Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Пирински: В скандинавските държави започва да се учи от първи клас

Защо е важно да има добре структуриран и ранно въвеждан предмет "Гражданско образование"?

Проф. Стенли Гьошев: Обществата, които имат по-добро гражданско образование, са по-здрави

| Интервю
Проф. Христо Пирински, проф. Стенли Гьошев и Константин Димитров
Снимка: Валерия Николова

"Дали е редно да оставим предмета "Гражданско образование" само на неформалното обучение, или трябва да залегне като последователна държавна политика?"

Този въпрос отправи в ефира на БНР Константин Димитров, ученик в 12 клас на Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов".

Той е лауреарат на миналогодишната олимпиада по "Гражданско образование".

"С мои съученици разработихме проект, фокусиран върху това как по-малките ученици – от 5-ти до 7-ми клас, разбират концепциите за демокрация, общество и устройството на държавата.

Между 5-ти  и 7-ми клас в образователната програма не фигурира предмет "Гражданско образование", но по История и География се изучават такива понятия. Възниква обаче въпросът доколко учениците ги разбират.

Затова направихме проучвания и отделна програма, която се интегрира доста успешно в Часа на класа. Посредством игра и проекти учениците разбират по-добре материала". 

Инициативата "Граждани за България", която обединява 350 професори по цял свят, които са с български произход, също се фокусира върху развитието на Гражданското образование у нас. Тя има за цел да подпомогне страната ни в изграждането на институционалните основи на добре функционираща демокрация и устойчива пазарна икономика.

"В момента "Гражданското образование" идва късно като учебен предмет – в 11-12 - ти клас. В скандинавските държави започва да се учи от първи.

Формата на преподаване също трябва да е по-различна.  Да не  е сухо и теоритично, а да има казуси – реални ситуации, в които децата се поставят по един внимателен начин", обясни Христо Пирински, професор по финанси в Университета на Централна Флорида, САЩ, който е сред участниците в инициативата.

Той обясни в предаването "Хоризонт до обед", че се цели създаването на една нова култура.
"Образователната система е един път за стигнем до младите хора. Другият беше да започнем конкурс, чрез който да ги провокираме да мислят над теми, свързани с гражданското образование. 

Направихме вече три конкурса. Те стават все по-популярни.

Живеем в свят, в който хората са все по-задоволени матерално. Естествено възниква въпрос къде човек трябва да спре и какво го движи. В основата на образованието е как мотивираш децата".

От инициативата ще връчат на 15 май наградите в третия годишен конкурс. Това ще стане в аулата на Ректората на СУ "Св. Климент Охридски".  

Константин Димитров сега е класиран на второ място за есе. Той посочи какво, според него, не достига в преподаването на предмета "Гражданско образование". 

"Разбиране от гледна точка на това, че гражданското образование не е само чисто концептуално разбиране за икономика, право, свобода и т.н. 

С един учебен час да обясниш всички важни теми не е възможно и не е достатъчно. Това е последователна култура".

Стенли Гьошев, професор и директор на Магистърска програма по финанси и мениджмънт в Университета в Екзитър, Великобритания, подчерта, че "гражданското образование може не само да се преподава, но и да се измени културата на обществото по такъв начин, че да може да се подобри икономическото развитие".

"Обществата, които имат по-добро гражданско образование, са по-здрави", допълни още той.

29-мата финалисти в конкурса ще получат почетна грамота и луксозно издание на първия учебник по "Гражданско учение", който е от 1894 година и е дело на Никола Станев. 

"Влязохме в контакт с различни държави и взехме различни учебници.Това, което се установи е, че първият учебник, който е издаден по граждансксо образование, е български. Опитваме се да възстановим това, което нашите възрожденци са направили", разказа проф. Стенли Гьошев. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Рунчев

Временната комисия за пътната безопасност прие да бъде предвидена лихва върху глобите

Наказателна лихва да тече върху неплатените глоби за пътни нарушение. Около това мнение се обединиха депутатите от Временната комисия относно проблемите с безопасността по пътищата. Народните представители приеха и предложението на Министерството на правосъдието горната граница за употреба на алкохол при млади и професионални шофьори да стане 0,2..

публикувано на 13.05.25 в 19:53

Карането на тротинетки в Кюстендилско ще се контролира от полицията и общините

Карането на индивидуални електрически средства, тротинетки, в Кюстендилско ще се контролира от полицията и от общините. От днес стартира и специализирана операция по спазването на ограниченията за управлението им. Само в Община Кюстендил санкционираните от началото на годината нарушители при управление на тротинетки са близо 100. Две общини -..

публикувано на 13.05.25 в 19:49

Даниел Митов даде отлична оценка на работата на ОДМВР-Перник

ОДМВР-Перник е получила отлична оценка за работата си от министъра на вътрешните работи Даниел Митов и гл. секретар на МВР Мирослав Рашков, съобщи регионалният говорител на  полицията в Перник Венцислав Алексов. Днес министърът и главният секретар присъстваха на годишния отчет на дирекцията. Заради ангажимент на министър Митов предварително..

публикувано на 13.05.25 в 19:22
Красимир Вълчев

Министър Вълчев ще предложи законова промяна, ограничаваща кметовете да обявяват неучебни дни

Ще инициирам промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, която да ограничи възможността кметовете на общини да обявяват еднолично неучебни дни, написа министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в официалния си профил във Фейсбук. Утре ще бъде неучебен ден за училищата в София заради протестите в наземния градски транспорт,..

публикувано на 13.05.25 в 19:07

Пръскат срещу комари в Лом

В Лом пръскат срещу комари по въздух и земя. Заради неблагоприятни метеорологични условия отложиха за утре първата обработката с дрон. Ако не вали в сряда вечерта ще има и наземно пръскане.  Лоши метеорологични условия не позволиха днес в Лом да се извърши обработка срещу комари с дрон. Пръскането ще бъде направено утре, съобщиха от общината...

публикувано на 13.05.25 в 18:57
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Решението за обявяване на 14 май за неучебен ден в София е неправилно

Диян Стаматов, директор на 119-то училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, определи като "изключително неправилно" решението на кмета на София Васил Терзиев да определи утрешния 14-ти май за неучебен за училищата в столицата: "За мен това е сериозен проблем за родителите в начален етап,..

публикувано на 13.05.25 в 18:43
Доналд Тръмп и саудитският принц Мохамед бин Салман

САЩ и Саудитска Арабия подписаха споразумение за стратегическо икономическо партньорство

Американският президент Доналд Тръмп и саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман подписаха в Рияд споразумение за стратегическо икономическо партньорство по време на регионалното посещение на Тръмп. То включва споразумения за енергетика, минно дело и отбрана. Съединените щати сключиха сделка за продажбата на оръжия на стойност 142..

публикувано на 13.05.25 в 18:22