Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите обаче ще посрещнат фадромите с жива верига, а правозащитни организации са сигнализирали за случая Европейския съд по правата на човека.
"Не сме мигнали. Чакахме фадромите. Така и не влязоха. Децата питат дали да тръгнат на училище. Няма какво да им отговорим. Опаковахме си багажа", сподели пред БНР Бойко Шопов, баща на три деца, който е роден в махалата.
"От години живеем в много сериозен тормоз. Въздухът, който дишаме, е токсичен. Ежедневно горят всякакви гадости. Нашите деца са гонени, нападани, обиждани, крадат им се колелата. Не можем вечер да спим от музика. Страх ни е да се прибираме късно вечер", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Христина Янкулова, която е подавала многобройни сигнали и жалби за случващото се в ромската махала.
Сегашните им домове – бараки, незаконно свързани с вода, с ток, на практика са опасни, заяви тя. По думите ѝ, жилищата в "Ботунец", които са предлагани на жителите на махалата, дори да имат нужда от ремонт, поне няма да са опасни.
Жителите на гетото се заканват да спрат машините с жива верига. Жилищата в квартал "Ботунец", към които ги насочват от районната администрация на "Илинден", са негодни, твърдят излезли на протест пред сградата на Столичната община в петък.
"В момента общината е безсилна да настани поне най-уязвимите семейства някъде, където и да е. Ние не сме тук, за да запазим махалата, напротив - искаме това гето наистина да го няма, но да има алтернатива хората къде да бъдат настанени."
"Работим всички. Децата учат, възпитани са. Не крадат. Оставаме без дом, защото кметът си играе с народа години наред. Той постоянно ги лъже, че ще бъдат настанени. Къде ги настаняваме? В кризисни центрове? Само майки с деца, а мъжете къде да ходят? И то за по един два месеца. Защо?"
Категорично гетото ще бъде премахнато и всичко ще бъде разчистено. Имаме планина от боклук и в река Суходолска, казва районният кмет Емил Бранчевски за предстоящото събаряне "на тези незаконни самоделно сглабяни колиби".
Той обаче е категоричен, че хората не остават без дом и описва предлаганите жилища в район "Кремиковци" като обитаеми.
Според него има опит за "политическо отвличане" на тема, която е на дневен ред от десетилетия. Бранчевски оспорва, че става дума за 200 души и уточнява, че става дума за 62-ма, които са били преброени през февруари. Освен това са били установени лица с адресна регистрация в други райони.
Вече има настанени семейства приоритетно, които са в рисковите групи, уверява районният кмет.
"В нашия район настанихме семейства с повече деца и тези, които посещават образователни заведения в района."
В петък вечер Европейският съд по правата на човека е разпоредил привременни мерки, затова и в момента събарянето не е започнало, обясни за БНР адвокат Диана Драгиева от Българския хелзинкски комитет.
Драгиева смята, че гетото в този му вид не бива да остава там. Във връзка с предложените за настаняване жилища в Ботунец обаче тя посочи, че по документи те са без ток, ВиК инсталация и без входни врати.
Ситуацията е травматична за децата, които са засегнати, коментира Мария Методиева от Тръста за социална алтернатива.
По думите ѝ, случаят в "Илинден" не е изолиран, тези случаи се повтарят през годините и липсва системно решение на проблема.
"Необходима е национална жилищна стратегия, която да е социално справедлива."
Всички гледни точки чуйте в звуковия файл.
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..
Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите. Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..