Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хеликоптер се разби в река Хъдсън в Ню Йорк - жертвите са 6

Хеликоптер се разби в река Хъдсън
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Туристически хеликоптер се разби в река Хъдсън в Ню Йорк. Загинали са 6-ма души - пилотът и петчленно семейство от Испания. Сред загиналите има 3 деца.  

Хеликоптерът е бил собственост на компания за туристически обиколки из забележителностите на града срещу няколкостотин долара. 

Видеоматериали на местни медии показват момента на инцидента, при който перката се отделя от машината, след което хеликоптерът пада в реката.

Часове след инцидента на мястото има група от лодки със спасителни екипи и разследващи.
Според Федералната авиационна администрация машината е модел Bell 206, излетяла от центъра на Манхатън. Това е едномоторен хеликоптер, развиващ скорост до около 200 км/ч, смятан за надежден модел. Използва се в над 40 държави - както за военни, така и за цивилни цели.

Всяка година в Ню Йорк се правят около 30 000 такива туристически обиколки с хеликоптери, а индустрията носи около 50 милиона долара годишно. За последните 20 години има 3 подобни катастрофи с туристи, а общо от 1977 година в Ню Йорк при инциденти с хеликоптери са загинали най-малко 32 души.

Франс Прес отбелязва, че в Хъдсън движението на плавателни съдове е интензивно. Агенцията припомня, че през 2009-а година реката стана арена на авиоинцидент, който завърши с добър край. Тогава самолет на US Airways беше благополучно приводнен в Хъдсън и всичките 155 души на борда оцеляха. Станалото беше основа на сюжета на игрален филм, заснет 15 години по-късно и озаглавен "Чудото на Хъдсън".

По публикацията работи: Савина Спасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Починал е Тодор Славков

Тодор Славков, внук на последния комунистически лидер на България Тодор Живков, е починал внезапно на 54-годишна възраст, в къща за гости в казанлъшкото село Асен.  Славков е намерен вчера от свои приятели, които повикали полиция. Той е син на Иван Славков, дългогодишен председател на Българския олимпийски комитет и Българската национална телевизия, и..

публикувано на 22.07.25 в 05:22
Дим се издига след израелска въздушна атака в района на Бейт Ханун в Газа, 21.07.2025 г.

ООН осъжда ситуацията с продължаващото насилие в Газа

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш е потресен от хуманитарните условия в ивицата Газа. Това заяви говорителят на Гутериш Стефан Дюжарик, цитиран от Франс прес. "Генералният секретар осъжда твърдо насилието, което продължава в Газа, в това число и стрелбата, убийствата и раняванията на хора, които се опитват да се снабдят с храна", каза Дюжарик...

публикувано на 22.07.25 в 05:17

Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания

Испания ще използва изкуствен интелект в публичната администрация. Целта е да се подобрят услугите за гражданите. Планът за трансформация на държавната администрация ще струва на правителството 43 милиона евро. Предвижда се премахване на задължителното записване на час за публичните услуги и разработване на офиси за обслужване на едно гише, обясни..

публикувано на 22.07.25 в 04:11

Българин е обвинен за предумишлено убийство в Гърция

Съдът в Атина обвини български гражданин в участие в предумишлено убийство. По искане на Атинската прокуратура съдът наложи на българина мярка за неотклонение "задържане под стража". Той е обвинен за участие в престъпна организация за извършване на убийство. Съдът не прие като смекчаващо обстоятелство позицията на подсъдимия, че не е знаел, че участва в..

публикувано на 22.07.25 в 03:57

Локализиран е пожарът в депото край Враца

Локализиран е пожарът, който възникна в депото за твърди отпадъци край Враца в понеделник следобед. Огънят е предизвикан от високите температури, съобщиха от общинската управа. На място са пристигнали екипи от противопожарната служба и няма опасност от разрастване на пожара. Лаборатория извършва измервания на замърсяването на въздуха и към..

публикувано на 22.07.25 в 02:31

Овладян е пожарът в Бездeн и Богьoвци

В селата Бездeн и Богьoвци пожарът е овладян, съобщи за БНР заместник-кметът на Костинброд Александър Ненов. Няма пострадали хора. В момента пожарната работи на терен в района на село Понор, обясни Ненов. Има пожарни автомобили заедно с доброволци, които работят заедно за овладяване на ситуацията. Ръководството на община Костинброд призова в социалните..

обновено на 22.07.25 в 00:57
Володимир Зеленски

Зеленски: Следващите преговори с Русия са насрочени за сряда

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че следващият кръг от преговори с руски представители ще се проведе в сряда, 23 юли, в Турция, предаде Ройтерс. "Днес обсъдих със секретаря на Съвета за национална сигурност и отбрана и бивш министър на отбраната Рустем Умеров подготовката на размяната на военнопленници и друга среща в Турция с..

публикувано на 21.07.25 в 21:28