Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи?

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Идеалният кандидат трябва да има добър опит с възпитанието на едри кучета, да има време и най-вече търпение да работи с Шади


Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи?

Историята на едно куче разказва Явор Гечев.

"Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на Перловската река в София. На 3 години, взета от млад мъж по обява за продажба на лабрадорчета в известен сайт. През първата си година неглижирана и извеждана рядко, докато грижите за нея не поема бащата на младежа - започват редовни посещения при ветеринарен лекар, ваксинации, ежемесечно препарати против паразити и е кастрирана. Започват също дълги разходки, купени са играчки, осигурена е храна от най-висок клас, готви се и домашна храна, всеки ден Шади се сресва и се полагат грижи за козината. И така около две години, докато в края на миналата човекът усеща, че здравето му се влошава и няма да може да издържи физически на грижите за активно тригодишно едро куче. Опитал да я даде в приют край София, каза ли му да изчака няколко месеца, докато се освободи място, а когато отишъл отново получил нов отказ и доста се ядосал и отчаял. Може би тогава е взел решението един ден просто да я остави на непознато място в града, където има шанс някой ще се погрижи за нея. И ето, че дошъл този ден. Сутринта направили обичайната разходка, хвърлял ѝ пръчки, тя ги гонела и му ги носела с предан поглед (“Нали съм добро куче?”), сготвил ѝ някаква вкусотия и следобеда я повел към центъра на столицата. Седнал на една пейка на място, където хем има голям поток от хора, прибиращи се по това време от работа, хем минават много кучкари с домашните си любимци, и я вързал там с дългия ѝ повод. Поседели малко, може би е погалил за последно Шади, може и да е отронил някоя сълза или въздишка, и си тръгнал, без да се обръща, а кучето останало с вперен поглед в посоката, накъдето поел в продължение на часове.

 
Така я намерихме някъде към 9 вечерта. Шади все още е в стрес и не може да разбере какво се е случило. На разходка проверява пейката, където беше изоставена, дали нейният човек все пак не се е върнал и не я чака. Оглежда се постоянно за него, сякаш ей сега ще се появи зад някой ъгъл. Очаква да я заведа при тоя човек и даже май ми се сърди, че се бавя. Вчера бяхме на лекар, за да ѝ сложат чип и да ѝ направят изследвания. За първи път се качи в кола, и то с голям зор. Получих паспорта и вещите ѝ от съседи на собственика - играчки, постеля, четка за ресане. Подуши ги и изведнъж лицето ѝ грейна, започна да маха с опашка и да рови из плика, сякаш да провери дали всичко е там. И качването в колата вече не беше проблем. Дали си е мислела, че ей сега си отива вкъщи, или че вече ще си има свои неща в своя нов дом, не знам.


На разходките има перфектно поведение, но вкъщи трудно се адаптира - едно, че мястото е ново и непознато, и второ, че с още две кучета и две котки (и гълъба Атанас, който е на стационар) стресът и несигурността ѝ идват в повече. От вчера е на хотел, където се надявам се поуспокои, да свикне с компанията на други кучета и с идеята, че човекът ѝ няма никога да се върне за нея.


А в това време ще търсим нов човек. Идеалният кандидат трябва да има добър опит с възпитанието на едри кучета, да има време и най-вече търпение да работи с Шади и да ѝ отделя нужното внимание, да няма зоопарк вкъщи (макар че съжителство с още едно куче ми се струва, че ще се отрази добре на Шади). Свикнала е да живее в апартамент, така че отглеждането на само на двор без достъп до вътрешните помещения не е опция. Шади има предпочитания към мъже (живяла е с двама).


Бих искал да благодаря на хилядите приятели и непознати, които историята на Шади трогна и които споделяха постовете за нея, даваха съвети в коментарите и ми писаха. Общността на кучкарите и голямо нещо! Разчитам отново на вас, че ще намерим точните хора за Шади.


Накрая две думи на “собственика” на Шади. Не ти се сърдя, човече, бил си в труден период, почувствал си се в безизходица, осъзнавайки, че кучешкото ти дете ще те надживее и тогава съвсем няма кой да се погрижи за нея, опитал си да намериш някакво решение, но не се е получило и си се отказал. Но и не те разбирам. Как си решил да се отървеш от това вярно същество след като си положил толкова грижи и си бил всичко за нея, как си намерил сили да я оставиш и да си тръгнеш, без да се обърнеш? Как си се прибрал вкъщи и не си се поинтересувал дали кучето още те чака някъде там в студа, дали не са я пратили в някой от общинските приюти, които не са място за разглезени домашни кучета, или пък не се е отскубнала и не е попаднала под гумите на някой камион, докато те търси и се оглежда за теб. Дано Шади по-бързо те забрави и да има късмета да попадне при някой, който няма да я предаде.


П. П. Кръстили я Shadow, защото следва човека си навсякъде, като сянка. Това е всичко, което трябва да знаете за Шади".


Шади все още търси своя човек, който ще полага за нея нужните грижи, а тя ще бъде негов верен приятел завинаги.


Интервю на Евелина Стоянова с Явор Гечев чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Момчил Методиев

Проф. Момчил Методиев: Въздействието на ДС е разрушително за общността

Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.  Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си  "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..

публикувано на 13.05.25 в 15:02

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

"Детективи на европейски проекти" ученици снимаха модернизираната пешеходната зона във Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35