Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Снимка: Евелина Стоянова
Чуй новината! Чуй новината:

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика".

Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите обаче ще посрещнат фадромите с жива верига, а правозащитни организации са сигнализирали за случая Европейския съд по правата на човека.

"Не сме мигнали. Чакахме фадромите. Така и не влязоха. Децата питат дали да тръгнат на училище. Няма какво да им отговорим. Опаковахме си багажа", сподели пред БНР Бойко Шопов, баща на три деца, който е роден в махалата.

"От години живеем в много сериозен тормоз. Въздухът, който дишаме, е токсичен. Ежедневно горят всякакви гадости. Нашите деца са гонени, нападани, обиждани, крадат им се колелата. Не можем вечер да спим от музика. Страх ни е да се прибираме късно вечер", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Христина Янкулова, която е подавала многобройни сигнали и жалби за случващото се в ромската махала.

Сегашните им домове – бараки, незаконно свързани с вода, с ток, на практика са опасни, заяви тя. По думите ѝ, жилищата в "Ботунец", които са предлагани на жителите на махалата, дори да имат нужда от ремонт, поне няма да са опасни. 

Жителите на гетото се заканват да спрат машините с жива верига. Жилищата в квартал "Ботунец", към които ги насочват от районната администрация на "Илинден", са негодни, твърдят излезли на протест пред сградата на Столичната община в петък.

"В момента общината е безсилна да настани поне най-уязвимите семейства някъде, където и да е. Ние не сме тук, за да запазим махалата, напротив - искаме това гето наистина да го няма, но да има алтернатива хората къде да бъдат настанени."

"Работим всички. Децата учат, възпитани са. Не крадат. Оставаме без дом, защото кметът си играе с народа години наред. Той постоянно ги лъже, че ще бъдат настанени. Къде ги настаняваме? В кризисни центрове? Само майки с деца, а мъжете къде да ходят? И то за по един два месеца. Защо?"

Категорично гетото ще бъде премахнато и всичко ще бъде разчистено. Имаме планина от боклук и в река Суходолска, казва районният кмет Емил Бранчевски за предстоящото събаряне "на тези незаконни самоделно сглабяни колиби".

Той обаче е категоричен, че хората не остават без дом и описва предлаганите жилища в район "Кремиковци" като обитаеми.

Според него има опит за "политическо отвличане" на тема, която е на дневен ред от десетилетия. Бранчевски оспорва, че става дума за 200 души и уточнява, че става дума за 62-ма, които са били преброени през февруари. Освен това са били установени лица с адресна регистрация в други райони.

Вече има настанени семейства приоритетно, които са в рисковите групи, уверява районният кмет.

"В нашия район настанихме семейства с повече деца и тези, които посещават образователни заведения в района."

В петък вечер Европейският съд по правата на човека е разпоредил привременни мерки, затова и в момента събарянето не е започнало, обясни за БНР адвокат Диана Драгиева от Българския хелзинкски комитет.

Драгиева смята, че гетото в този му вид не бива да остава там. Във връзка с предложените за настаняване жилища в Ботунец обаче тя посочи, че по документи те са без ток, ВиК инсталация и без входни врати.

Ситуацията е травматична за децата, които са засегнати, коментира Мария Методиева от Тръста за социална алтернатива.

По думите ѝ, случаят в "Илинден" не е изолиран, тези случаи се повтарят през годините и липсва системно решение на проблема.

"Необходима е национална жилищна стратегия, която да е социално справедлива."

Всички гледни точки чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30