С 9 гласа "за" и 4 "против" парламентарната комисия за противодействие на корупцията одобри доклада за работата на Антикорупционната комисия през 2024 година. За този период са били образувани общо 245 досъдебни производства, като в близо половината от тях са били установени данни за корупционно престъпление, отчете председателят на Комисията Антон Славчев.
"Против" приемането на отчета гласуваха депуатите от "Продължаваме промяната - Демократична България".
Според Лена Бориславова Антикорупционната комисия се държи като политически орган и действа избирателно. За пример Бориславова даде неприключилото разследване за необезпечения кредит в размер на близо 150 милиона лева, отпуснат през 2019 година от Българската банка за развитие на фирма, близка до Румен Гайтански с прякор Вълка.
От своя страна председателят на Антикорупционната комисия Антон Славчев посочи, че по делото се чакат резултати от сложни експертизи, а забавянето, според него, идва и от продължаващото издирване на бившия председател на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев:
"Това е ключово лице, защото в този период това е един от служителите в банката, който има отношение към отпускането на този кредит. Така че не съм съгласен с Вас, че ние сме действали като бухалка в плюс на конкретни лица".
"Тези факти, за които вие говорите, така, че едва миналата година сте започнали и трябва много време, за да бъдат установени, са публично известни и са сезирани редица институции още от 2021 година, докато Пеевски не се скара с Доган и тогава решихме, че трябва да стигнем по някакъв начин до Доган, чието име излиза в тази преписка. Тук не съв ролята да защитавам Доган - който каквото е направил, да си понесе отговорността. Котилото е едно и също и то е общо. Сама че Вашата роля не е да избирате страна, което вие направихте със закъснение", заяви от своя страна Лена Бориславова.
Ученици от Второ училище "Н. Й. Вапцаров" в Монтана събраха 1750 лева от благотворителен базар за Великден. Те предлагаха лакомства, а парите ще бъдат дарени на фондация "Искам бебе". Това е поредната благотворителна инициатива, която се провежда в монтанското 2-ро училище „Н. Й. Вапцаров“. Целогодишно акциите преминават под мотото "Деца..
В Кипър днес, на Велика събота, ще бъдат счупени 51 стомни, по подобие на известния великденски обичай на гръцкия остров Корфу. Първата ще бъде хвърлена от председателя на парламента Анита Димитриу, под чиято егида е събитието. Инициативата за адаптиране на гръцкия обичай към кипърските условия е на фолклорната група на община Гери в област..
Гърците отбелязват великденските празници с внушителни църковни церемонии, на които присъстват и много българи. На Велики петък традицията в Гърция е да се провеждат шествия на вярващите след изнасяне от царквата на плащеницата и кръста на Исус Христос. Вярващите следват процесията със запален свещи и обикалят не само църквата, но и целия квартал. На..
Няколко влака на "Юростар" между Лондон, Париж и Брюксел са били засегнати от закъснения преди празничния великденски уикенд, съобщи Би Би Си. Най-малко един влак е отменен, а други четири са закъснели с най-малко един час, според уебсайта на "Юростар". В съобщение на сайта се казва, че влаковете на компанията в момента изпитва затруднения и закъсняват..
Под карантина заради установен случай на болестта "Гана" е общинският приют за безстопанствени кучета в Перник. Той ще остане затворен до 1 май. Заболяването е открито при улично куче, което е било настанено в приюта, преди да се разбере, че е заразено. В момента там живеят повече от 170 кучета, сред които новопостъпили, възрастни, голям брой..
В навечерието на Великден в Перник отново отвори врати Мемориалът на миньорския труд. В музейния комплекс, който се намира на площада в града, е подредена постерна изложба, представяща чудотворни икони. Експозицията е на Държавния културен институт на Министерство на външните работи. Мемориалът на миньорския труд е дело на скулптора проф...
Братството на Троянския манастир раздаде днес, на Разпети петък хиляда козунака на многото посетители на светата обител. Козунаците са дарени от благодетел на Троянския манастир, поясни архимандрит Стефан. "Който ги дари с волята да зарадваме с тях колкото може повече хора. Точно на Разпети петък, защото това е един от последните дни преди..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Време е за всеки човек под българско небе да възкръсне една негова мечта. И всеки да се приближава към нейното осъществяване, въпреки неудачите!..