Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Няголов: Шекспир ни учи, че злото и страстите могат да бъдат разбрани

Какво общо имат футболът, хип-хопът и татуировките с Шекспир?

Снежина Петрова: Шекспир е бил на улицата, не бива да бъде мислен като нещо елитарно

| Интервю
Снежина Петрова и Георги Няголов
Снимка: Силвия Великова

В Нов български университет се провежда "Следата "Шекспир". Вдъхновяващият фестивал, който ще продължи до 26 април, включва студентски театрални постановки, академични лекции, дискусии, турове "Ескейп Хамлет".

НБУ завибрира, резонира по темата "Шекспир", разказа пред БНР гл. ас. Георги Няголов, преподавател по английска литература и шекспировед. По думите му, фестивалът е привлякъл и преподаватели от други области, предложили различни ракурси – има например лекция как Шекспир е свързан с футбола или с хип-хопа.

"Много е утешително да видиш, че има пространство на хуманността. Такова пространство е и Шекспир – в неговите произведения. В момента такова пространство е НБУ. Шекспир ни учи на добродетели. Шекспир ни учи на това, че злото и страстите могат да бъдат разбрани, но е добре, когато разумът надделява", изтъкна Няголов.

През други автори съм изиграла големите теми на Шекспир, сподели актрисата и преподавател доц. Снежина Петрова, която е ръководител на Департамент "Театър" в НБУ и един от инициаторите на фестивала.

"Шекспир е бил на улицата и театърът е бил тогава. Ние се опитаме да го направим по-достъпен, да влезе в живота ни. Шекспир не трябва да бъде мислен като нещо много елитарно, труднодостъпно за човека, който не ходи на театър или не чете", смята тя.

Образованието днес най-ефективно се случва чрез преживяване, не чрез фронтална лекция. Да направим такъв дизайн на образователния момент, че да може емоционално и действено да се преживеят неща и да се открие онова, което целим да преподадем, отбеляза Няголов.

Най-щастливи бихме били да видим учители, довели учениците си на изнесено обучение, подчерта Снежина Петрова.

Шекспир работи с големи архетипи. Шекспир се ползва от психоаналитиците от Фройд насам. Татуираните образи също са архетипи, подчерта актрисата във връзка с една от темите на фестивала, посветена на татуировките.  

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11