Вече се прокрадват медийни публикации, според които Белият дом обмисля да намали наказателните мита, които от седмици разтърсват световните пазари. Сред обсъжданите мерки е намаляването на митата върху китайските стоки от 145 процента на многостепенни мита, започващи от 35 на сто, написа Walt Street Journal. A Financial Times твърди, че САЩ ще освободят автомобилните части от митата, които тежат на автомобилните производители. Отстъплението е предизвикано от рязкото понижение на пазарите, както и от разочарованието на корпорациите.
Китай от своя страна обръща внимание на значителното разминаване между действителните резултати от търговската политика на САЩ и първоначалните й цели - да възроди индустрията в Америка. И то в онези щати от ръждивия пояс, които Тръмп смята, че са пострадали от приемането на Китай в СТО през 2001 година. Пекин отговори остро на американските мита - за момента те са в размер на 125 процента за американския внос. "Това не е учудващо", казва Клод Маурер от швейцарския икономически институт в Базел.
"Вашингтон и Пекин следват добре позната икономическа стратегия - отговаряш на ход, предприет от ответната страна, като се надяваш, че рано или късно другият ще отстъпи, защото е премината някаква въображаема граница. Това е типична ескалация, завихряне в спирала."
Тръмп твърди, че китайците са натрупали богатство на гърба на американския данъкоплатец и сега е дошло време Америка да отвърне на удара. Колко истина има в това твърдение? Носи ли Китай също някаква вина за ескалацията?
"С влизането си в Световната търговска организация Китай израсна от развиваща се икономика до водеща глобална сила. Но Китай запази митническата си политика от преди това. В този смисъл американците са прави. Всъщност, Тръмп не е променил отношението си в сравнение с първия мандат, нещо повече - тогава западните съюзници бяха на негова страна, че на Китай трябва да бъдат наложени ограничения.
Сега обаче Тръмп наказва всички - неговите мита имат отражение върху световната икономика. Да не говорим за странната формула, по която изчисли митническите ставки, и че под ударите му попаднаха дори пингвините на Южния полюс."
Залогът в търговската война между двете водещи икономики в света наистина е много голям. Какво развитие очаквате?
"Аз виждам две възможности: първата е продължаваща ескалация, която ще навреди и на двете страни. Втората е да се събудим някоя сутрин със статус на Доналд Тръмп в неговата социална мрежа или с изявление на китайския президент Си Дзинпин за постигнато двустранно търговско споразумение. Или дори за споразумение за свободна търговия. Защо не?
Аз обаче съм по-скоро песимист. Сигурен съм в едно - колкото по-дълго се проточи този търговски спор, толкова по-тежки ще са последиците за световната икономика."
А как ще се отрази китайско-американският търговски спор на Европа? Френският президент Еманюел Макрон изведнъж отново заговори за споразумението за свободна търговия с Меркосур - най-голямото обединение в Южна Америка с общ пазар от 250 милиона души.
"Първото полугодие ще остане относително спокойно, но червената лампичка е светнала и усилено се говори за сключване на нови споразумения за свободна търговия. Едновременно с това много европейски държави се обръщат към собственото производство и подобряването на инвестиционните условия. В това няма нищо лошо, в Европа сме закъснели, а сега заради Тръмп се налага да си напишем домашното."
Основателно ли описваме това, което се случва между Съединените щати и Китай като война, търговска война, г-н Маурер?
"Струва ми се, че "война" е пресилено описание, но всъщност има един аспект, който напомня на война в буквалния смисъл, и това е изтощението. Един продължителен търговски конфликт е война на изтощение. Защото въпросът е - кой ще издържи по-дълго? Кой е готов да понесе по-голяма икономическа болка? И кой може да нанесе по-тежки икономически поражения на противника?
Компаниите все пак ще намерят начин да се справят. Политиката на митата е от отминали времена. Днес производството е глобално, държавите са силно обвързани една с друга. Един смартфон може и да е американска разработка, но се произвежда в Китай с части от Виетнам и други азиатски държави, преди да бъде разпространен в търговската мрежа в целия свят. В днешните условия митата бързо се превръщат в бумеранг. Точно това ще се случи, или вече се случва на Тръмп, той ще го осъзнае и ще трябва да отстъпи."
Какво да очакваме, г-н Маурер, в този сблъсък между популисти - единият популист с националистически уклон, а другият - популист по идеологически убеждения?
"В най-екстремния сценарий ще заживеем в нов световен икономически ред. Си Дзинпин иска да превърне Китай във водеща световна икономическа сила. А в очите на Доналд Тръмп Съединените щати продължават да са световният хегемон с най-силната валута в света. Трудно е да се предвиди кой от тези алфа мъжкари ще надделее.
За разлика от Тръмп, Си не е написал, или поне ние не знаем за негова книга, но наскоро за първи път беше публикувана негова програмна реч още от времето преди да стане президент. Речта е за краха на Съветския съюз и причината според него е, че в Москва, вместо да отстояват убежденията си до край, са загърбили идеологията.
