Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Що е то просуматор на електроенергия и има ли почва у нас?

Себастиан Бурдужа
Снимка: БГНЕС


Просуматор е дума хибрид между производител и консуматор. 

Румънският министър на енергетиката Себастиан Бурдужа ирази своите резервикъм зеления преход, веднага след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп в Белия дом, казвайки че предпочита умен преход пред зелен преход, но засегна и една особено успешна страна на зеления преход в Румъния - бумът на просуматорите на електроенергия - или с други думи на домакинствата, които са едновременно производители и потребители на ток.

Към септември 2024 година в Румъния има 150 000 просуматори, което се дължи и на политиката на румънската държава, на различните стимули, които тя предоставя, но периодично румънската държава се намесва в този сектор, например като обсъжда дали да обложи с данък приходите на домакинствата от просуматорска дейност или дали да се поставят батерии за просуматори в домакинствата. Какви са перспективите пред този сектор и каква е настоящата политика на румънската държава по отношение на просуматорите?

"Просуматорите са част от енергийното ни бъдеще", заяви пред БНР румънският министър на енергетиката Себастиан Бурдужа:

"Те са част от 3D визията: декарбонизация, дигитализация и децентрализация. Моята лична визия е, че трябва да дадем възможност на всяко домакинство, което иска да стане просуматор, да го направи, да поеме контрола над енергията си, понякога в буквалния смисъл на думата, да може да намали сметките си за енергия, както и да бъде по-независимо. Всъщност мисля, че в Румъния тече просуматорска революция".

"Не можем да компрометираме енергийната сигурност и благосъстоянието на нашите граждани за сметка на шокова терапия за екологизиране на енергийния ни сектор и икономиката ни", допълни още той:

"Румъния е на първо място в ЕС по намаляване на емисиите на парникови газове. Мисля, че в момента те са с около 77 % под нивата от 1990 година, което само по себе си говори за ангажимента на моята страна към декарбонизация. В същото време, за да защитим сигурността на енергийните доставки, както и конкурентоспособността на нашата икономика, не можем да си позволим да продължаваме да закриваме въглищни или дори газови електроцентрали, без да ги заменим с подобни базови производствени мощности. В този момент визията е да преминем от въглища към газ, а в средносрочен и дългосрочен план – към ядрена енергия, което би гарантирало сигурността на енергийните доставки на страната, но и доста конкурентни цени".

Цялото интервю със Себастиан Бурдужа можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Недит Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илхан Кючюк

Китай отмени санкциите срещу българския евродепутат Илхан Кючюк

Китай отмени санкциите срещу българския евродепутат от "Обнови Европа" Илхан Кючюк, съобщи Европейският парламент. Същата стъпка ще бъде предприета срещу още трима настоящи и един бивш евродепутат, по един от Белгия, Нидерландия и Литва, и по един политолог от Германия и Швеция. Ще отпаднат и санкциите срещу Подкомисията по правата на човека в..

публикувано на 30.04.25 в 21:38

Над 600 заявления за измръзнали овощия са подадени от производители в Кюстендилско

617 заявления за обезщетения за измръзнали овощия са подадени от земеделски производители от Кюстендилско. Те са за около 220 декара площи, които ще бъдат проверени от експертни комисии, за да се установят конкретните щети за всяка от градините. Плододаващите масиви в региона са около 25 хил. декара. Срокът за подаване на заявленията беше до..

публикувано на 30.04.25 в 21:10

Пожар в Невестинско е обхванал низово около 50 декара горска територия

Екипи на пожарната, горски работници, от местното население гасят пожар в района на селата Илия, Църварица и Горно Тишаново, казаха за БНР от Общината в Невестино. Огънят е обхванал около 50 декара, ситуацията е под контрол, каза за БНР към 20 ч. говорителят на Областната дирекция на полицията в Кюстендил Катя Табачка. Гори низово, изцяло в..

публикувано на 30.04.25 в 20:32

С петиция британци поискаха на Тръмп да не се позволява да говори пред парламента в Лондон

Над 40 000 души на Острова подписаха петиция, с която се иска на Доналд Тръмп да не бъде позволено да говори пред британския парламент. Американският президент е очакван на безпрецедентно второ държавно посещение в Обединеното кралство, след като премиерът Киър Стармър му предаде покана от крал Чарлз Трети. Доналд Тръмп обаче има своите сериозни..

публикувано на 30.04.25 в 20:19

Полицейски операции за пътна безопасност ще има в Кюстендилско за празниците

Специализирани полицейски операции "Алкохол, наркотици, неправоспособност и скорост“ са планирани в Кюстендилско за празниците от 1 до 6 май, съобщават  от Областната дирекция на МВР. Очаква се засилен трафик и много хора да предприемат пътувания. Контролните мерки по пътищата предвиждат включването и на оперативни служители с небрандирани..

публикувано на 30.04.25 в 20:18
Лидерът на крайнодесния

Фаворитът Джордже Симион не участва в нито един от предизборните дебати в Румъния

Фаворитът в социологическите проучвания преди президентските избори в Румъния Джордже Симион не участва в нито един от предизборните дебати, организирани преди първия тур тази неделя, съобщават румънските медии. Тази вечер е последният от дебатите. Крайнодесният Джордже Симион е фаворит за президентските избори в Румъния 11 кандидати за..

публикувано на 30.04.25 в 19:50
Наводнен двор в село Кобиляк.

Подпомогнаха семейства от село Лехчево, пострадали от наводнението

Близо 2500 консерви получиха семейства от Лехчево, които пострадаха при наводнението в събота. Помощта е от частна фирма от Добрич и Българския Червен кръст в Монтана Още доброволци разчистват къщите в Лехчево и Кобиляк след наводнението Община Монтана помага с техника на пострадалите от наводнението в Лехчево и Кобиляк Хуманитарната..

публикувано на 30.04.25 в 19:34