В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце.
Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и забравени, а някъде са така обрасли, че природата превзема тези църковни градежи и ги скрива от очите ни.
С обезлюдяването, не само църквите, цели села бяха затрити. За щастие някои се възраждат или живват покрай интереса на градските хора, поне в почивните дни да се радват на природа и спокойствие. Така и църквите намират своите спасители, добри примери има много – от села и градски квартали.
В обектива на фотографа Радослав Първанов от Габрово са онези от тях, чийто врати остават залостени. На идеята да събуди местните общности посвещава фото-проекта "Счупената вяра".
Развитието на селския туризъм помага тези местни забележителности да попаднат на вниманието на хората.
Идеята на Радослав, който е наш колега – кореспондент на БТА в Габрово, последните няколко години печели стотици съмишленици след множество медийни изяви. Намира популярност и чрез изложбите, в които показва изоставените православни храмове. Успява да обедини хората и да набере средства.
Един от тези храмове, които фотографът неведнъж споменава - този в Горни Угорелец, Севлиевско, съвсем скоро ще събира хората и за хубаво, и за лошо. След като църквата била превзета от гората, а покривът прокапал, местните хора, те са едва десетина души, но с новодошлите от градовете и с помощ отвън се захванали да ремонтират божия дом, чийто патрон е Свети Иван Рилски.
Руска Кунчева е внучка на църковния настоятел, инициатор за построяването на църквата, вдигната преди век. В касовата книга, в която предците на днешните жители на Угорелец водели сметка кой какво и колко е дал за храма е записано, че за градежа всяко семейство осигурявало по три греди, плочи за покрива и т.н., разказва Руска, която срещам, заедно с председателката на фондацията за възстановяването на църквата Марияна Стефанова.
Двете са на откриването на изложбата "Счупената вяра" на Радослав Първанов в Трявна. Разказват ми, че хората давали пари по празници, други, които са се изселили, но помнели корена си, изпращали от Англия, Дубай, Намибия… Събраните от дарения средства отивали за строителни материали и за църковен инвентар, а за да вдигнат отново храма от съборетините разчитали на безвъзмезден труд.
Църквата е издигната високо над селото, за да може Господ да чува молитвите на вярващите, убедени са жителите на селото и Неделя Недялкова.
Църквата още не е готова, но се вижда краят на ремонта. Вече имало двойки, които искат да се бракосъчетаят в Угорелец, други - да кръстят децата си. И това скоро ще е възможно.
През 2026-та година се навършват 100 години от вдигането на църквата и местните хора са си дали срок за вековния храмов празник да я осветят.
Още по темата слушайте в репортажа на Велина Махлебашиева за "Нощен Хоризонт".
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..