Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За говоренето без чуване, за училището като църква и за Дните на помирение

Николай Милчев: Училището трябва да е първо църква на нашето израстване и обучение

Николай Милчев
Снимка: БНР

Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР.

Той дълги години бе учител по Български език и литература в столичното 105 училище "Атанас Далчев".

Разговоряме за историята на Гложенския манастир, за насрочения за днес протест пред фонтана до Президентството – ще протече под надслова "Училището не е църква", същите организатори предвиждат и шествие - на 15 май. А за 17-ти този месец е обявен митинг ЗА изучаване на религия в българските училища.

"Училището трябва да е църква, първо на нашето израстване, трябва да е църква на първата ни любов, на първите ни големи приятелства, църква на нашето образование, църква на патриотизма, на морала и на религията.

Но това, което се прави за въвеждането на предмета, свързан религията, е от как да кажа - "Зор заман"...тоест от немай накъде...Бил съм 30 години в училище и виждам, че така повече не може.

Това, което става с младите хора, това отчуждаване, пропастта, която издълбават електронните устройства, така че има нужда от някакъв коректив.

Очевидно, че хората, които са се заели с тази задача, се опитват да стане и чрез религията, морала, етиката, вероучението.

Удивителна е претенцията на хората, които са против въвеждането на религия в училището, че така се отделя училището от църквата, ами те учениците се отделиха от света!

Ако може религията да помогне в това отделяне, в агресията, е добре дошла, каза за БНР Николай Милчев.

"Но ако може вместо религия, да се въведат по-сериозни наказания в училище - това ще е още по-добре. 15 дни извинени отсъствия от родителя към ученика в училище - ами не го пускайте, изобщо на училище това дете - вземете си го вкъщи!, категоричен е той.

"Кой е казал, че фетиш е ученикът?! Фетиш е науката, фетиш е доброто! Да не се било зубрело, защото било вредно - Е как ще научиш едно стихотворение, ако не го наизустиш!?

Как ще научиш историческите факти, ако не ги научиш дословно?!

Ама като учели за историята на Исус Христос, то можело да не е така...Ами сигурно не е така, и аз сега чета религиозна литература, и на мен не ми е ясно всичко, но има неща, които ще ти помогнат да разбереш кое е добро, защото днешните млади хора не знаят какво е добро, защото няма кой да им го обясни, същото важи и за 10 те Божи заповеди..., няма кой да им ги обясни, каза още Милчев.

Защото по думите му, на децата се вменявят само кои са им врагове, а не кои са им приятели...

Милчев разказва и за Дните на паметта и помирението – днес и утре, 9 май. Отбелязват се от 2005 г. в памет на жертвите от Втората световна война. Обявени са с Резолюция на Общото събрание на Организацията на обединените нации през 2004 г., приета по инициатива на Русия и страните от ОНД. 

Денят на победата над фашистка Германия се чества в някои страни на 8 май, а в други - на 9 май. Причината е в това, че Актът за капитулацията на Германия е подписан през 1945 г. два пъти: на 7 май във френския град Реймс (за което в Европа и САЩ официално е обявено на 8 май) и на 8 май в предградието на Берлин Карлсхорст (за което в СССР е обявено на 9 май). Ето защо в САЩ и в голяма част от страните в Западна Европа победата над фашизма се отбелязва на 8 май, а за постсъветското пространство празничен ден е 9 май. Резолюцията на ООН обединява двете дати в Дни на паметта и помирението."

"Когато хората не се чуват, се натрупват шумове от Космоса, казва творецът.

"Това означава, че когато хората не се чуват помежду си, те чуват собствените си страхове, чуват мълвата и клюката, предположенията, неща, които ни отблъскват още повече един от друг.

Същото се получава, когато се слушат само едни и също гласове, защото нечуването е свързано с промяна, но най-важни са връзките с хората, но само тези, които те обогатяват с нещо, разказа Милчев.


По темата слушайте в интервюто на Кармен Манукян с Николай Милчев в "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лято през май в Кипър - термометрите удрят 37 градуса

В Кипър днес ще е пикът на горещата вълна, обхванала острова от средата на седмицата, като температурите ще достигнат 36 - 37 градуса, съобщиха от метеорологичната служба. Ранното лято през май засилва водните проблеми в страната. Най-високите температури днес се очаква да бъдат измерени във вътрешността на острова и специално в района на..

публикувано на 10.05.25 в 01:20
Киър Стармър

Великобритания наложи нови санкции, насочени към руския “сенчест флот"

Британският премиер Киър Стармър обяви нови санкции, насочени към така наречения руски “сенчест флот”, преди началото на срещата на върха на Съвместните експедиционни сили в Норвегия. Британското правителството заяви, че санкционира около 100 петролни танкера, отговорни за превоза на товари на стойност над 24 милиарда долара от началото на..

публикувано на 09.05.25 в 22:35
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Катрин Иванова неправилно е смятана за главен изпълнител в операциите на шпионската клетка

Във Великобритания, Катрин Иванова, една от шестимата български граждани, признати за виновни за шпионаж в полза на Русия, не трябва да бъде третирана като двойния агент Джордж Блейк, осъден на повече от 40 години затвор през 60-те години на миналия век, заяви нейния адвокат в Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в рамките на третия ден от..

публикувано на 09.05.25 в 22:15
Росен Желязков

Р. Желязков: НС да гласува за пълната ни интеграция в ЕС чрез присъединяването към еврозоната

България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила, пише в своя позиция министър-председателят Росен Желязков по повод искането на президента Румен Радев до НС за референдум за еврото. Президентът внася в НС искане..

публикувано на 09.05.25 в 22:05

Българските евродепутати от ЕНП: Опитът на Радев да всява омраза и разединение е недостойна интрига

"Опитът на Радев да всява омраза и разединение сред българите е недостойна интрига, търсеща само ползи за неговото его и политическо бъдеще" - това казват в общо изявление българските евродепутати от Европейската народна партия Андрей Ковачев, Емил Радев, Ева Майдел, Андрей Новаков, Радан Кънев и Илия Лазаров по повод обявеното решение на..

публикувано на 09.05.25 в 21:36
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов от "Величие" поздрави президента за смелостта да предложи референдум за еврото

Лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов поздрави президентът Румен Радев за смелостта да предложи референдум за и против въвеждане на еврото. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г. Той призова депутатите, които не подкрепят допитването, да подадат оставки от НС и обеща по-решителни..

публикувано на 09.05.25 в 21:25
Марк Рюте

Рюте е предложил на страните от НАТО да отделят най-малко 5% от своя БВП за разходи за отбрана

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е предложил на 32-те страни от Алианса да отделят най-малко 5% от своя БВП за военни разходи и разходи за сигурността до 2032 г., заяви нидерландският премиер Дик Схоф, цитиран от Франс прес. Марк Рюте очаква, че по време на срещата на върха на НАТО през юни в Хага целта за достигане през 2032 г. ще..

публикувано на 09.05.25 в 21:20