Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руслан Стефанов: Скептичен съм за промяна при санкционираните по "Магнитски"

"Хората са недоволни, ще искат промяна. Ако българските политици не желаят да я осъществят, ще се стигне до протести"

| Интервю
Руслан Стефанов
Снимка: Савина Спасова
Чуй новината! Чуй новината:

"Корупцията е част от проблемите на демокрацията. Тя няма да изчезне с магическа пръчка, но няма да изчезне и от дневния ред на хората".

Това коментира пред БНР Руслан Стефанов, ЦИД, след като САЩ извадиха от списъка "Магнитски" Антал Роган, близък сътрудник на унгарския премиер Виктор Орбан

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък прогнозира, че санкциите по "Магнитски" ще отпаднат и за Делян Пеевски, и за Владислав Горанов. 

"Случаят със съветника на премиера на Унгария е много специфичен. Виктор Орбан е близък на Тръмп, но от друга страна, там санкциите бяха наложени в края на администрацията на Байдън. Доналд Тръмп отмени много от тези решения, взети в последния момент. Докато санкциите, за които говорим в България, бяха наложени от първата администрация на Доналд Тръмп. Има голяма разлика". 

Скептичен съм, че новата политическа конюнктура в САЩ ще доведе до промяна при санкционираните по "Магнитски", посочи Стефанов в предаването "Преди всички". 

"Не смятам, че ще има много съществена промяна във външната политика". 

От 1998 година, когато започна измерването на нивото на административна корупция, България имаше много възможности за ограничаване на това негативно явление, обясни той.  

"Този шанс беше пропилян. Нямаше реална институционална промяна. Не последва нито едно действие, което да може да определим като устойчива промяна на институционалните характеристики на българската антикорупционна политика. 

Хората са недоволни, ще искат промяна. Ако българските политици са неспособни или не желаят да я осъществят, рано или късно ще се стигне до протести и смяна на политически играчи". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предлагат поскъпване на платеното абонаментно паркиране в Кюстендил

Поскъпване на платеното абонаментно паркиране за година в централната градска част на Кюстендил на 1000 лева, при 600 лева досега, предлага комисия по безопасността на движението към Общината. Предложението, които и още редица промени, касаещи паркирането на територията на града, е подложено на обществено обсъждане. Текстът е качен на сайта на..

публикувано на 19.08.25 в 20:51

Инициативен комитет призова проблемът с водоподаването в Радомир да бъде обсъден на кръгла маса

Проблемът с водата в Радомир да бъде обсъден на кръгла маса, предлагат от Инициативния комитет "Вода за Радомир" и националното дружество "Бащино огнище". Във форума трябва да бъдат поканени да участват както компетентните институции, така и граждани, каза на брифинг в Перник Ивайло Шопски. Кметът на Радомир отмени водния режим Той..

публикувано на 19.08.25 в 20:31
Кая Калас

Кая Калас: Единството в ЕС за Украйна е "осезаемо", готвим нов пакет санкции срещу Русия

Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Кая Калас заяви, че "единството сред лидерите на ЕС за Украйна на днешната виртуална среща на върха беше осезаемо". "Всички са ангажирани с постигането на траен мир, който защитава жизненоважните интереси за сигурност както на Украйна, така и на Европа", посочи тя и..

публикувано на 19.08.25 в 20:19

Прокуратурата повдигна обвинение на 21-годишен младеж за убийството на жена от Първомай

Младежът, задържан снощи в Студентски град в София е привлечен като обвиняем за убийството на 44- годишната жена от Първомай, съпруга на полицай от града. Това съобщиха от пловдивската окръжна прокуратура.  От прокуратурата уточняват, че младият мъж е на 21 години. Той е в ареста за срок от 72 часа с постановление на наблюдаващия..

публикувано на 19.08.25 в 19:58

"Възраждане" може да поиска извънредно заседание на парламента заради безводието в Плевен

Партия „Възраждане“ може да поиска извънредно заседание на Народното събрание заради безводието в Плевен .Това съобщи Председателят на политическата сила Костадин Костадинов в града. Той поиска и дисциплинарно уволнение на управителя на ВИК. "Като че ли е се цели създаването на изкуствена криза, която да предизвика, доколкото има информация,..

публикувано на 19.08.25 в 19:48

УНСС обяви увеличението на таксите за студентите платено обучение

Университетът за национално и световно стопанство обяви размера на увеличението за тази година на таксите за студентите, приети за обучение срещу заплащане. Новоприетите студенти в УНСС в професионалното направление "Икономика" ще плащат допълнително към вече заплатената семестриална такса близо 800 лева. Така общият размер на таксата за..

публикувано на 19.08.25 в 19:46
Володимир Зеленски и Владимир Путин

АФП: Путин е предложил Москва за среща на върха със Зеленски, украинският президент е отказал

Владимир Путин е предложил провеждането на среща на върха за мир с украинския президент Володимир Зеленски в Москва, според три източника на Франс прес, запознати с телефонен разговор между американския президент Доналд Тръмп и руския лидер. Разговорът между Тръмп и Путин се състоя по време на важната среща снощи във Вашингтон между Тръмп,..

публикувано на 19.08.25 в 19:25