Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глеб Морев: 9 май е инструментализиран, промени се семантиката на празника

Русия е във военен модус на съществуване, посочи руският автор

| Интервю
Глеб Морев
Снимка: Ирина Недева

След 2000-а година започна да се променя семантиката на 9 май – от празник на паметта, за който пееше със сълзи в очите Булат Окуджава, вместо мемориалната част започна да доминира тържеството на военното превъзходство и военния триумф.

Това отчита руският писател, литературен критик, културолог и журналист Глеб Морев.

"Това трябваше да провокира не чувство за тъга и болка по огромните жертви по време на войната, а чувство за национална гордост и гордост от националната военна сила. Празникът беше инструментализиран."

"Цяла Европа е жертва на войната на нацистка Германия. Всичко се делеше на две категории – на победители и на победени. Огромните, непропорционални жертви, които понася Съветският съюз, отстъпиха пред логиката на триумфа и победата", смята Морев. Според него е настъпила замяна на сложната картина на света с по-проста.

Запитан ще успее ли Русия да наложи своята версия за войната в Украйна и в предложенията за мир, пред БНР журналистът изрази мнение, че Тръмп се ръководи от своя картина на нещата, без значение колко убедителен е историческият наратив на Путин.

Всеки трябва да се опита да си създаде максимално обективна представа за случващото се, съпоставяйки различни информации, посочи руският автор в предаването "Хоризонт до обед".

"Не мога да кажа, че това е било точно решение за емиграция. За разлика от тогавашната епоха на класическата емиграция от съветско време, днес хората просто се преместват в пространството без окончателни последствия. За последен път бях в Русия през 2023 г. Ако си представим това по времето на Съветския съюз, нямаше да имам възможност да се върна", сподели Глеб Морев, който живее зад граница.

Сега има политически активисти, които се преследват в Русия. Те не могат да се върнат даже формално. Заведени са им наказателни дела и за тях ситуацията изглежда като по съветско време, допълни той.

Морев аргументира преместването си извън Русия с възможността да работи по-свободно в достъпни културни пространства.

Преломният момент за мнозина е 24 февруари 2022 година - не само за хората, които напуснаха Русия, но и за тези, които са там, коментира писателят.

"Самата Русия много се измени. Тя стана съвсем друга след 2022 г. Това вече е друга страна - във въоръжен конфликт, идеологизирана, която в политическо отношение и преди това беше авторитарна. Прекалено стеснени се оказаха пространствата за културна дейност, защото всички ограничения се отразяват върху тази културна дейност, прекалено силно се отразява състоянието на всеобщ стрес. Това е страна, която не се намира в органичния си модус на съществуване, а във военен."

Превод в ефир: Красимир Лозанов от издателство "Жанет 45"

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пониженото ниво на Дунав не влияе на работата на АЕЦ "Козлодуй"

Пониженото ниво на река Дунав в последните седмици не оказва влияние на нормалната работа на АЕЦ "Козлодуй" и изпълнението на производствения график, съобщават от атомната централа. За надеждната експлоатация на блоковете в проекта на АЕЦ "Козлодуй" е включена собствена брегова помпена станция, оборудвана с 34 мощни помпи. Съоръжението е..

публикувано на 04.07.25 в 17:00

Законът за противодействие на корупцията е одобрен на първо четене

Със 120 гласа "за" - от ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП и ИТН - 47 - "против" и 22-ма въздържали се парламентът одобри на първо четене промените в Закона за противодействие на корупцията, внесени от депутати от формациите, подкрепящи правителството.  Проектите, внесени от ПП-ДБ и "Възраждане", бяха отхвърлени.  Приетите предложения..

публикувано на 04.07.25 в 16:55

Цветното чудо в Кунмин: Борсата за 24 часа доставя свежи цветя до всички краища на света

Общият стокооборот между България и Китай е близо 4 милиарда щатски долара. България изнася предимно суровини, а внася от Китай всякакви стоки и високотехнологични изделия, машини и апаратура. Една от икономически най-развитите китайски провинции е югозападната Юннан.  За търговията, селското стопанство, културата и туризма в Юннан разказва..

публикувано на 04.07.25 в 16:36
Гроздан Караджов

Караджов обяви мерки заради неработещи климатици във влаковете

Във влаковете до Бургас, Варна, Русе и обратно до София, където има от германските вагони втора ръка, в които климатиците не работят, ще се прикачва допълнителен вагон, на който прозорците се отварят. Това съобщи вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. Освен това във всеки такъв влак ще пътува техник, който да ремонтира в движение..

публикувано на 04.07.25 в 16:30
Даниел Митов

Даниел Митов заподозря умишлени провокации на протестиращите, за да изглеждат репресирани

Протестиращите срещу въвеждането на еврото умишлено целят провокации към полицията, за да изглеждат репресирани, смята министърът на вътрешните работи Даниел Митов. "Всеки има право да протестира, но протестът не означава вандалщина, протестът не означава чупене, трошене и особено посягане на полицай. Виждате, че полицията се въздържа от резки..

публикувано на 04.07.25 в 16:27

Среден резултат по БЕЛ и математика на НВО в края на 7. клас - 55,91 т. от максимум 100

Средният резултат на седмокласниците на националното външно оценяване по БЕЛ и математика тази година е 55,91 точки от максимум 100, което е приблизително с точка повече от предходните две години. Пълни 100 точки са постигнали 16 седмокласници. Като цяло резултатите са съизмерими с миналогодишните, като се отчита повишение по български език и..

публикувано на 04.07.25 в 16:00
Държавният глава Румен Радев отличи с Почетния знак на президента министъра на външните работи на Султаната Оман Сайид Бадр бин Хамад Албусайди

Президентът: България цени важната роля на Оман за деескалацията в Близкия изток

България цени важната роля на Оман за деескалацията на напрежението и постигането на стабилност и траен мир в региона на Близкия изток - това заяви държавният глава Румен Радев. Той удостои с Почетния знак на президента министъра на външните работи на Оман, който е на посещение у нас.  Сайид Бадр бин Хамад Албусайди получи отличието в Гербовата зала..

публикувано на 04.07.25 в 15:46