Не мисля, че Си се е променил. Не мисля, че би отстъпил от своите идеологически убеждения заради настъпили временни икономически смущения. Спомняте си, че дори пандемията и сгрешената политика за нулев ковид не накара китайският президент да преосмисли политиката си."
Тривиално е, но все пак да Ви попитам - кой ще спечели търговската война, кой ще мигне пръв?
"Тръмп вече малко отстъпи. Вътрешнополитически Си със сигурност е много по-стабилен от Тръмп, но икономически Китай е по-уязвим.
В тази война има само губещи. Сегашният световен ред е добър за американците. Американският долар е най-силната валута в света, американците могат да си позволят да живеят на кредит. Американската икономика също има достъп до изгодно финансиране. В същото време китайската икономика расте, инвестициите в производството са стабилни. От "фабрика на света" Китай се превърна в страна на иновациите. Така че Съединените щати и Китай имат единствено ползи от сегашния световен ред. Ако го разрушат, ще има само губещи."
Нямате ли усещането, че Китай е по-добре подготвен за търговската война?
"Както Съединените щати, така и Китай иска да се отърве от търговския дефицит, защото той е вид зависимост. В резултат на това Пекин обяви, че иска да се съсредоточи върху вътрешното потребление и върху китайското производство. Това не е нищо по-различно от America first на Доналд Тръмп. Си Дзинпин казва China first. Но не се получава, защото демографската криза в Китай се задълбочава, а преди това кризата в недвижимите имоти и дълговата криза в регионите се оказаха с трайни негативни последствия.
От друга, във вихъра на търговския конфликт китайците са значително по-сплотени, което се дължи до голяма степен на политическото устройство на държавата. В същото време в Америка хората са стреснати и постепенно започват да се бунтуват срещу безкрайните объркващи укази на президента.
И още едно предимство има Китай - неговите съседи в Азия гледат на Китай с известно възхищение и са щастливи, че Пекин се обръща към тях и търси тясно търговско партньорство. Пекин използва ситуацията да затвърди позициите си в регион, от който Вашингтон силно се интересува. Затова смятам, че Китай ще извлече политически ползи от търговската война със Съединените щати.
Или иначе казано - Пекин предпочита да се бори с агресивна Америка, но агресивна само срещу Китай, вместо с агресивна Америка, която се е превърнала във водеща сила в Южнокитайско море. Пекин предпочита да се разправя само с един странен президент, който размахва укази и таблици, вместо с велика сила край бреговете си. В Пекин и без това са се настроили да изчакат мандатът на Тръмп да свърши и да изтърпят още 3-4 години."
Министерството на транспорта ще предложи законодателни промени, които да решат проблема с обществения транспорт до различните населени места в страната. Решението идва след среща на ресорния министър Гроздан Караджов с кметовете на всички 18 общини от Пловдивска област. Срещата се проведе в средата на седмицата заради проблемите, свързани с..
Полицията в Истанбул задържа 47 души при полицейски акции, свързани с корупционното разследване, което доведе до арест на кмета на града Екрем Имамоглу миналия месец и предизвика най-големите протести от над десетилетие, съобщава Асошиейтед прес. Сред арестуваните в Истанбул, в съседния окръг Текирдаг и в столицата Анкара има високопоставени..
Заупокойната литургия за папа Франциск във Ватикана приключи и ковчегът му беше пренесен към базиликата "Санта Мария Маджоре", където той приживе пожела да бъде погребан. Изпращат папа Франциск в последния му земен път Това стана със специално пригоден папамобил. Световният елит се поклони пред папа Франциск Траурната процесия..
На 26 април 1986-а светът трепери пред бедствие, което за секунди заличава граници и говори езика на радиацията. На този ден се случва най-голямата предизвикана от човека катастрофа в историята - експлозия в Черноблиската атомна електроцентрала. Трагедия, която застрашава не само Украйна, но и целият свят. В дните след експлозията радиоактивният..
"Той искаше да има тази молитвена подкрепа от хората . Казваше, че хората му дават сили – не събратята, да търсиш директно от хората това." Това каза в деня на изпращането на папа Франциск в интервю за БНР Тони Николов, философ, писател и журналист. Световният елит се поклони пред папа Франциск Папата, който искаше църквата да..
По повод 149-тата годишнина от Априлското въстание в Панагюрище днес следобед ще се проведе възстановка на събитията от Април 1876-та година. Във военно-историческия спектакъл „Мъжество и саможертва“ ще се включат над 150 члена от клоновете на клуб „Традиция“ в страната, женското дружество „Райна княгиня“, десетки панагюрски деца и много..
Най-малко 195 души бяха ранени днес при мощна експлозия в пристанището "Шахид Раджаe" на южния ирански град Бандар Абас, предадоха световните агенции, като се позоваха на ирански медии. Взривът бе по същото време, по което в столицата на Оман - Маскат, започна третият кръг от непреки преговори между Иран и САЩ за иранската ядрена програма,..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..