Международният валутен фонд намали прогнозите си глобалния икономически растеж и за растежа в Съединените щати, Китай и повечето държави, цитирайки негативното въздействието на американските мита, които към момента се намират на 100-годишни върхове, като същевременно предупреди, че по-нататъшното търговско напрежение ще забави растежа допълнително, съобщава Ройтерс.
МВФ публикува актуализация на своя доклад "Световна икономическа перспектива", съставен само за 10 дни, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви универсални мита от 10% за почти всички търговски партньори и по-високи ставки за много от държавите, които за момента са поставени на 90-дневна пауза.
Фондът намали прогнозата си за глобалния растеж с 0,5 процентни пункта до 2,8% за 2025 г. (от 3,3% в доклада през януари) и с 0,3 процентни пункта до 3% през 2026 г.
В последния доклад се посочва, че МВФ очаква инфлацията да спадне по-бавно от очакваното през януари, като се има предвид въздействието на митата, като през 2025 г. ще достигне 4,3%, а през 2026 г. - 3,6%, като в същото време Фондът направи "значителни" възходящи ревизии на януарските си прогнози за инфлацията в САЩ и редица други развити икономики.
МВФ определи доклада си като "референтна прогноза", базирана на развитието до 4 април, позовавайки се на изключителната сложност и изменчивост на настоящия момент.
"Ние навлизаме в нова ера, тъй като глобалната икономическа система, която функционираше през последните 80 години, се пренастройва", каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша пред репортери.
МВФ заяви, че бързата ескалация на търговското напрежение и "изключително високите нива" на несигурност относно бъдещите политики ще окажат значително въздействие върху световната икономическа активност.
"Това е доста значително въздействия и засяга всички региони по света. Виждаме по-нисък икономически растеж в САЩ, по-нисък растеж в еврозоната и в Китай, по-нисък растеж и в други части на света", отбеляза Гуринша в интервю за Ройтерс.
"Ако има ескалация на търговското напрежение между САЩ и другите страни, това ще подхрани допълнителна несигурност, това ще създаде допълнителна нестабилност на финансовия пазар, това ще затегне финансовите условия", каза той, добавяйки, че комбинираният ефект допълнително ще намали перспективите за глобалния растеж.
По-слабите перспективи за растеж вече са понижили търсенето на американския долар, но корекцията на валутните пазари и ребалансирането на портфейла, наблюдавани до момента, са правилни, каза Гуринша, като добави:
"На този етап не сме загрижени за устойчивостта на международната валутна система. Ще е необходимо нещо много по-голямо от това".
МВФ понижи прогнозата си за растежа на БВП на САЩ с 0,9 процентни пункта до 1,8% през 2025 г., което е с цял 1% по-малко от растежа от 2,8% през 2024 г., като намали и прогнозата си за растежа през 2026 г. с 0,4 процентни пункта до 1,7% през 2026 г., позовавайки се на политическа несигурност и търговското напрежение.
Гуринша каза пред репортери, че МВФ не прогнозира рецесия в САЩ, но шансовете за спад са се увеличили от около 25% на 37 на сто. Той отбеляза, че сега МВФ прогнозира основната инфлация в САЩ да достигне 3% през 2025 г. - един процентен пункт по-високо от прогнозата през януари, поради тарифите и устойчивата инфлация в сферата на услугите.
МВФ понижи прогнозите за икономическия растеж и на съседите на САЩ - Канада и Мексико, на които Тръмп наложи редица мита. Сега фондът очаква БВП на Канада да нарасне с 1,4% през 2025 г. и 1,6% през 2026 г., вместо да отбележи растеж от 2%, прогнозиран през януари и за двете години.
Фондът прогнозира, че Мексико ще бъде силно засегнато от митата, като икономиката му ще се свие с 0,3% през 2025 г., рязък спад от януарската прогноза за растеж от 1,7%, преди да се възстанови до растеж с 1,4% през 2026 г.
Относно еврозоната, МВФ прогнозира забавяне на растежа до 0,8% през 2025 г. и слабо повишение с 1,2% през 2026 г., като и двете прогнози са с около 0,2 процентни пункта надолу спрямо януарския доклад. Фондът обаче отбеляза, че това не касае Испания, за която очаква растеж от 2,5% за 2025 г. - възходяща ревизия с 0,2 процентни пункта спрямо януарския доклад.
