Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи?

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Идеалният кандидат трябва да има добър опит с възпитанието на едри кучета, да има време и най-вече търпение да работи с Шади


Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи?

Историята на едно куче разказва Явор Гечев.

"Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на Перловската река в София. На 3 години, взета от млад мъж по обява за продажба на лабрадорчета в известен сайт. През първата си година неглижирана и извеждана рядко, докато грижите за нея не поема бащата на младежа - започват редовни посещения при ветеринарен лекар, ваксинации, ежемесечно препарати против паразити и е кастрирана. Започват също дълги разходки, купени са играчки, осигурена е храна от най-висок клас, готви се и домашна храна, всеки ден Шади се сресва и се полагат грижи за козината. И така около две години, докато в края на миналата човекът усеща, че здравето му се влошава и няма да може да издържи физически на грижите за активно тригодишно едро куче. Опитал да я даде в приют край София, каза ли му да изчака няколко месеца, докато се освободи място, а когато отишъл отново получил нов отказ и доста се ядосал и отчаял. Може би тогава е взел решението един ден просто да я остави на непознато място в града, където има шанс някой ще се погрижи за нея. И ето, че дошъл този ден. Сутринта направили обичайната разходка, хвърлял ѝ пръчки, тя ги гонела и му ги носела с предан поглед (“Нали съм добро куче?”), сготвил ѝ някаква вкусотия и следобеда я повел към центъра на столицата. Седнал на една пейка на място, където хем има голям поток от хора, прибиращи се по това време от работа, хем минават много кучкари с домашните си любимци, и я вързал там с дългия ѝ повод. Поседели малко, може би е погалил за последно Шади, може и да е отронил някоя сълза или въздишка, и си тръгнал, без да се обръща, а кучето останало с вперен поглед в посоката, накъдето поел в продължение на часове.

 
Така я намерихме някъде към 9 вечерта. Шади все още е в стрес и не може да разбере какво се е случило. На разходка проверява пейката, където беше изоставена, дали нейният човек все пак не се е върнал и не я чака. Оглежда се постоянно за него, сякаш ей сега ще се появи зад някой ъгъл. Очаква да я заведа при тоя човек и даже май ми се сърди, че се бавя. Вчера бяхме на лекар, за да ѝ сложат чип и да ѝ направят изследвания. За първи път се качи в кола, и то с голям зор. Получих паспорта и вещите ѝ от съседи на собственика - играчки, постеля, четка за ресане. Подуши ги и изведнъж лицето ѝ грейна, започна да маха с опашка и да рови из плика, сякаш да провери дали всичко е там. И качването в колата вече не беше проблем. Дали си е мислела, че ей сега си отива вкъщи, или че вече ще си има свои неща в своя нов дом, не знам.


На разходките има перфектно поведение, но вкъщи трудно се адаптира - едно, че мястото е ново и непознато, и второ, че с още две кучета и две котки (и гълъба Атанас, който е на стационар) стресът и несигурността ѝ идват в повече. От вчера е на хотел, където се надявам се поуспокои, да свикне с компанията на други кучета и с идеята, че човекът ѝ няма никога да се върне за нея.


А в това време ще търсим нов човек. Идеалният кандидат трябва да има добър опит с възпитанието на едри кучета, да има време и най-вече търпение да работи с Шади и да ѝ отделя нужното внимание, да няма зоопарк вкъщи (макар че съжителство с още едно куче ми се струва, че ще се отрази добре на Шади). Свикнала е да живее в апартамент, така че отглеждането на само на двор без достъп до вътрешните помещения не е опция. Шади има предпочитания към мъже (живяла е с двама).


Бих искал да благодаря на хилядите приятели и непознати, които историята на Шади трогна и които споделяха постовете за нея, даваха съвети в коментарите и ми писаха. Общността на кучкарите и голямо нещо! Разчитам отново на вас, че ще намерим точните хора за Шади.


Накрая две думи на “собственика” на Шади. Не ти се сърдя, човече, бил си в труден период, почувствал си се в безизходица, осъзнавайки, че кучешкото ти дете ще те надживее и тогава съвсем няма кой да се погрижи за нея, опитал си да намериш някакво решение, но не се е получило и си се отказал. Но и не те разбирам. Как си решил да се отървеш от това вярно същество след като си положил толкова грижи и си бил всичко за нея, как си намерил сили да я оставиш и да си тръгнеш, без да се обърнеш? Как си се прибрал вкъщи и не си се поинтересувал дали кучето още те чака някъде там в студа, дали не са я пратили в някой от общинските приюти, които не са място за разглезени домашни кучета, или пък не се е отскубнала и не е попаднала под гумите на някой камион, докато те търси и се оглежда за теб. Дано Шади по-бързо те забрави и да има късмета да попадне при някой, който няма да я предаде.


П. П. Кръстили я Shadow, защото следва човека си навсякъде, като сянка. Това е всичко, което трябва да знаете за Шади".


Шади все още търси своя човек, който ще полага за нея нужните грижи, а тя ще бъде негов верен приятел завинаги.


Интервю на Евелина Стоянова с Явор Гечев чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47