Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на новата книга "Аристокрацията на Второто българско царство"

Проф. Николай Овчаров: Успях да свържа данните от писмените документи с материалната култура

| Интервю

Писал съм книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" последната година, но работата по нея е последните 4 десетилетия. Много от нещата са проучвани бавно и сега добиват завършена форма и своята взаимосвързаност, каза историкът и археолог проф. Николай Овчаров в интервю пред БНР.

"А сега се надявам, че успях да постигна това, да свържа данните от писмените документи с материалната култура", допълни той с удовлетворение от новата си историческа творба.

Утре в "Шератон" от 18 часа той представя новата книга "Аристокрацията на Второто българско царство", която е продължение на издадената точно преди година "Великите владетели на Второто българско царство".

Според него в новата книга е засегнат един слабо изследван въпрос за аристокрацията на Второто българско царство.

"Книгата се занимава с нашата аристокрация и тази на околните балкански страни – Византия, Сърбия, Влашкото и Молдовското царство. Има явни прилики, но за съжаление съдбата на нашите документи по време на османското нашествие са изгорени книгите на Второто българско царство. Когато се погледнат по-запазените, защото останалите страни падат по-късно под османски власт от нас. Използвайки, особено, влашките и молдовските документи, е възможно да се установи картината на бляскавата аристокрация на Второто българско царство", коментира проф. Овчаров.

Книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" е почти 600 страници и  е разделена на  две части. Първата е за писмени източници, втората за материална култура, която включва половин вековните разкопки и хералдика.

"Разкопал съм десетки крепости манастири и некрополи на Второто българско царство. Излиза, че имаме данни за структурата на родовата аристокрация през XIII и XIV век и XV век. На базата на документите, че нашата аристокрация се състои от боляри се оказва повърхностна. Има и други степени като войници, но не в днешния смисъл като боец, а като рицарите в западна Европа. И те са имали земя и са били задължени да се явяват в армията на царя и болярите. Имало и по ниски степени – юнаци, най-ниската степен на тази родова аристокрация между свободното селячество и аристокрацията", обясни проф. Овчаров.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар гори в Алдомировското блато

Пожар гори в Алдомировското блато. Това съобщиха от пожарната за БНР. Сигналът е подаден около 19.46. На място е изпратен един екип на пожарната. При пристигането на място е установено, че горят сухи треви, храсти и папур в блатото. За момента няма опасност за съседни обекти. Няма данни за пострадали .

публикувано на 16.04.25 в 21:57

Васил Терзиев откри изложба посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя"

Кметът на Столичната община Васил Терзиев откри изложбата "Отломки от един следобед", посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя". Тя е разположена на площад "Света Неделя". "Насилието не ражда нищо добро", подчерта кметът Терзиев. "В едно общество трябва да има други механизми, по които да се стига до някакъв път напред...

публикувано на 16.04.25 в 21:51
Доц. д-р Боряна Здравкова-директор на Педагогическия колеж в Плевен 

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуване във филиал на ВТУ

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуването на учебното заведение във филиал на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий“. Целта е да се предоставят възможности на младите хора в Северозападния регион да разширят своето образование. Доц. Боряна Здравкова, директор на Педагогическия колеж, съобщи новината по време..

публикувано на 16.04.25 в 21:39

Жена загина при тежка катастрофа край Пловдив, дете е в болница

Жена загина при тежка катастрофа тази вечер на околовръстния път на Пловдив, между разклоните за селата Първенец и Златитрап. Детето, което е пътувало с нея е откарано в болница. Катастрофата е станала около 19 часа. По предварителна информация леката кола, управлявана от жената е навлязла в лентата за насрещно движение и се е блъснала в..

публикувано на 16.04.25 в 21:26

Местят Дом за стари хора от село Фатово в Смолян

До месец юни 2026 г. Домът за стари хора в село Фатово и неговите потребители трябва да бъдат преместени в Смолян. Това се налага във връзка с Наредбата за качество на социалните и интегрираните здравно-социални услуги, според която потребителите трябва да имат достъп до здравна, социална, културна, образователна инфраструктура. Вече текат и..

публикувано на 16.04.25 в 21:02

Италия приветства предложението за затягане на ограниченията върху имиграцията в ЕС

Италия приветства днешното предложение на Европейската комисия за затягане на ограниченията върху имиграцията в Евросъюза. Брюксел определи Косово, Тунис, Египет и още четири страни като "безопасни държави по произход", където кандидатите за убежище могат да бъдат връщани по ускорени процедури. "Списъкът на сигурни държави по произход е..

публикувано на 16.04.25 в 20:34
Георги Георгиев в съдебната зала.

Парична гаранция от 25 000 лв. за Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора"

Районният съд в Пловдив пусна под парична гаранция от 25 000 лв. Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора". Решението на магистратите може да бъде обжалвано пред Окръжен съд - Пловдив. Искането за промяна на мярката  "задържане под стража" на Георгиев, която е в сила от близо две години, бе отправено от защитниците му. Те обаче ще обжалват новото..

публикувано на 16.04.25 в 20:18