Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

39 години от катастрофата в АЕЦ Чернобил


На 26 април 1986-а светът трепери пред бедствие, което за секунди заличава граници и говори езика на радиацията. На този ден се случва най-голямата предизвикана от човека катастрофа в историята - експлозия в Черноблиската атомна електроцентрала. Трагедия, която застрашава не само Украйна, но и целият свят.

В дните след експлозията радиоактивният облак напусна пределите на СССР и преминава през Източния блок към Западна Европа. Той достига Скандинавия на 28 април 1986 г., два дни след експлозията, и задейства алармите в атомна електроцентрала близо до Упсала, Швеция. Светът научи за повишаващите се нива на радиация от Стокхолм преди Москва да каже каквото и да било. Професорът по украинска история в Харвард и директор на Украинския изследователски институт  Серхий Плохи обяснява какви фактори са довели до бедствието.


"Цяла съвкупност от фактори, политически и социални, предизвикват Чернобил. Един от тях е цялостната атмосфера на тайнственост в Съветския съюз в условията на Студената война. Реакторът на Чернобил е бил с двойна функция - можел е да загрява вода в един ден, а на следващия да произвежда обогатен уран. И всичко това се е държало в пълна тайна, дори от операторите на реактора. Именно тези тайни водят до бедствието в Чернобил."




От Чернобил радиоактивният дъжд пренася нестабилните изотопи на стронций-90 и цезий-137 не само към Беларус, Скандинавия и Западна Русия, но и към Балканите, Австрия, Германия и Швейцария и части на Уелс, Англия и големи области на Шотландия. Могъщият Съветски съюз не може да контролира облаците и в крайна сметка губи и контрола над наратива. А подвеждащите доклади и лошото управление впоследствие предизвикват негативна реакция сред чуждестранните правителства и широката общественост по целия свят.


"Има го и световното измерение с пестене на материали или прибързани действия, за да се спазят сроковете на задачата, която е трябвало да изпълнят или да покрият квотите за производство на електричество. И това не е типично само за социализма, може да замените квотите с печалба и ще получите същата история. Така че част от събитията отразяват и случващото днес по света, други са специфични за съветските времена и нрави."


Колкото и да са умели в мобилизирането на ресурси за справяне с бедствията, авторитарните режими се оказват прекалено ефективни в контрола на информация. Липсата на свобода на словото помага на потенциалните бедствия да се превърнат в истински, а националните трагедии - в международни катаклизми.

 
"Само няколко години по-късно Съветският съюз се разпада в голяма степен благодарение на мобилизацията на хората след бедствието в Чернобил и проблемите на атомната енергия. Хората, които пишат по въпроса го наричат "екологичен национализъм". Той е предизвикан от криенето на информация от хората. В Украйна движението за независимост не тръгва от езика или от стремежа към автономия, а започва под наслов: Кажете ни истината за Чернобил! Това е много силен фактор, който прекрачва етническите, лингвистичните, религиозните и партийни граници. Така че първите масови манифестации са заради Чернобил."



За Серхий Плохи ядреното бедствие в Украйна е въпрос на време, ако международната общност не вземе мерки да ограничи безразсъдното поведение на Русия във войната. АЕЦ Запорожие, най-голямата в Европа, е окупирана от руските сили от март 2022 насам. Плохи смята, че руската армия я използва като щит, за да нанася удари на околните селища. За историка Западът не е успял ефективно да противодейства на непредпазливите действия на Русия около ядрени обекти.


"За да се надяваме, че ядрената енергетика ще се развива и ще ни спаси от климатичните промени, трябва да се научим как да защитаваме реакторите, които вече са построени. Аз лично смятам, че нямаме право да строим и един нов реактор докато не установим как да пазим съществуващите."


След руски удар с дрон през феврувари беше поразен стоманения купол на Чернобил. Избухналият пожар е повредил защитното съоръжение. Москва отрича да е нанесла удара и твърди, че не обстрелва атомна инфраструктура. Според Серхий Плохи  ситуацията напомня силно на случилото се с язовир Каховка и е много опасна.

 
"Много лесно могат да се създадат условия за инцидент или да се използва като оръжие ядрения реактор. Пример за това е взривяването на язовир Каховка в Украйна. И до ден днешен руснаците и украинците се обвиняват взаимно за бедствието, а международната общност не може да установи какво се е случило. Така че можеш да превърнеш една атомна централа в мръсна бомба и да избегнеш отговорност. Не можеш да направиш същото, ако изстреляш ядрено оръжие."

Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Украйна търси решения да възстанови повредения купол на Чернобил, като работи съвместно с държавните и международни експерти. Това заяви министърът на екологията и природните ресурси Светлана Хринчук.


"За съжаление след нападението куполът частично не функционира. Смятам, че до месец май ще сме готови с анализа  и заедно с Европейската банка за развитие, научните институции и фирмите, участвали в конструирането и инсталацията на купола, ще предприемем мерки за възстановяването му."

Хринчук официално пусна в експлоатация осем мегаватова соларна подстанция, която ще захранва АЕЦ Чернобил. Соларната станция е и първа стъпка към развиването източници за възобновяема енергия в 30 километровата забранена зона, която обгражда Чернобил.


"От много години повтаряме, че отцепената зона трябва да се превърне в зона за възстановяване. В цяла Украйна няма по-подходяща територия за разработване на проекти за възобновяема енергия."



Международната общност трябва да осъзнае, че ядрената безопасност на Украйна е сигурност и за цялото човечество.


По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп: Може би Путин ме разиграва и към него трябва да се подходи по различен начин

Руският президент Владимир Путин не трябва да бомбардира цивилни райони в Украйна, заяви американският държавен глава Доналд Тръмп, като добави, че в противен случай може да наложи допълнителни санкции срещу Москва, предаде БТА. "През последните няколко дни няма причина, поради която Путин да изстрелва ракети по цивилни райони, градове и..

публикувано на 26.04.25 в 18:27
Разрушената сграда на баптистката болница Ал Ахли след израелски въздушен удар в град Газа, 13 април 2025 г.

10 загинали след израелски удар по жилищна сграда в град Газа

Радикалната палестинска групировка "Хамас" е готова да освободи всички израелски заложници, останали в плен в ивицата Газа, но не и да сложи оръжие. Ислямистите предлагат петгодишно примирие с Израел в рамките на решение, което да се вземе след края на преговорите, водени в Кайро чрез посредници между двете страни.  "Хамас" има готовност за размяна..

публикувано на 26.04.25 в 18:13
Хората придружиха ковчега на папа Франциск от базиликата

Близо 400 000 хиляди души са казали последно "сбогом" на папа Франциск

В Рим, в папската базилика „Санта Мария Маджоре“ бе погребан папа Франциск, по негово желание. Преди това, на площад "Свети Петър", бе отслужена заупокойна литургия от кардинал Джовани Батиста Ре в присъствието на делегации от над 160 страни, на други официални лица и граждани.   Делегацията на България беше водена от премиера Росен Желязков. По..

публикувано на 26.04.25 в 17:47
Росен Желязков

Росен Желязков: В сърцата и в умовете на хората папа Франциск ще остане с благия си нрав и с делото си

В сърцата и в умовете на хората папа Франциск ще остане с благия си нрав и с делото си, заяви премиерът Росен Желязков след края на траурната церемония по погребението на папа Франциск във Ватикана. Желязков отбеляза, че папа Франциск е проповядвал мир, справедливост, равенство и братство между хората. Застъпваше се за "онеправданите, за бедните,..

публикувано на 26.04.25 в 17:46
Стив Уиткоф и Владимир Путин в Кремъл, 25 април 2025 г.

Путин към Уиткоф: Русия е готова да проведе мирни преговори с Украйна "без предварителни условия"

Русия е готова да проведе мирни преговори с Украйна "без предварителни условия", е заявил руският президент Владимир Путин пред американския пратеник Стив Уиткоф по време на срещата им вчера. Това обяви днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, като добави, че Путин е повтарял това няколко пъти в миналото.  В Кремъл започна срещата Уиткоф - Путин..

публикувано на 26.04.25 в 17:24

Русия съобщи, че изцяло си е възвърнала контрола над Курска област

Началникът на генералния щаб на руската армия - генерал Валерий Герасимов, е докладвал на президента Владимир Путин, че руските сили са си възвърнали изцяло контрола над руската Курска област, предадоха световните агенции, като се позоваха на изявление на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков. През август миналата година украински войски..

публикувано на 26.04.25 в 16:55
Горица Радева

Горица Радева: Няма български граждани в корпуса "Азов"

Няма в момента български граждани в корпуса "Азов" в Украйна - това каза пред БНР Горица Радева, която от три години е доброволец в страната и военен кореспондент от фронта в Донбас. Тя бе в Брюксел по покана на "Да, България".  Радева е от Велико Търново с баща афганистанец и майка българка. Казва, че макар постъпването в "Азов" да е..

публикувано на 26.04.25 в 16:46