Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Георгиев за Националната научна програма "Критични и стратегически суровини"

Снимката е илюстративна
Снимка: marica-iztok.com

Тази седмица на 22 април беше отбелязан Международния ден на Земята с множество инициативи за опазването на планетата и живота върху нея. 

Интересен факт е, че първото честване на този ден е организирано в България. През 1930 г. по инициатива на Григор Василев – тогава земеделски министър в правителството на Андрей Ляпчев. 

Министър Василев предлага честването да стане международна инициатива. Въпреки че предложението му е прието радушно от други министри от цяла Европа, не се стига до официализирането му. Това се случва десетилетия по-късно в отговор на нарастващото движение за опазване на околната среда. 

Геологическият институт към БАН от години отбелязва този ден, защото опазването на околната среда включва освен живата, така и неживата природа, която пък е обект на изследване на геолозите. 

В тазгодишния Международен ден на земята учените насочват вниманието на обществеността към редките и критични ресурси на планетата. 

С развитието на новите технологии тяхното значение е все по-важно, тъй като новите технологии изискват нови ресурси. Повече по темата разкзва директора на Геологическия институт доц. Светослав Георгиев.

   Доц. Светослав Георгиев, БАН: В световната статистика Украйна не фигурира с добив на редкоземни елементи

"Националната научна програма "Критични и стратегически суровини за зелен преход и устойчиво развитие" обединява 14 научни иституции у нас, като фокусът е критичните суровини в България, каза за "Рано в неделя" доц. Георгиев.

"Програмата е нова и тепърва ще се развива, тя е 5 годишна, колективът е от над 100 човека. Като част от целите са да се обобщи наличната информация за критичните суровини у нас, защото това е нещо, която не е целенасочено изследвано и ние не знаем с какъв потенциал разполагаме, допълни доц. Георгиев.

"На второ място ще проучим какъв е геоложкият контрол върху разпространението на тези суровини, тоест кои са потенциалните райони-

На трето място ще проучим какъв е потенциалът на държавата за енергийни ресурси, които са нужни за извличането на тези критични суровини, на четвърто място ще проучваме нови технологии за извличането на ценния компонент от рудата, петият работен пакет е свързан с оползотворяването на индустриални отпадъци от различни производства и техният потенциал те да бъдат ресурси за критични суровини, което има екологична насоченост, разказа още доц. Георгиев.


Слушайте още в интервюто на Виктория Петрова с доц. Светослав Георгиев за "Рано в неделя". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Тодоров

Тони Тодоров: Към момента пожарите в Ямболско и Хасковско са овладени

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов и други ръководители в системата на МВР посрещат на летище Пловдив екипажите на два самолета от Швеция, които пристигат по линия на Европейския механизъм за гражданска защита. Очаквахме самолетите да пристигнат в понеделник. Според директора на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на..

публикувано на 30.07.25 в 09:26
Жител на Хонолулу се запасява с вода и храна след предупрежденията за опустошително цунами.

Над 50 вторични труса след мощното земетресение в руския Далечен изток

Предупреждение за опасност от цунами беше издадено в редица страни в Азия и Латинска Америка след труса с магнитуд 8,8, който разлюля полуостров Камчатка в руския Далечен изток. Регистрирани са над 50 вторични труса, най-силният от които с магнитуд 6,9, но повечето са прекалено слаби, за да бъдат усетени. Съобщава се за няколко пострадали...

публикувано на 30.07.25 в 09:12

В НС обсъждат законопроект за промени в Закона за държавната собственост

Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси ще обсъди за второ гласуване общ законопроект, на база на приетите на първо четене проекти за промени в Закона за държавната собственост. Миналата седмица на първо четене в пленарната зала бяха одобрени два проекта за изменения в Закона за държавната собственост – единият внесен от Николай..

публикувано на 30.07.25 в 08:37

Невидимите жертви на пожарите - птици, насекоми и диви животни

Невидимите жертви на пожарите са птици, насекоми и животни. WWF предупреди, че в огнения ад на Сакар са изпепелени хиляди декари. В този район има изключително богато биоразнообразие на птици, влечуги и земноводни. Там е и домът на световно застрашения царски орел и редките орел змияр и малък креслив орел. При обход между селата..

публикувано на 30.07.25 в 08:30

Заседание по делото за катастрофата, в която загина 12-годишната Сияна, в съда в Плевен

Очаква се състав на Окръжния съд в Плевен да даде ход на делото по същество срещу шофьора, предизвикал катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна, на пътя Плевен-Луковит, в края на март. Преди заседанието, което е насрочено за 10 ч.,пред съдебната палата в Плевен се организира и поредният протест. Призовават 8 свидетели по делото..

публикувано на 30.07.25 в 08:28

Трима украински военни загинаха при руски обстрел по учебно подразделение

Продължава обстрелът на Русия срещу населени места в Украйна, въпреки ултиматума на американския президент Доналд Тръмп, че до десетина дни ще наложи нови санкции срещу Москва. Трима военнослужещи бяха убити и 18 бяха ранени снощи при руски ракетен удар по украинско учебно подразделение, съобщиха Сухопътните войски на Украйна. В изявлението..

публикувано на 30.07.25 в 08:23
На входа на морската градина във Варна студенти по медицина, млади лекари и медицински специалисти протестират с искане за достойно заплащане и нормални условия на труд, 26 юни 2025 г.

Здравната комисия в НС разглежда предложенията за минималните заплати на медиците

Предложенията за обвързване на минималните заплати на медиците със средната работна заплата ще бъдат разгледани на второ четене от Комисията по здравеопазване в парламента. Заедно с тях в общ законопроект ще бъде обсъдено и предложението на управляващите партии минималните възнаграждения да се договарят между работодатели и синдикати, предаде..

публикувано на 30.07.25 в 08:14