Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те" с подкрепата на Столичната община.

Изложбата ще продължи до 14 април 2025 г. Фотографиите са дело на Денис Бучел, а текстът към снимките е написан от Мария Пеева (Мама Нинджа).


Всички ние трябва да съзнаваме каква отговорност поема всеки един, когато осинови куче, каза зам.-кметът по екология Надежда Бочева пред журналисти. Тя обясни, че тази изложба показва именно това, какво се случва с всички създания, които не са имали късмета да попаднат на своя точен човек. Зам.-кметът призова хората да бъдат по-отговорни към отглеждането на домашните си любимци.

Бобчева каза, че знае, че животът в приют не е пълноценен, но за една част от животните това е единствената възможност, която имат. Всяко от кучетата, които ние отглеждаме в приюти заслужава по-добър живот, затова инициативи като тази изложба са много добри, смята зам.-кметът. Тя обясни, че изложбата насърчава осиновяването на кучета, но е важно този процес да бъде направен по правилния начин.


Бобчева обясни, че в общинските приюти към настоящия момент има към 1200 животни. Това, което сме си поставили за цел е поетапно да започнем намаляването на капацитета, като сме намалили броя им с 10%, добави зам.-кметът. Тя посочи, че паралелно с това се стараят да създадат по-добри условия в приютите, като има изработена цялостна реконструкция на ветеринарна клиника "Връбница", за да се превърне в модерно ветеринарно медицинско заведение. Беше направен и частичен ремонт, променени са част от загражденията в клиниката в Горни Богоров, добави още тя. 


Зам.-кметът разказа и стъпките при приемането на куче в приют. В момента, в който то бъде заловено, трябва да му бъде направен преглед и евентуално то ще бъде кастрирано. "Това, което знам, че колегите в общинското предприятие се стремят да направят, е да прилагат в пълнота програмата "Кастрирай и върни", тоест, когато кучето бъде кастрирано, след няколко дни да бъде върнато на мястото, на което е била заловено", обясни Бобчева. По думите ѝ това се прави, за да може кучето да е в своята естествена среда.

Зам.-кметът по екология каза, че един от основните проблеми са недобросъвестните стопани, които изхвърлят своите животни на улицата. Случва се понякога животните да пострадат и да имат нужда от по-сериозна медицинска грижа, като често заради отношението към тях те проявяват агресия, обясни Бобчева. Тя посочи, че се стремят да полагат  всички усилия тези животни да бъдат социализирани. 

Чуйте още в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23

27-мия фестивал "ДокAвив" се проведе в Тел Авив

Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..

публикувано на 01.07.25 в 12:45
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30