Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите обаче ще посрещнат фадромите с жива верига, а правозащитни организации са сигнализирали за случая Европейския съд по правата на човека.
"Не сме мигнали. Чакахме фадромите. Така и не влязоха. Децата питат дали да тръгнат на училище. Няма какво да им отговорим. Опаковахме си багажа", сподели пред БНР Бойко Шопов, баща на три деца, който е роден в махалата.
"От години живеем в много сериозен тормоз. Въздухът, който дишаме, е токсичен. Ежедневно горят всякакви гадости. Нашите деца са гонени, нападани, обиждани, крадат им се колелата. Не можем вечер да спим от музика. Страх ни е да се прибираме късно вечер", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Христина Янкулова, която е подавала многобройни сигнали и жалби за случващото се в ромската махала.
Сегашните им домове – бараки, незаконно свързани с вода, с ток, на практика са опасни, заяви тя. По думите ѝ, жилищата в "Ботунец", които са предлагани на жителите на махалата, дори да имат нужда от ремонт, поне няма да са опасни.
Жителите на гетото се заканват да спрат машините с жива верига. Жилищата в квартал "Ботунец", към които ги насочват от районната администрация на "Илинден", са негодни, твърдят излезли на протест пред сградата на Столичната община в петък.
"В момента общината е безсилна да настани поне най-уязвимите семейства някъде, където и да е. Ние не сме тук, за да запазим махалата, напротив - искаме това гето наистина да го няма, но да има алтернатива хората къде да бъдат настанени."
"Работим всички. Децата учат, възпитани са. Не крадат. Оставаме без дом, защото кметът си играе с народа години наред. Той постоянно ги лъже, че ще бъдат настанени. Къде ги настаняваме? В кризисни центрове? Само майки с деца, а мъжете къде да ходят? И то за по един два месеца. Защо?"
Категорично гетото ще бъде премахнато и всичко ще бъде разчистено. Имаме планина от боклук и в река Суходолска, казва районният кмет Емил Бранчевски за предстоящото събаряне "на тези незаконни самоделно сглабяни колиби".
Той обаче е категоричен, че хората не остават без дом и описва предлаганите жилища в район "Кремиковци" като обитаеми.
Според него има опит за "политическо отвличане" на тема, която е на дневен ред от десетилетия. Бранчевски оспорва, че става дума за 200 души и уточнява, че става дума за 62-ма, които са били преброени през февруари. Освен това са били установени лица с адресна регистрация в други райони.
Вече има настанени семейства приоритетно, които са в рисковите групи, уверява районният кмет.
"В нашия район настанихме семейства с повече деца и тези, които посещават образователни заведения в района."
В петък вечер Европейският съд по правата на човека е разпоредил привременни мерки, затова и в момента събарянето не е започнало, обясни за БНР адвокат Диана Драгиева от Българския хелзинкски комитет.
Драгиева смята, че гетото в този му вид не бива да остава там. Във връзка с предложените за настаняване жилища в Ботунец обаче тя посочи, че по документи те са без ток, ВиК инсталация и без входни врати.
Ситуацията е травматична за децата, които са засегнати, коментира Мария Методиева от Тръста за социална алтернатива.
По думите ѝ, случаят в "Илинден" не е изолиран, тези случаи се повтарят през годините и липсва системно решение на проблема.
"Необходима е национална жилищна стратегия, която да е социално справедлива."
Всички гледни точки чуйте в звуковия файл.
В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..