Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори.

"Нямаме развити велоалеи. Тротинетките си имат ограничение – 25 км/ч, което не е опасно"; "Ако човек не е опитен, вероятно поема известен риск", "Те се мушкат, не спазват и белята е готова"; "Каски – задължително, а те не носят"; "Няма никакъв контрол"; "Трябва да не се използват от хора под въздействие на различни субстанции"; "Не са запознати с Правилника за движение по пътищата и създават много рискови ситуации" – споделят в анкета жители на София.

От дни полицията в София провежда операции срещу агресивни водачи на електрически тротинетки и електрически мотори. До момента са съставени 19 фиша и 8 акта.

Акцентът е превенция, след това – наказване на виновните нарушители, казва пред БНР комисар Мартин Цурински, заместник-директор на КАТ.

Контролът е непрекъснат, твърди комисар Цурински. Апелът е в паркове и градинки, където тичат малки деца, такива превозни средства да не се употребяват, коментира той.

Снимка: БТА

Той напомня, че има както минимална възрастова граница, така и пределна разрешена скорост за използването на тези превозни средства.

С актове на общинските съвети могат да се определят и по-ниски максимално допустими скорости, изтъква Мартин Цурински. По думите му с извеждане на проблемните зони с общински наредби може да се подпомогне спазването на Закона за движение по пътищата.

Комисар Цурински подчертава и отговорността на родителите, които предоставят на децата си инструменти за разплащане за наемането на електрическите тротинетки. Според него реакциите на родителите при задържането на деца, управляващи опасно електрически тротинетки, са различни – полюсни, "от плюс до минус".

След тежък инцидент с 14-годишно дете кметът на Карлово забрани движението на електрически тротинетки в пешеходните зони на града. Предстои завишаване на санкциите.

Реакцията на жителите е категорично положителна, разказва кметът Емил Кабаиванов в предаването "Хоризонт до обед".

"Тези, които карат тротинетките с повече от 15 км/ч, не могат да осъзнаят, че застрашават собственото си здраве и живота си."

Всеки кмет може да издава заповеди, касаещи обществения ред, уточнява кметът на Карлово.

Дори децата да имат предпазни средства, те са за тях, не са за пешеходците. Който бъде ударен от бързо движещо се подобно превозно средство, той ще получи тежка контузия. Родителите не осъзнават опасността, когато закупуват подобни тротинетки на техните деца, предупреждава Кабаиванов.

Ние забравихме, че трябва да спазваме правилата, обобщава той.

Полицията във Варна прави кампания на терен  Снимка: БТА

Кметовете на Чепеларе, Кърджали, Белица и други градове са се заинтересували от ограничението в Карлово с идея и те да приложат подобни мерки в техните общини.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33