Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китаец спечели световната титла в снукъра, българка реферира финала

Чжао Синтон и Десислава Божилова
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Китаецът Чжао Синтон е новият световен шампион по снукър. 

Във финала на шампионата, който ежегодно се провежда в театър "Крусибъл" в английския град Шефилд, Чжао победи с 18:12 фрейма уелсеца Марк Уилямс.

По този начин 28-годишният Чжао завоюва третата и най-престижна титла в кариерата си, като стана първият китаец световен шампион и първият аматьор, който достига до световния връх. 

Азиатецът, който се завърна край снукър масата преди малко повече от половин година, след като изтърпя 20-месечно наказание за уреждане на мачове, бе безпощаден във финала с 50-годишния Уилямс, който се стремеше към четвъртата си световна титла.

Китаецът поведе със 7:1 фрейма още след първата от четирите сесии, а неделният ден го приключи с преднина от пет фрейма при 11:6. В днешната следобедна сесия той взе шест от разиграни осем фрейма, за да поведе със 17:8 и да се доближи само на фрейм от титлата.

Във вечерната сесия Уилямс заигра много освободено и взе за около час четири поредни фрейма, за да намали до 12:17. Уелсецът имаше възможност да направи серията дори пет поредни фрейма, но пропусна удар с удължителя по червена топка към горния ляв джоб, което позволи на Чжао да се завърне на масата и да спечели най-важния фрейм в кариерата си.

С победата си китаецът ще увеличи банковата си сметка с 500 000 британски лири, докато за Уилямс остават 200 000. За уелсеца е и моралното удовлетворение, че стана най-възрастният играч, достигал до финала на световното първенство.

Съдия на финалния мач между Чжао и Уилямс бе Десислава Божилова. За 32-годишната българка това бе първи наряд за най-важния мач в света на снукъра при седмото ѝ участие в "Крусибъл". Тя стана и първата жена, която води финалите на трите най-престижни турнира по снукър - световното първенство, турнира "Мастърс" и Шампионата на Великобритания.

Чжао Синтон започна пътя си към световната титла още от първия кръг на квалификациите, като само в тях отстрани четирима състезатели, за да достигне до топ 32 и основната схема. На полуфиналите той победи и най-успешния играч играч в историята на снукъра - англичанина Рони О'Съливан. След загубата си 49-годишният О'Съливан, който има седем световни титли, обяви, че ще си вземе почивка, а може би вече е изиграл и последния си мач.

"Не мога да повярвам какво направих през последния месец. Марк Уилямс е топ играч. Той ме постави под голямо напрежение, защото е най-добрият. Но не съм уморен. Може би тази вечер ще си пийна и така ще отбележа победата. Благодаря на всички, които бяха тук", каза щастливият нов световен шампион веднага след победата си.

По пътя си към финала пък Уилямс отстрани имена като бившите световни шампиони Джон Хигинс и Джъд Тръмп. За него това бе пети финал на световно първенство.


По публикацията работи: Светослав Табаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Септември победи с 3:1 Славия

Септември обърна Славия с 3:1

Отборът на Септември победи с 3:1 у дома Славия след обрат в двубой от 33-ия кръг на Първа лига по футбол. "Белите" започнаха по-активно двубоя, но удар с глава на Владимир Николов в петата минута не намери целта. В 28-ата минута минута Владимир Николов вкара топката в мрежата на Славия, но нападателят беше в засада. Веднага след това..

публикувано на 06.05.25 в 21:56
Национален отбор по спортна гимнастика (мъже)

Гимнастиците ни с лека тренировка преди началото на световната купа във Варна

Националите по спортна гимнастика вече са в Двореца на културата и спорта във Варна. От 8 до 11 май морската столица е домакин на 9-о издание на Световната купа. Състезателите влязоха в тренировъчната зала за лека тренировка преди старта утре. В сряда в 9.00 часа започват подиум тренировките. Квалификациите са в четвъртък и в петък, а финалите събота..

публикувано на 06.05.25 в 20:49
Кристиано Роналдо-джуниър вече е национал

Синът на Кристиано Роналдо вече е национал

Синът на португалската суперзвезда Кристиано Роналдо беше повикан за първи път в националния отбор на Португалия по футбол за юноши до 15 години, съобщи португалският вестник Рекорд, публикувайки и целия състав. 14-годишният Кристиано Роналдо-джуниър, който играе в детския тим на клуба, където се състезава и баща му Ал Насър (Саудитска..

публикувано на 06.05.25 в 20:26
Ясни са българките на европейското по художествена гимнастика в Талин

Ясни са българките на европейското по художествена гимнастика в Талин

Стилияна Николова, Ева Брезалиева и Дара Стоянова ще представят България в индивидуалната надпревара при жените на Европейското първенство по художествена гимнастика в Талин (Естония), което ще се проведе от 4 до 8 юни. На действащата абсолютна европейска шампионка Николова са поверени четири съчетания (обръч, топка, бухалки и лента). Водената..

публикувано на 06.05.25 в 20:18
Междунарадната федерация по ски подписа спонсорски договор с Азербайджан

Федерацията по ски подписа спонсорски договор с Азербайджан

Международната федерация по ски и сноуборд (ФИС) подписа договор с богатата на петрол и газ държава Азербайджан и тя ще стане първи глобален спонсор на Световните първенства, които са изправени пред предизвикателствата на променящия се климат, съобщава АП. Световната централа обяви, че петгодишното споразумение с азербайджанската туристическа..

публикувано на 06.05.25 в 20:03
Локомотив (Пд) разгроми Крумовград с 4:0

Локомотив (Пд) разгроми Крумовград в битката за оцеляване

Отборът на Локомотив (Пловдив) взе много ценна победа в битката за оцеляване, след като разгроми с 4:0 Крумовград като гост в пряк сблъсък между двата тима в дъното на класирането на футболната Първа лига. Хорхе Сегура, Димитър Илиев от дузпа, Хуан Переа и Тобиас Бьорнстад бяха точни за успеха на "железничарите". Така играчите на Душан Косич..

публикувано на 06.05.25 в 19:26
Руснакът Сослан Фарниев (вляво) напуска България

Треньорът по борба Сослан Фарниев напуска България

Доскорошният старши треньор на националния отбор на България по борба Сослан Фарниев обяви в профила си в социалните мрежи, че напуска страната, за да не всява раздор, а също така и защото има съмнения, че неговите състезатели няма да бъдат третирани справедливо. Но също така Фарниев казва, че благодари ни всички, с които е работил по време..

публикувано на 06.05.25 в 19:07