Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Витоша... в бъдеще време

Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Витоша да стане по-достъпна, като се реализират проектите за зелените клинове, като се направи мостово съоръжение на околовръстния път, за да не бъде той разделителна линия между планината, парковете и реките и да може лесно да се стигне пеша и с колело.

Това е част от визията на столичното ръководство за природния парк. Кметът Васил Терзиев я огласи пред представители на министерствата, институции, дирекции, общественици и политици.

Най-ефективно и целесъобразно е да се започне със Симеоновския лифт, който ще даде и най-оптимална свързаност с градския транспорт. Вариант Б е възстановяването на Драгалевския лифт, за да се облекчи автомобилният натиск към Витоша, пояснява Терзиев във връзка с достъпността на планината и дългогодишната криза с лифтовете.

На Витоша трябва да има условия за целогодишен отдих и спорт, подчертава кметът. По думите му, активностите в планината не бива да противоречат на опазването на природата. Васил Терзиев е категоричен, че са необходими дългосрочни стратегии за развитието на Витоша.

Общината очаква да стане стопанин на пътя към планината, за да се почиства добре и да има организация на паркирането.

"На първо време трябва да се преборим за възстановяването на Витоша, към това, което сме наследили от поколения планинари и хора, които са имали отношение и към града, и към планината. Витоша е естествен парк, естествено продължение на София. Тя е изключително обаятелна и предизвикателна и в другите ѝ части – от запад на Перник, от южната страна - има природни забележителности от южната страна, които не познаваме, както тези от северната страна", отбелязва алпинистът Дойчин Боянов.

Като гледаш руините, които в момента посрещат посетителите на планината, си склонен да приемаш атмосферата като съсипана, коментира той и изразява разбиране както към носталгията, така и към яростта, с която любителите на планината се борят за нейното възраждане.

"Нещата са изтървани в много отношения. Подстъпите към планината, тази яка вече е отхапана от частни инвеститори, от частни имоти, но когато има воля, може да се намери решение на всеки въпрос", изтъква Боянов.

"За това положение на нещата на Витоша основната вина е на държавата. Вече 20 години ще станат – държавата не направи нищо това положение на Витоша да се промени. Никой не прави усилия, за да може да имаме на Витоша нови, модерни, хубави съоръжения", подчертава Йордан Рангелов от Сдружение за развитие на ски зона Витоша.

Снимка: Витоша ски

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата", която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция.

Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни занимания и ще имат образователна насоченост към  биоразнообразието и защитените територии на Природен парк "Витоша".

Инициативата цели да отвори планината за най-малките софиянци, подчерта пред БНР общинският съветник от ПП-ДБ-СС Цветелина Заркин, която е сред вносителите на предложението.

Лагерите ще се организират в партньорство със софийските училища и организации с опит за работа на открито. Ще се кандидатства на конкурентен принцип, поясни тя.

Предвижда се на ден да участват по 100 деца, като ще има осигурен транспорт, допълни Заркин.

"Планираме да достигнем до 1500 деца. Това ще е пилотно издание. Ще анализираме резултатите и се надяваме да бъде ежегодна програма."

Бюджетът на инициативата е 240 000 лв. 90% от местата ще бъдат субсидирани, с възможност за родителско доплащане до 120 лв. 10% от местата ще бъдат безплатни за деца от социално уязвими групи, за да се гарантира равен достъп.

По инициативата ще се финансират проекти до 16 000 лв. Администрирането ще се извършва от дирекция "Образование".

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20