Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

| Интервю
Снимка: pixabay.com
Чуй новината! Чуй новината:

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск.

Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца. 

"Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по някакъв начин мултиплицира до степен, до която да бъде трудно контролируем вече. След като отворихме темата, страшно много хора започнаха да ми пишат, да казват, че са подавали сигнали, че те ги знаят, познават ги, виждали са ги", коментира той и призна, че преди този случай не е имал представа за мащаба на проблема.

По думите му тези банди не са само в крайните части на града, а и в самия център:

"Разходете се по бул. "Витоша" след 19.30 часа и ще ги видите".

"Далеч съм от мисълта, че всички деца, които се обличат по сходен начин, са непременно такива, но това до голяма степен означава, че те симпатизират на тази модна тенденция. А крачката от симпатията до действието понякога е много малка", подчерта Димов в интервю за предаването "Хоризонт за вас". Според него зад това вероятно стои по-сериозен проблем:

"Вярвам, че голяма част от тях нямат психопрофил на престъпници и криминален контингент, но много скоро могат и да бъдат такъв. Границите са много тънки".

По думите му целта му е била да се повдигне дискусия по темата в обществото. "Споделяйки, ние можем да парираме част от тези симптоми", смята той.

Този проблем е реален, но и решим, категоричен бе Милен Димов. И апелира към институциите:

"Много спешно да се заемат, да влязат в ролята си и да видим промяна и то много скоро".

До момента нито една институция не се е свързала с него, за да коментират проблема, сподели той и добави мнението си:
 
"Ролята на обществото е да алармира. Оттам нататък тези, които сме ги избрали, трябва да си свършат работата".

Милен Димов отбеляза още, че Законът за противодействие на проявите на малолетни и непълнолетни е писан през 1964 г. До момента, през тези години този закон не е пипан, а нещата са се променили неузнаваемо, недоумява той. Според него този закон е инфантилен спрямо настоящата ситуация. Той апелира към всички депутати "да направят нещо за този народ".

"Повече от 30 години след началото на българския преход не си говорим за образованието и за това как от зубрещи ще създадем мислещи хора, а си говорим за това как децата ни да не ходят със страх на училище. Това не е ли някакъв абсурден парадокс? Затова искаме тази политическа декларация да бъде гласувана максимално бързо от всички парламентарно представени партии, които да заявят на ясен глас, че има политическата воля да се справим с този проблем. Хайде да я задействаме тази машина! Ако не друго, поне го дължим на децата си!", призова Димов.

Той апелира също и към родителите: "Говорете с децата си и ако има симптом, просто подавайте сигнали. Не се чувствайте сами в тази битка. Само заедно можем да решим този проблем".

Димов настоя още и за създаване на публичен регистър на опасните лица в България.

Цялото интервю на Снежана Иванова с Милен Димов в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41