Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Мариян Събев: Трябва да изградим култура на нетолерантност към насилието

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези крайни футболни фракции.

Столичната полиция взема мерки в тази посока от месеци. От началото на годината в София са регистрирани 28 случая на агресивно поведение от страна на "локалите". По 24 от тях вече има и задържани.

Директорът на Столичната полиция главен комисар Любомир Николов описа бандите така:

"Облечени в черни дрехи, повечето пъти част от тях са с маски, с ножове, с палки и със спрейове, се разхождат по централна градска част на София и по-конкретно в районите около Народния театър, около градинката "Кристал" или фонтаните на НДК и в някои от случаите нападат беззащитни граждани, по-често непълнолетни граждани, в тъмната част от денонощието".

При задържането на подобни момчета става ясно, че те често са деца на заможни родители, тъй като повечето са облечени с маркови дизайнерски дрехи, допълни Николов.

Апелът на полицията към родители, учители и всички, които забелязват такива групи, е да подават сигнали в СДВР. Според закона обаче когато едно лице няма 18 години, мерките към него минават по съвсем различен ред, част от тях минават през детска педагогическа стая. 

Младежи от София споделиха пред БНР, че са се сблъсквали с такива групи, предимно в училищата и градския транспорт. Агресивното им поведение варира – от закачки до физическа агресия.

Ако жертвите на "локалите" обаче нямат смелост да съобщят, това няма как да се прекрати, сподели момиче, попадало в такава ситуация.

Според други обаче след такива случаи няма реакция и мерки, а бандите продължават да вилнеят.

Мариян Събев от Центъра за изследване на демокрацията обясни:

"Основната потребност сред тези младежи за това девиантно поведение е нуждата от принадлежност и идентичност. Потребността те да валидират това, което са изразили като аз, като стойност. Младежите в тази възраст се стремят да бъдат част от социални групи в следствие на дистанцирането от адекватна семейна, училищна среда, културен живот, те търсят валидация именно в подобни структури".

Според него изборът на определен вид дрехи е част от "униформата" на тази социална група. "Служи за уточняване на йерархия, ясна демонстрация на принадлежност, лоялност", обясни Събев.

Психологическият профил често е обвързан с ниска самоувереност, липса на социални и комуникационни умения, увредена семейна среда, отбеляза експертът. По думите му българското общество все още е общество в преход, където институциите не смогват да предоставят необходимата грижа и услуги за деца, които са в подобна ситуация.

Събев посъветва потърпевшите да подават сигнали. И изказа мнение:

"Трябва да изградим култура на нетолерантност към насилието, да изградим капацитет в нашите институции за разпознаване на ранни индикатори за девиантно поведение, способи за разговор с деца, които имат такова поведение, и откритост в комуникацията – да пречупим кръга на социална отдалеченост".

Темата на Николай Христов и репортерската проверка на Виолета Борисова чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09