното, в което бяхме поставени последните четири години".
Междувременно в кулоарите на парламента дойдоха още реакции.
Лидерът на "ДПС Ново начало" Делян Пеевски определи внасянето на вота като: "Загуба на време! Безполезен вот! Техните вотове няма да ги коментирам повече. Това е приключена тема, от която нищо няма да се случи".
От БСП се възмутиха от това, че правителството няма 100 дни толеранс, но дадоха заявиха, че ще продължат да управляват, защото гарантират стабилността на държавата. Ако това не се случи, ще настъпи хаос в страната.
От "Величие" пък дадоха заявка, че подготвят и те свой вот на недоверие, който ще внесат в бъдеще.
Бившият директор на Държавен фонд "Земеделие" във Велико Търново Тодор Тодоров сезира Европейската прокуратура за порочни практики в животновъдството, чрез които незаконно се изплащат субсидии. Тодор Тодоров посочи, че е дал показания на 21 октомври пред делегиран европейски прокурор. Единият от сигналите е за фактури с невярно съдържание..
България получи нов транш от 438,6 милиона евро безвъзмездно финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост, съобщиха от Европейската комисия. Същевременно Брюксел забавя превеждането на 214,5 млн. евро заради неизпълнена реформа на Антикорупционната комисия. Отпуснатата сума е втората, която България получава по своя национален..
Столичният инспекторат отчита рекордни санкции на търговски обекти за неправомерно смесване на отпадъци по време на временната организация по сметопочистването в районите "Люлин" и "Красно село". Жител на "Люлин": От години не съм виждал града толкова мръсен Само за месец октомври 2025 г. инспекторите са съставили за цяла София 499..
Полицията в Тетевен е задържала 45-годишен мъж, който е нападнал с нож служител на заложна къща в града при опит да открадне пари. Инцидентът е станал в понеделник около 16.00 ч. Криминално проявен от тетевенското село Глогово е направил опит да отнеме оборота, п оследвало е сбиване между него и служителя на обекта. Нападателят е нанесъл..
Мариана Кирова, филолог и журналист, ни пренася в света на своята героиня Мери - една млада дипломатка , която среща живота с лекота, хумор и оптимизъм, дори когато се сблъсква с трудности и непредвидени ситуации. Нейният роман "Приключенията на една блондинка" е не само книга, но и своеобразен начин за намиране на светлината в трудни времена...
Още няма законодателно предложение и нищо официално за създаването на обща разузнавателна служба в ЕС , заяви евродепутатът Емил Радев в интервю пред БНР. В предаването "12+3" той коментира идеята за създаване на разузнавателен орган. "Идеята да има орган, който да координира службите на 27 държави членки, идва от едно проучване,..
Сръбският министър на минното дело и енергетиката Дубравка Джедович Ханданович обяви днес, че руските собственици на сръбската петролна компания НИС са изпратили молба до Службата за контрол на чуждестранните активи, която е агенция на Министерството на финансите на САЩ (OFAC), за удължаване на лиценза за работа на основата на преговори с трета страна...
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател..
"Зареждането на банкоматите с евро ще стане в нощта на 1 януари. На сутринта всеки ще може да изтегли евро банкноти" , увери в интервю за "Преди..
"Във всички случаи ще има сътресения на пазарите , най-вероятно и в цените, но това е единственият изход рафинерията да остане в експлоатация след..