Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не е разумно прекарало варицела дете да го ваксинираш"

Проф. Кантарджиев: Със затоплянето на времето закалявайте децата!

"Случаите при нас са много малко за задължителна и масова ваксинация за менингит"

| Интервю
Тодор Кантарджиев
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват, да свикнат от ранна възраст на водни процедури - обтриване, както и да се излагат умерено на слънце.

Това препоръчва проф. Тодор Кантарджиев, епидемиолог и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Да се избягват тревните площи и когато сме сред природата – в парка или междублокови пространства, родителите да проверяват за кърлежи, съветва специалистът. До 12 часа кърлежът не може да пренесе заболяване, затова навременното му сваляне е важно, напомни той. По думите му, хората трябва да се научат да свалят кърлеж с тънка пинсета или конец.

Пиковете на лаймската болест са юли и август. Тогава обикновено се проявяват симптомите. Тази инфекция малко се преекспонира в нашата страна, обясни Тодор Кантарджиев в предаването "Преди всички".

Най-много кърлежите са в контакт с хората в месеците с висока трева, топло време и дъждове – май, юни и юли, допълни той.

Респираторните инфекции намаляват рязко. Всеки възрастен боледува около 5 пъти годишно от някаква инфекция, а децата около 8 пъти, посочи епидемиологът.

Във връзка с ваксината за варицела и имунизационния календар проф. Кантарджиев изрази мнение, че е редно да е на няколко етапа и след добро обяснение на лекарите.

Проблемът на варицелната ваксина е, че доста от децата на възрастта за поставяне на ваксина вече са прекарали варицела и не е разумно прекарало варицела дете да го ваксинираш, коментира той.

"Силово, задължително всички бременни да се ваксинират – то не проработва, то компрометира и другите ваксини", заяви специалистът за ваксината срещу респираторния синцитиален вирус.

Много рядко имаме менингококова болест и менингококов менингит, успокои проф. Тодор Кантарджиев.

"Ние имаме много по-малко от 1 случай на 100 000. Случаите при нас са много малко за задължителна и масова ваксинация за менингит!"

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НСИ: Населените места без нито един жител у нас са 199

Броят на населените места в България към 31 декември 2024 г. е 5256 -  257 града и 4999 села, съобщи Националният статистически институт. Към края на миналата година населените места без нито един жител са 199. С население над 100 000 души са шест града в страната, в които живее 35,5 на сто от населението на страната. Най-големите..

публикувано на 08.05.25 в 13:26

Безплатна регистрация в Регионалната библиотека в Габрово

Габровската регионална библиотека дава възможност за безплатна регистрация на читатели по случай отбелязването на националната библиотечна седмица. Инициативата се организира за 19-а година от Българската библиотечно-информационна асоциация и се провежда от днес до 15 май. От възможността да се регистрират в Габровската регионална библиотека..

публикувано на 08.05.25 в 13:15

Димитър Московски за концерта на радиосимфониците утре: Бутикова програма, култови произведения!

" Това е една наистина бутикова програма с култови произведения ", каза пред БНР кларинетистът Димитър Московски - гост-музикант в празничната програма на Симфоничния оркестър на БНР за 9 май в зала "България". Под палката на главния диригент Константин Илиевски радиосимфониците ще изпълнят "Веселите шеги на Тил Ойленшпигел" от Рихард Щраус,..

публикувано на 08.05.25 в 13:13

Съд остави в ареста турски шофьор, причинил тежка катастрофа у нас

Окръжният съд във Велико Търново остави в ареста турския шофьор, който причини тежка катастрофа с един загинал и един ранен в Прохода на Републиката на 5 май.   На рождения си ден турският шофьор Гюл Вейсел транзитно минава през България и в Прохода на републиката край великотърновското село Вонеща вода следобед блъска лек автомобил. На място..

публикувано на 08.05.25 в 12:58

Отново черен дим над Сикстинската капела – няма нов папа

Черен дим се издигна над Сикстинската капела в 12:53 ч. българско време.  Това означава, че и при второто гласуване кардиналите-електори не са избрали нов папа. Практиката да се използва дим, за да се обяви, че кардиналите са избрали нов папа, датира от 1800-те години. Различни химикали се добавят към огъня, за да направят черния дим по-тъмен, а..

публикувано на 08.05.25 в 12:56
Мирослав Беляшки

Окончателно: Оставиха в ареста директора на митницата в Пловдив

Софийският апелативен съд потвърди постоянния арест на вече бившия директор на пловдивската митница Мирослав Беляшки. Повдигнаха обвинение на шефа на пловдивската митница Според магистратите, с опита си да осуети проверка на ТИР с цигари и преместването му от "Капитан Андреево" до митницата във Видин, той е превишил правомощията си...

публикувано на 08.05.25 в 12:53
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдът на ЕС осъди България да плати 2 млн. евро по две дела за авторското право

Съдът на Европейския съюз осъди България да заплати 2 милиона евро по две дела. Страната ни трябва да плати 1 милион евро заради неспазване на срока за транспониране в националното законодателство на Директивата за авторското право и сродните му права в цифровия единен пазар. Още толкова трябва да бъдат платени заради неспазване на..

публикувано на 08.05.25 в 12:49