Това е част от визията на столичното ръководство за природния парк. Кметът Васил Терзиев я огласи пред представители на министерствата, институции, дирекции, общественици и политици.
Най-ефективно и целесъобразно е да се започне със Симеоновския лифт, който ще даде и най-оптимална свързаност с градския транспорт. Вариант Б е възстановяването на Драгалевския лифт, за да се облекчи автомобилният натиск към Витоша, пояснява Терзиев във връзка с достъпността на планината и дългогодишната криза с лифтовете.
На Витоша трябва да има условия за целогодишен отдих и спорт, подчертава кметът. По думите му, активностите в планината не бива да противоречат на опазването на природата. Васил Терзиев е категоричен, че са необходими дългосрочни стратегии за развитието на Витоша.
Общината очаква да стане стопанин на пътя към планината, за да се почиства добре и да има организация на паркирането.
"На първо време трябва да се преборим за възстановяването на Витоша, към това, което сме наследили от поколения планинари и хора, които са имали отношение и към града, и към планината. Витоша е естествен парк, естествено продължение на София. Тя е изключително обаятелна и предизвикателна и в другите ѝ части – от запад на Перник, от южната страна - има природни забележителности от южната страна, които не познаваме, както тези от северната страна", отбелязва алпинистът Дойчин Боянов.
Като гледаш руините, които в момента посрещат посетителите на планината, си склонен да приемаш атмосферата като съсипана, коментира той и изразява разбиране както към носталгията, така и към яростта, с която любителите на планината се борят за нейното възраждане.
"Нещата са изтървани в много отношения. Подстъпите към планината, тази яка вече е отхапана от частни инвеститори, от частни имоти, но когато има воля, може да се намери решение на всеки въпрос", изтъква Боянов.
"За това положение на нещата на Витоша основната вина е на държавата. Вече 20 години ще станат – държавата не направи нищо това положение на Витоша да се промени. Никой не прави усилия, за да може да имаме на Витоша нови, модерни, хубави съоръжения", подчертава Йордан Рангелов от Сдружение за развитие на ски зона Витоша.
Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни занимания и ще имат образователна насоченост към биоразнообразието и защитените територии на Природен парк "Витоша".
Инициативата цели да отвори планината за най-малките софиянци, подчерта пред БНР общинският съветник от ПП-ДБ-СС Цветелина Заркин, която е сред вносителите на предложението.
Лагерите ще се организират в партньорство със софийските училища и организации с опит за работа на открито. Ще се кандидатства на конкурентен принцип, поясни тя.
Предвижда се на ден да участват по 100 деца, като ще има осигурен транспорт, допълни Заркин.
"Планираме да достигнем до 1500 деца. Това ще е пилотно издание. Ще анализираме резултатите и се надяваме да бъде ежегодна програма."
Бюджетът на инициативата е 240 000 лв. 90% от местата ще бъдат субсидирани, с възможност за родителско доплащане до 120 лв. 10% от местата ще бъдат безплатни за деца от социално уязвими групи, за да се гарантира равен достъп.
По инициативата ще се финансират проекти до 16 000 лв. Администрирането ще се извършва от дирекция "Образование".
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..