МВФ намали прогнозата си за растежа на Германия с 0,3 процентни пункта до стагнация (0,0%) през 2025 г. и с 0,2 процентни пункта до 0,9% през 2026 г., макар и да отбеляза, че компенсиращите сили включват по-силно потребление поради нарастващите заплати и планираното фискално облекчение в Германия след големи промени в нейната "спирачка на дълга".
Растежът във Великобритания ще достигне 1,1% през 2025 г. - с 0,5 процентни пункта под януарската прогноза, като през 2026 г. ще се повиши до 1,4% през 2026 г., отразявайки въздействието на неотдавнашните съобщения за тарифите на САЩ, по-високите добиви на злато и по-слабото частно потребление.
МВФ очаква търговското напрежение и тарифите да намалят икономическия растеж на Япония с 0,5 процентни пункта през 2025 г. до 0,6% спрямо прогнозата от януари.
Прогнозата за растежа на Китай пък беше намалена до 4% за 2025 г. и 2026 г., което представлява низходящи ревизии съответно с 0,6 и с 0,5 процентни пункта от януарските прогнози.
Гуринша каза, че въздействието на митата върху Китай, който е силно зависим от износа, ще бъде около 1,3 процентни пункта през 2025 г., но то ще бъде компенсирано от по-строги фискални мерки.
Средносрочните перспективи за глобалния икономически растеж също остават посредствени, като петгодишната прогноза на МВФ се задържа на 3,2%, под историческата средна стойност от 3,7% за периода 2000-2019 г., като не се вижда никакво облекчение при липса на значителни структурни реформи.
МВФ също така намали прогнозата си за растеж на световната търговия с 1,5 процентни пункта до 1,7%, което е половината от растежа, наблюдаван през 2024 г., отразявайки ускоряващата се фрагментация на световната икономика.
Търговията ще продължи, но ще струва повече и ще бъде по-малко ефективна, каза той, цитирайки объркване и несигурност относно това къде да се инвестира, откъде да се доставят продукти и откъде да се купуват компоненти.
"Възстановяването на предсказуемостта и яснотата на системата за търговия под каквато и да е форма е абсолютно критично", каза той.
Участниците в Лондонската среща на върха за Украйна в сряда ще обсъдят предложението на Съединените щати полуостров Крим да бъде признат за руска територия, за да се ускори замразяването на фронтовите линии и евентуалното мирно споразумение между Москва и Киев, съобщи във вторник "Вашингтон пост". Американското издание съобщава, че идеята е..
Владимир Путин е предложил да спре нахлуването си в Украйна по настоящата фронтова линия като част от усилията за постигане на мирно споразумение с президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщава "Файннешъл таймс", цитирали лица, запознати с въпроса. Руският президент е казал на Стив Уиткоф, специалния пратеник на Тръмп, по време на среща в Санкт..
МВР ще закупи още необозначени автомобили за контрол на движението по пътищата, каза на брифинг в Кюстендил вътрешният министър Даниел Митов. Прилагането на тази мярка е дало добър ефект при пренатоварения трафик през празничните дни, доказва го и статистиката, обявена от министър Митов: "Близо 500 необозначени автомобили на полицията са..
Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава с един месец - до 30 май. Удължаването се прави за втори път и е по настояване на Националната асоциация на тютюнопроизводителите. Съгласно Закона за тютюна, производителите трябва да се регистрират всяка година до 31 март. И тази година обаче стопаните се възползваха от..
Украинският президентът Володимир Зеленски заяви, че Украйна ще бъде готова да проведе преговори с Русия във всякакъв формат, след като бъде постигнато прекратяване на огъня, но предупреди, че ще бъде невъзможно бързо да се договорят всички условия на мирно споразумение. Говорейки на редовен брифинг за пресата, той все пак подчерта, че Киев никога..
Кметът на столицата Васил Терзиев излезе с п озиция по повод изявлението на формацията "Спаси София", които обявиха по-рано днес, че свалят доверието си и представителите ѝ в Столичния общински съвет напускат коалицията с "Продължаваме промяната" и "Демократична България". Оставка подаде и излъченият от формацията заместник-кмет по транспорта Илиян..
Министърът на околната среда и водите Манол Генов и кметът на София Васил Терзиев са се обединили около идеята да се криминализира произволното изхвърляне на отпадъци извън регламентираните за това места. Двамата са се срещнали по инициатива на Терзиев, за да обсъдят управлението на отпадъците в София, управлението на Природен парк "Витоша" и..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...