Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клер Демесме: Когато Берлин и Париж стигнат до общо решение, то обикновено е в интерес на Европа

Какво свързва Германия и Франция - моторите на ЕС?

"Мерц е франкофон и за него оста Берлин-Париж е от първостепенно значение в един свят, който след руската агресия срещу Украйна и завръщането на Доналд Тръмп драматично се промени"

| Интервю
Френският президент Франсоа Митеран и канцлерът на Западна Германия Хелмут Кол се държаха за ръце по време на френско-германска церемония през 1984 г. в чест на жертвите в костницата Дуомон, близо до Вердюн. Жестът се превърна в символ на помирението на френско-германските отношения
Снимка: Архив на германското външно министерство

Винаги около 9-ти май, Деня на Европа, се припомня декларацията на Робер Шуман от 1950 година. "Обединението на европейските нации изисква Германия и Франция да преодолеят вековните си противоречия." С тези думи тогавашният френски външен министър отговаря на призива на германския канцлер Конрад Аденауер от март същата година за сближаване между двете съседки, водили в миналото унищожителни войни.

Днес Франция и Германия се възприемат като моторът на европейската интеграция. Понякога той се задъхва, но в Париж и Берлин знаят, че не могат да си позволят миналото отново да ги застигне. От тук започва разговорът ми с Клер Демесме. Тя е доктор по политическа философия от Сорбоната и от Техническия университет в Берлин, и един от най-уважаваните изследователи на френско-германските отношения.

"Помирението между Германия и Франция е основата, върху която стъпва европейското обединение. Дори бих казала, че помирението е предпоставката за създаването на ЕС такъв, какъвто го познаваме днес".

- За германския следвоенен канцлер Конрад Аденауер на преден план е стояло реабилитирането на Германия след две световни войни като надежден и цивилизован партньор в Европа. А френският президент Шарл Де Гол си е представял Европа под френско лидерство, измествайки Съединените щати. Но взаимният икономически интерес също тласка Германия и Франция към сближаване, нали?

- Сближаването между Германия и Франция има геополитически контекст. Без Студената война, без заплахата от нова гореща война и без нов общ враг това помиряване може би нямаше да се случи толкова бързо. И днес е така - външната заплаха събира хора и държави.

Президентът на Франция Еманюел Макрон (вляво) и канцлерът на Германия Олаф Шолц - Берлин, 18 март 2025

Наред с икономическите интереси обаче много е важно да отдадем нужното внимание на гражданското общество. Приятелството между германци и французи не започва през 1963 година с подписването на двустранния договор в Елисейския дворец. Точно обратното - договорът го има, защото първи хората от двете страни на границата са си подали ръка. Преживелите жестокостите на войната са осъзнавали, че са съседи и че трябва да живеят заедно.

- Радвам се, че споменавате гражданското общество - Вие работите във френско-германски научен институт, една от многото двустранни организации, дружества и дори университети. Кои са инструментите на днешното приятелство между Франция и Германия?

- Трябва да призная, че много скоро след войната политиците в Париж и Берлин са разбрали, че гражданското общество може да бъде основата за помиряването между двете съседни държави. Затова всички френско-германски институти и организации в почти всички области на живота имат категоричната политическа подкрепа на двете правителства. Първата съвместна организация е за обмен на ученици. Това е своеобразна инвестиция в бъдещето - когато младите хора се опознаят и станат приятели, те ще предадат това и на своите деца.

Тази близост, която е изградена от първите следвоенни поколения, прави днешните германци и французи устойчиви на двустранни конфликти. Дори и да има разминавания между политиците в Париж и Берлин, хората от двете страни на границата не им се поддават.

- Какво харесват германците у французите, и обратното - какво харесват французите у германците?

- О, хубав въпрос! Не съм сигурна, че чак се харесват, но са приятели и се уважават. Често с изненада установявам, че всъщност германците и французите не се познават добре.  Предразсъдъците остават, или по-точно - клишетата. Французите продължават да мислят за германците като за работливи, точни, малко скучновати хора. Аз живея в Берлин и мога да Ви уверя, че това съвсем не е така!

А германците си представят французите като бохеми, малко несериозни в работата, и често стачкуват и протестират. И това не е съвсем вярно. Във Франция има много технически иновации. Животът на французите съвсем не е лесен. Но какво да се прави - клишетата остават.

- Ако се прехвърлим на терена на политиката - нещо напълно нормално ли беше новият германски канцлер Фридрих Мерц да гостува първо на френския президент Еманюел Макрон, а едва след това да отиде в Брюксел или Вашингтон?

- Вече се е превърнало в традиция първата официална визита на всички германски канцлери от последните десетилетия да е в Париж. Това също е част от политиката на приятелските жестове. За Фридрих Мерц обаче не е само традиция. Аз виждам и стремеж към тясно сътрудничество с Франция. Мерц е франкофон и за него оста Берлин-Париж е от първостепенно значение в един свят, който след руската агресия срещу Украйна и завръщането на Доналд Тръмп драматично се промени.

