Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Събева: Тези хора са изгубили своята подкрепяща среда

Пациенти живеят с години в психиатриите. Липсват грижа и социални услуги след престоя им

Д-р Христо Василев: Излизат, не пият лекарства, няма кой да ги контролира и след 1-2 месеца се връщат

Държавната психиатрична болница в Церова кория
Чуй новината! Чуй новината:

Работещите в държавните психиатрии се пребориха за значително увеличение на заплатите – 50% от 1 май за целия персонал.

В очакване на по-високите възнаграждения лекари, сестри и санитари продължават да се грижат за пациентите в мизерни условия. Нерешен остава и въпросът за пребиваващите с години в психиатричните болници пациенти, които няма къде да бъдат настанени.

Медицинската сестра Иванка Митева от 1985 г. работи в държавната психиатрична болница в добричкото село Карвуна. Когато отива там по разпределение, е впечатлена от добрите условия, а днес обстановката е коренно различна.

Държавата трябва да осигури извънболнична грижа за тези пациенти, смята тя. По думите ѝ, настойници на болните, поставени под запрещение, злоупотребяват с подопечните си, а без съгласието на настойника пациент не може да бъде настанен в дом.

"Този пациент не може да бъде изписан, без настойникът да дойде да се разпише. Изключват си телефоните, сменят си телефоните, заминават в чужбина. В момента в Карвуна има 16 човека, които се влачат с години."

Близо 50 души са трайно настанени в психиатричната болница в Карлуково, Ловешко. Роднините са продали имотите и тези хора живеят постоянно в психиатрията, казва директорът на лечебното заведение д-р Христо Василев.

В момента излизат навън, не пият лекарства, няма кой да ги контролира и след месец-два се връщат, описва порочния цикъл той.

Ако от всички 12 психиатрични болници излязат трайно живеещите там, ще се облекчат както бюджетът, така и работата на медицинските специалисти, посочва д-р Василев.

Даниела Събева е управител на комплекс за психично-здравни услуги в Ловеч, който е към фондация "Глобална инициатива в психиатрията". Защитеното им жилище е успешен модел за последваща рехабилитация и подкрепа след престой в психиатрия.

"Имаме 12 човека. Тази година направихме нещо иновативно – благодарение на Община Ловеч разполагаме с апартамент, където настанихме 4 човека с по-ниска степен на зависимост от грижа. Живеят почти самостоятелно. При тях персонал ходи един-два пъти в седмицата, подкрепяме ги. Трима работят, един не работи. Изготвяме оценка на потребностите, план за подкрепа и работим в различните сфери."

Много е важна стъпката след психиатрията – да има кой да им подаде ръка и да ги подкрепи. Тези хора са изгубили своята подкрепяща среда. Нямат близки, нямат приятели, нямат работа, подчертава Събева. По думите ѝ, много от тези пациенти са изгубили и трудовите си умения, затова се налага да ги подкрепят и в заетостта им.

Много лица, които са трайно пребиваващи в психиатриите, не са насочвани към социални услуги, изтъква тя.

"Държавата не предлага кой знае какви възможности, за да ги подкрепи. Има какво да направи в тази посока. С психиатрията трябва да работим в екип. Тези хора, след като са стабилизирани медикаментозно, би трябвало да бъдат подкрепени, излизайки навън. Да припознаят нашата роля като подпомагащи специалисти, да ги насочват към нас. Тази връзка понякога се губи."

Социалните предприятия, разкрити към съществуващи социални услуги, се броят на пръстите на двете ръце, пояснява Даниела Събева. За ловешкия клон на едно такова арт ателие - "Творилница", тя разказва:

"Много от хората полагат труд в социалното предприятие. Имаме програма "Подкрепена трудова заетост". Това подобрява качеството им на живот. Имаме клиенти, пребиваващи в психиатрията повече от 10 години. Започвайки работа при нас, си намериха квартира, живеят живот извън психиатрията, който води средностатистическия българин."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ, ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23