Италия приветства днешното предложение на Европейската комисия за затягане на ограниченията върху имиграцията в Евросъюза.
Брюксел определи Косово, Тунис, Египет и още четири страни като "безопасни държави по произход", където кандидатите за убежище могат да бъдат връщани по ускорени процедури.
"Списъкът на сигурни държави по произход е динамичен. Това означава, че може да бъде разширяван и преразглеждан с течение на времето. Отделни страни могат да бъдат отстранявани от списъка, ако вече не изпълняват критериите," поясни говорителят на Еврокомисията Маркус Ламерт.
Италианският премиер Джорджа Мелони заяви, че промяната ще позволи ускорено репатриране на мигранти, както предвижда споразумението, сключено по-рано между Италия и Албания.
До момента прилагането на това споразумение срещна редица пречки от италианските съдилища заради несигурната дефиниция кои държави могат да бъдат смятани за "безопасни".
Депутатите от парламентарната Комисия по образованието и науката приеха предложение за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, внесено от ГЕРБ-СДС, което касае факултет, създаден по силата на междуправителствена спогодба, която не е ратифицирана. Предложението беше внесено от Деница Сачева от парламентарната група на ГЕРБ-СДС..
В сряда ЕС даде зелена светлина на България да приеме еврото на 1 януари 2026 г., с което балканската страна може да стане 21-ви член на единната валутна зона, пише АФП. ЕК: България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г. Европейската комисия заяви, че България е изпълнила строгите критерии, "предназначени да гарантират, че..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп съобщи, че е обсъдил с руския си колега Владимир Путин украинските атаки срещу Русия и ситуацията около преговорите с Иран, предаде Ройтерс. По време на разговора Путин е казал на Тръмп, че Русия трябва да отговори на украинските атака с дронове срещу руската стратегическа авиация. Путин за..
Врачанският окръжен съд остави в ареста бащата и дядото на ученичка от Бяла Слатина, които нахлуха в местно училище, за да се саморазправят с трима нейни съученици. Разпра и побой в белослатинско училище Конфликтът в Професионалната агротехническа гимназия в града стана скандално известен в края на миналия месец. Двамата мъже обясниха, че са били..
Германия подновява набирането на средства за укрепване на противовъздушната отбрана на Украйна, обяви в Брюксел министърът на отбраната Борис Писториус, предава Ройтерс : "Миналата година успяхме да съберем от партньорите около 1 милиард евро. Искаме да надградим този успех и да продължим инициативата с равен или по-голям успех."..
Гражданско сдружение БОЕЦ внесе до вицепрезидента Илияна Йотова искане да бъде помилвана бившата кметица на столичния квартал "Младост" Десислава Иванчева. Тя изтърпява 6-годишна присъда за поискан подкуп през 2018 г. Съдът в Ловеч не уважи молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване Иванчева е в тежко здравословно..
През първото тримесечие на годината средната работна заплата общо за страната e 2443 лева, което е с малко над 11% повече в сравнение с миналата година. Данните са от бюлетина на Министерството на труда и социалната политика в областта на доходите. В седем икономически дейности средната заплата е била по-висока от тази за страната. Най-високи средни..
Всички контролни органи да приложат правомощията си от този момент до 1 август т. г. за контрол на цените и необосновано повишение . Това призова..
Туристическият сезон е пред провал след срутването на участък от пътя Михалково – Кричим. В момента през участъка минават автомобили до 3.5 т...
Започна събирането на подписи срещу изграждането на нов участък на улица по продължението на "Тодор Икономов" през зелените площи зад блок 131 А в..