Този стремеж се споделя в Париж. Откакто Макрон е на власт, френският президент търси сближаване с Германия. Много е просто всъщност - без Германия Франция не би могла нищо да постигне в Европа. Обратното също е валидно, особено в областта на отбраната, сигурността, енергетиката.

Мерц (вляво) и Макрон се срещат в Париж - 7 май 2025 г.

Берлин и Париж са като скачени съдове, те зависят един от друг. Освен това Германия и Франция осъзнават, че носят отговорност както за съдбата на Украйна, така и за бъдещето на Европейския съюз.

- Но между Берлин и Париж съществуват различия във визията за бъдещето на Европа. Къде се разминават Мерц и Макрон?

- Например в политиката по сигурността и отбраната. А разминаванията се дължат на културните различия между Франция и Германия. Общественият статут и значението на армията е коренно различно в двете държави, както и готовността за изпращане на военни в чужбина. Мерц и Макрон искат да работят заедно, и двамата искат да укрепят отбранителните способности на Европа, но се разминават в начина.

Германия и Франция се различават и в икономическите интереси. Много стар спор е колко свободна трябва да е световната търговия, а последният пример е дали ЕС да сключи споразумение за свободна търговия с групата Меркосур, страните от Южна Америка. Този спор също се корени в различните културни традиции.

Но двете страни не се отказват да търсят общи решения. Намирането на компромис отнема време, но волята е налице, и когато Берлин и Париж стигнат до общо решение, то обикновено е в интерес на Европа.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Масови проверки по бензиностанциите в Гърция, пазете касовата бележка

Масови проверки извършват гръцките власти по бензиностанциите във връзка с началото на туристическия сезон. Клиентите да запазват касовия бон при зареждане. Отнеха лицензите за две години на пет големи бензиностанции в Атина и Солун. Властите предупреждават клиентите за причините за наложените строги мерки. Собствениците на затворените..

публикувано на 10.05.25 в 15:23
Министърът на външните работи на Украйна Андрий Сибиха

Украйна и европейските ѝ съюзници с призив към Русия за 30-дневно безусловно прекратяване на огъня

Украйна и европейските й съюзници са постигнали съгласие за призив към Русия за 30-дневно безусловно прекратяване на огъня от понеделник. Това съобщиха информационните агенции, като се позоваха на министъра на външните работи на Украйна. Андрий Сибиха написа в Екс, че Украйна и всичките й съюзници са готови за пълно безусловно прекратяване на..

публикувано на 10.05.25 в 15:07

"Възраждане": Дипломатическите ни усилия дадоха резултат и президентът получи инструкции

"Дипломатическите усилия на Възраждане в международен план дадоха резултат и президентът получи инструкции" - така коментираха от партията на Костадин Костадинов предложението на президента за референдум.  В пост на страницата на формацията във Фейсбук се казва, че след посещението на делегации на "Възраждане" в САЩ и в Русия се вижда сериозно..

публикувано на 10.05.25 в 15:01
 Румяна Иванова-Рейна

Румяна Иванова-Рейнан откри ретроспективна изложба в Тел Авив

Български мотиви се преплитат с яркото слънце на Изтока в картините на художничката Румяна Иванова-Рейнан, която откри ретроспективна изложба в Тел Авив.  През 40 годишния си творчески път, тя никога не е отстъпвала от наученото в Българската художествена академия, а носталгията по родната земя се чувства дори в платната с библейски..

публикувано на 10.05.25 в 15:00

Протестно автошествие в София срещу неефективните присъди за насилниците над животни

Протестно автошествие срещу неефективните присъди за насилниците над животни се повежда в София. В демонстрацията се включиха около 30 автомобила, които тръгнаха от Националната следствена служба на бул. Г. М. Димитров към Централния Софийски затвор на бул. майор Георги Векилски. Организатори на протеста са Сдружение "Зоозащита", които инициират и..

публикувано на 10.05.25 в 14:51

"Да потанцуваме полонеза заедно" - утре от 15 часа в "Топлоцентрала"

Работилница "Да потанцуваме полонеза заедно" ще има утре от три следобед в регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са посолството на Полша у нас, както и Полския институт .  Събитието е подходящо за участници от всички възрасти и не изисква предишен опит . Доста хора са се записали да участват в нещо,..

публикувано на 10.05.25 в 14:35

Софиянци предават на МаГаТа Фест отпадъците си от мазета, гаражи и тавани

Жителите на София могат да предадат отпадъците си от мазета, гаражи и тавани по време на третото издание на МаГаТа Фест. Инициативата вече започна на стадион "Академик". "По време на феста Столична община обособява пунктове за разделно събиране на матраци, всякакви мебели, дрехи, обувки, всякакви опаковки от стъкло, пластмаса, метал,..

публикувано на 10.05.25 в 14:33