Работилница "Да потанцуваме полонеза заедно" ще има утре от три следобед в регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала".
Организатори са посолството на Полша у нас, както и Полския институт.
Събитието е подходящо за участници от всички възрасти и не изисква предишен опит. Доста хора са се записали да участват в нещо, което със сигурност е и забавно, и полезно, защото никога не е излишно човек да научи нещо ново. Полонезата е един от най-популярните танци, възникнал в Полша и намерил широко разпространение в Европа.
"Полонезът е тържествен и радостен полски групов танц, изпълняван от двойки в шествие. Основните стъпки са лесни и достъпни за всеки, а танцът се отличава с умерено темпо и красиви фигури, при които партньорите често се движат под "мостове" от вдигнати ръце.
Полонезът се свързва със значими моменти от живота – зрелостни балове, сватби, новогодишни и карнавални тържества – и символизира сътрудничество, равенство и общност“, разказват инициаторите на проекта.
Малгожата Хейдук-Громек е професионален дипломат. От 2021 г. е консул на Република Полша в София. Преди това е била консул в Рига и зам.-директор на Полския институт в Стокхолм. От години е свързана професионално с проблематиката на европейската интеграция. Нейно хоби е рисуването и живописта, занимава се с това от най-ранна възраст.
Светла Каранешева е дългогодишен служител в Полския институт в София. Работи в програмния му отдел и е и преводач.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Руският президент Владимир Путин предложи възобновяване на преките преговори с Украйна от 2022 година без предварителни условия. В изявление пред журналисти тази нощ той заяви, че това може да стане на 15 май в Истанбул. Путин обясни, че по този повод утре ще разговаря с турския си колега Реджеп Ердоган относно домакинството на срещата...
След тежко боледуване ни напусна нашият колега от Новините Никола Бацаров, Преди дни той навърши 69 години, 40 от тях посвети на Радиото и Новините на "Хоризонт". Баци, както го наричаме, учеше новинарите на обективност и професионализъм, на проверка на източниците и любопитство към историята и световната политика. Ще ни липсва..
Експлозии бяха чути в град Шринагар, столица на контролираната от Индия част на Кашмир, часове след като Делхи и Исламабад се договориха за прекратяване на огъня. Източник от индийското правителство заяви, че Пакистан е нарушил прекратяването на огъня, договорено само часове по-рано. Франс прес съобщава за силни взривове в Сринагар в..
Патриарх Даниил присъства молитвено на вечерното богослужение в катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч и благослови жителите на града по повод утрешния празник на Ловеч - ден, в който Православната църква почита паметта на солунските равноапостоли и храмов празник на катедралата, която носи имената на светите братя. Негово светейшество за..
Гроздан Караджов и Абдулкадир Уралоглу обсъдиха транспортното сътрудничество между България и Турция Заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов проведе телефонен разговор с турския си колега Абдулкадир Уралоглу. По време на разговора турският министър на транспорта и инфраструктурата покани Гроздан..
Първият приют за бездомни във Великотърновска област спира да работи. Центърът за временно настаняване към евангелската църква в Горна Оряховица затваря, защото не може да се издържа. Още информация от кореспондента ни Здравка Маслянкова. Центърът за временно настаняване на хора без дом или в затруднено положение "Промяна" затваря на 31 юли...
Въоръженото крило на палестинското ислямистко движение "Хамас" днес разпространи видеоклип с двама живи израелски заложници в Газа, единият от които призовава за прекратяване на войната в палестинската територия, предаде БТА. Израелските медии идентифицираха двамата мъже в продължаващото малко над 3 минути видео като Елкана Бохбот и Йосеф-Хаим..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..