Този коментар направи пред БНР Боян Рашев, експерт в управлението на енергията, ресурсите и околната среда.
Сутрин слънчевите мощности започват да произвеждат страшно много електричество и към 11.00 ЕСО започва да ги ограничава. Половината слънчево производство "се изхвърля" и не се допуска до мрежата, за да не се случи това, което се случи в Испания, обясни той.
Два дни след огромния срив в Испания все още битуват спекулации. Управляващите подчертават, че проблемът не е в зелената енергия. Мрежовият оператор е предупреждавал за риска от сериозни прекъсвания заради увеличаване на възобновяемата енергия. Експертите твърдят, че масовото производство с тези технологии не е проблем, ако се направят корекции. Испания е световен лидер в производството на ток от ВЕИ. Не се очаква страната рязко да се пренасочи към производство от традиционните източници. Испанското правителство има план за поетапно затваряне на ядрените централи, обобщи Димитър Драганов, кореспондент на БНР в Испания.
"Релевантни са винаги коментарите на техничарите – на хората, които отговарят за мрежата. Те предупреждават за този проблем от години. Високото проникване на слънчеви и вятърни централи в една мрежа създава проблеми – първо с огромните скокове на генерация, които се появяват от нищото, второ – с огромните спадове на генерация", подчерта Боян Рашев в предаването "Преди всички". Според него единственият перфектен енергиен източник са газовите централи, защото там има пълен контрол.
"Проблемът е много голям. Не искаме да се случи нещо подобно в България", допълни той. "Три блока на големите тецове работят непрекъснато, неслучайно не спират – за да може системата да отговори в случай на такъв проблем."
Рашев прогнозира, че няма да има адекватна реакция в ЕС на случилото се в Испания.
"Ако нещо такова се случи в средата на зимата – нали се сещате какво ще стане, колко хора ще загинат. Бъдещето е да имаме енергиен микс, който е управляем. Зелената енергия не може да е доминираща, защото нямаш контрол."
Много пари се мобилизират само там, където има очакване за големи печалби. Алчността движи инвестициите. Големи печалби от енергиен източник, който не можеш да контролираш, не могат да се очакват на базата на свободния пазар, заяви Боян Рашев. По думите му, без политически протекции в България трудно се случват подобни неща, особено в енергетиката.
"Големи пари отиват там, където се очакват големи печалби. Не отиват на случайно място."
Местата с голям ветроенергиен потенциал са по морето и по планините. Около Бузлуджа има перки. На хората не им харесва по билото да има такива огромни обекти, каквито човек не иска да вижда като отиде на планина. Единственото място, което не би пречило толкова на ежедневието на хората, е офшорната зона в Черно море, отбеляза Рашев.
Нека се опитваме да си представим, че утре подобен проект ще бъде изграден на Черни връх. Може ли да си представите каква ще е реакцията в София? Кюстендил и Осогово са в същото отношение, в каквото сме в София с Витоша, посочи Рашев във връзка с протестната готовност на кюстендилци да оспорят изграждането на ветропарк в планината, която свързват с туризъм.
"Районът наистина има туристически потенциал. С гигантски структури като перките със сигурност няма да изглежда по-добре."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..