Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Отношенията между нациите са много по-сложни и дълбоки, отколкото примитивната омраза подсказва"

Явор Сидеров: В България имаме консуматорска демокрация

Технофашизъм и технонацизъм сега би бил многократно по-труден за обръщане, смята историкът

| Интервю
Явор Сидеров
Снимка: Добрина Карамболова

В България Денят на Европа няма стойността и смисъла, каквито има на други места. При нас 9 май е ехо на 9 септември. 9 май идва като отглас от един предизвестен край, в България има двояко решение. Това е денят на легитимацията на съветското господство над Източна Европа. В руската политическа практика това е ден за повторната легитимация на Руската империя, но няма да се получи.

Това коментира в интервю за БНР Явор Сидеров, историк и журналист.

По думите му, 9 май вече не е ден, споделен от европейската общност, която включва Русия. Има радикално раздвоение на този празник. С него се легитимират от една страна обединението на Европа, от друга – релегитимирането на Русия.

"Това, което знаем за помирението, е ретроспективно знание. То идва след ужасяващи катаклизми. Отношенията между нациите са много по-сложни и дълбоки, отколкото примитивната омраза подсказва. Ние опростяваме, за да не ни е трудно", каза Сидеров в предаването "Събота 150".

Извънредното обръщение на президента Румен Радев, с което той анонсира внасянето на предложение в НС за провеждане на референдум за еврото, според журналиста е "преднамерена провокация към приключването на процеса на присъединяване на България в ЕС и възможен анонс за постепенното му излизане от президентската власт и влизането му в активната политика".

"Целта на това изказване беше да провокира реакции."

От самото му начало преходът у нас се схваща като достъп до дънки, мерцедеси и шоколади "Милка", а не като цялостна промяна на манталитета и политическата практика, смята историкът.

"Това осъзнаване не се получи сред голяма част от българското население. На демокрацията се гледаше единствено и само през призмата на консуматорството."

Не успяхме да изградим ясен модел на българското присъствие в ЕС, отчита той.  

"Ние все още имаме консуматорски капитализъм и консуматорска демокрация."

Паралелите с времето на Хитлер не са уместни – не защото няма белези на отслабване на парламентарната демокрация и надигане на различни екстремизми, а защото никога нищо не се повтаря по същия начин. Имаме различен тип икономика, различен тип глобализация/деглобализация, както и различни технологии, обясни Явор Сидеров.

Демократичният процес ерозира. Разпада се международен ред, граден с много трудности 80 години. От друга страна виждаме немислима технологична промяна. Намираме се вероятно в най-драматичния период на промяна в историята на човечеството, съпоставима с откриването на огъня или на писмеността, отбеляза той.

Технофашизъм и технонацизъм сега би бил многократно по-труден за обръщане, подчерта историкът.  

"Средата е много усложнена, непозната и непознаваема за момента и простите паралели не работят."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

По време на движение пътник нападна жена, водач на автобус във Варна

Жена шофьор в Градския транспорт на Варна е била нападната от агресивен пътник, който й ударил шамар , докато превозвала пътници по линия 148. Инцидентът е станал вчера. Жената има медицинско свидетелство за травмите и смята да съди насилника. Полицията съобщи, че той е на 35 години и досега няма криминални регистрации. По свидетелство на..

публикувано на 03.07.25 в 15:01

37,5 млн. евро от ЕС за 6 паркинга за товарни автомобили у нас

ЕС ще инвестира близо 37,5 млн. евро в изграждането и модернизирането на шест паркинга с общо 816 места за товарни автомобили в България, съобщи Европейската комисия. Съоръженията са разположени по протежение на транспортния коридор "Балтийско море – Черно море – Егейско море", част от основната европейска транспортна мрежа TEN-T...

публикувано на 03.07.25 в 14:46

"Филмаутор": България губи 4 млн. лева за култура заради две европейски директиви

Страната ни губи пари за култура заради погрешно и ненавременно внедряване на две европейски директиви. По тази причина ни е наложена глоба. Директивите са за авторски права, а сумата, която губим е в размер на 4 милиона лева . Това твърдят от сдружение "Филмаутор" и питат "дали има чадър над определени компании, които разпространяват..

публикувано на 03.07.25 в 14:45

"Старите песни на нов глас" в свищовското село Царевец

В свищовското село Царевец започна международният фестивал "Фолклорен извор". БНР е медиен партньор на събитието.  "Фолклорен извор" отново събира таланти от цяла България Днешният първи ден е посветен на националния конкурс за изпълнители "Старите песни на нов глас". Той се организира от сдружение "Фолклорен извор", Българското национално радио..

публикувано на 03.07.25 в 14:42

Кога Павликени ще има обходен път?

Обходният път на Павликени става все по-нужен, защото тежките камиони вече разбиват улиците на града. Четирикилометровото трасе все още е на фаза проектиране, възложено от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Тепърва ще се прави количествено-стойностната сметка.  Тежките камиони, които карат инертните материали от кариерата във Вишовград до строежа..

публикувано на 03.07.25 в 14:31

Желязков със задачи към министри и областни управители – да върнат отпадналите ученици

Премиерът Росен Желязков постави персонални задачи на областните управители и на редица министри, с които обратно в училище да се върнат отпаднали ученици, а децата на 4 и 5 години да се обхванат в детските градини.  Механизмът съществува от 2017 година, до момента нетно над 75 хиляди деца са върнали в клас, но последните години заради..

публикувано на 03.07.25 в 14:19
Боян Дуранкев

Боян Дуранкев за цените и еврото: Страхът тежи повече от истината

Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи доходи по всякакъв начин , стига законът да го позволява, има алчност.  Коментарът направи пред БНР проф. Боян Дуранкев, икономист, специалист по маркетинг и стратегическо планиране, като добави, че "има..

публикувано на 03.07.25 в 14:12