Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за акад. Андрей Стоянов

Андрей Стоянов

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" ще отбележим 135-ата годишнина от рождението на акад. Андрей Стоянов - пианист, педагог, композитор, музикален теоретик и публицист. Той е роден в Шумен на 23 март 1890 г. в семейството на големия музикален педагог, музикален издател и обществен деец Анастас Стоянов. Негов близък родственик е основоположникът на българския театър Добри Войников.

От ранна възраст проявява музикалната си дарба. Баща му е първият му учител, при когото учи пиано.

Андрей Стоянов е възпитаник на прочутия Роберт колеж в Цариград. Постъпва в него през 1904 г., когато е само на 14-годишна възраст. След завършване на колежа през 1910 г. получава държавна стипендия продължава образованието си в музикалната академия във Виена.  Завършва я през 1914 г. и се завръща в България като се установява в София. Започва своята активна концертна дейност, която продължава до 1947 г.

От самото си завръщане от Виена през 1914 г. Андрей Стоянов е преподавател в Държавното музикално училище /днес НМУ „Л. Пипков“/, а от 1922 г. е професор в Държавната музикална академия, където работи до 1958 г. 

През 20-те години на 20 век сформират клавирно трио с чешките музиканти в България цигуларя Ханс Кох и виолончелиста Иван Цибулка.

Като преподавател проф. Андрей Стоянов полага основите на солидна пианистична школа, чиито ярки представители са българските пианисти  Димитър Ненов, Тамара Янкова, Ружка Чаракчиева, Юри Буков и много други концертиращи изпълнители, педагози и корепетитори. От 1950 г. е титуляр на катедрата по пиано до края на преподавателската си дейност в Академията.    

Андрей Стоянов въвежда в програмата на Музикалната академия предмета „Методика на обучението по пиано”, а по-късно и педагогическа практика за студентите пианисти от последния курс на академията.

Като композитор Андрей Стоянов се насочва предимно към произведения за пиано - сонати, рапсодии, вариации, прелюдии, като значително място в клавирното му творчество заемат пиесите за деца и юноши. Пише също и песни със съпровод на пиано. Андрей Стоянов е автор на около 300 есета, статии и отзиви, и на няколко книги: „Творчески идеализъм”, „Магията на музиката”, „Методика на обучението по пиано” и др.

Андрей Стоянов е членувал в дружеството на българските композитори „Съвременна музика”, на който е един от основателите през 1933 г. Участвал е многократно като член на жури в международни конкурси за пиано.

По неговите стъпки тръгва и по-малкият му брат - композиторът и педагог проф. Веселин Стоянов. 

Акад. Андрей Стоянов завършва земния си път на 29 септември 1969 г. при нещастен случай в родния си град Шумен. Неговото име днес носи читалище в София - „Академик Андрей Стоянов“, в което от 2010 г. се провежда едноименният конкурс за пианисти - непрофесионалисти, на всеки две години.

В звуковия файл чуйте подробности за живота и творчеството на акад. Андрей Стоянов, спомени и изказвания, съхранени в Златния фонд на БНР.
По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26