Не би трябвало да имаме претенции как формално ще се нарича предметът – "Аз и обществото" или "Обществото и аз", но е важно децата, които влязат в този час, да излязат след образованието си с разбирането, какво означава да си гражданин, съпричастен, да работиш в колектив, както се казва "страх Божий", с респект към закона, коментира в интервю за предаването "Неделя 150" на БНР бившият министър на културата и историк проф. Петър Стоянович за въвеждането на задължителен предмет религия в училище.
"Това са фундаментални неща, които нашите деца трябва на научат. Иначе това ги отчуждава от бъдещата им роля от нашето общество и отговорни хора към обществото и този свят. Стъпката сега е важна, за да видим след едно поколение, дали това въвеждане на предмета няма да даде повече крила на тези българчета", изрази аргументите си проф. Стоянович.
Според него изучаването на такъв материал е практика почти навсякъде в Европа без Франция.
"Ние не готвим хора за монаси на Света гора, няма да ги почерним, да им дадем по една тояжка и ад им кажем, "тръгвайте"! Ние искаме да възпитаме мислещи, вярващи и разбиращи хора. Човеци ни липсват, скъпи хора! Това ни липсва в XXI век, където имаме всякаква техника и свързаност, освен свързаността помежду си", припомни историкът.
Според него всичко, което се случва около нас, особено в последните седмици, създава впечатлението, че нещо уникално ни се случва:
"Но всичко което ни се случва вчера и днес, и онзи ден ни минава през главата, някъде отдавна е играно. Не бива да се мисли, че нещо страшно добро или лошо ни се случва точно на нас, особено по нечия лоша воля."
И е напълно убеден, че всяка една от властите, от общинските до държавните, включително и президентската са напълно убедени, че мерките, които взимат ад хок, взимат веднага под натиска на събитията са изключително навременни и ще свършат страшна работа.
"За жалост практиката в България показва, че тези мерки са стихийни. Те са колкото да се загаси прекия пожар, никой нататък не мисли дали "помещението е изолирано с азбест или е пълно с барут, или някое лошо човече си играе с кибрита в антрето. Страх ме е, че мерките, които сега взимат ще се потопят в същата мъгла на безразличието или на нещо по-важно, което ще изникне. Идват празници. За жалост всяко нещо в България е до време", предупреди проф. Петър Стоянович.
И като историк смята, че ситуацията у нас и по света наподобява на тази през 20-те и 30-те години на XX век.
"В историята нищо не се повтаря по същия начин. Рамките, границите и усещането за едно от тези неща могат да са напълно идентични. И ако днес гледаме като на годината и десетилетието с поредица от проблеми, вероятно някъде в немалката история на Европа, света и България може да се намери аналог. Донякъде този период ми напомня края на 20 и 30 години на 20 век. Надявам се да няма подобно развитие каквото е имало тогава. Но това чувство за безнаказаност, несигурност и развилняване на великите сили, а всъщност колко са жалки, е твърде идентична и това униние, което усещам у мнозина от нас, вероятно има своето основание", посочи той.
Но, казва той, аз предпочитам до края да бъдат оптимист, че и това ще мине.
"Това е упованието на християнина на вярващия човек! Иначе ще се обесим на телеграфните стълбове в центъра на града."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Пожар гори в Алдомировското блато. Това съобщиха от пожарната за БНР. Сигналът е подаден около 19.46. На място е изпратен един екип на пожарната. При пристигането на място е установено, че горят сухи треви, храсти и папур в блатото. За момента няма опасност за съседни обекти. Няма данни за пострадали .
Кметът на Столичната община Васил Терзиев откри изложбата "Отломки от един следобед", посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя". Тя е разположена на площад "Света Неделя". "Насилието не ражда нищо добро", подчерта кметът Терзиев. "В едно общество трябва да има други механизми, по които да се стига до някакъв път напред...
Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуването на учебното заведение във филиал на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий“. Целта е да се предоставят възможности на младите хора в Северозападния регион да разширят своето образование. Доц. Боряна Здравкова, директор на Педагогическия колеж, съобщи новината по време..
Жена загина при тежка катастрофа тази вечер на околовръстния път на Пловдив, между разклоните за селата Първенец и Златитрап. Детето, което е пътувало с нея е откарано в болница. Катастрофата е станала около 19 часа. По предварителна информация леката кола, управлявана от жената е навлязла в лентата за насрещно движение и се е блъснала в..
До месец юни 2026 г. Домът за стари хора в село Фатово и неговите потребители трябва да бъдат преместени в Смолян. Това се налага във връзка с Наредбата за качество на социалните и интегрираните здравно-социални услуги, според която потребителите трябва да имат достъп до здравна, социална, културна, образователна инфраструктура. Вече текат и..
Италия приветства днешното предложение на Европейската комисия за затягане на ограниченията върху имиграцията в Евросъюза. Брюксел определи Косово, Тунис, Египет и още четири страни като "безопасни държави по произход", където кандидатите за убежище могат да бъдат връщани по ускорени процедури. "Списъкът на сигурни държави по произход е..
Районният съд в Пловдив пусна под парична гаранция от 25 000 лв. Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора". Решението на магистратите може да бъде обжалвано пред Окръжен съд - Пловдив. Искането за промяна на мярката "задържане под стража" на Георгиев, която е в сила от близо две години, бе отправено от защитниците му. Те обаче ще обжалват новото..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..