Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Пирински: В скандинавските държави започва да се учи от първи клас

Защо е важно да има добре структуриран и ранно въвеждан предмет "Гражданско образование"?

Проф. Стенли Гьошев: Обществата, които имат по-добро гражданско образование, са по-здрави

| Интервю
Проф. Христо Пирински, проф. Стенли Гьошев и Константин Димитров
Снимка: Валерия Николова

"Дали е редно да оставим предмета "Гражданско образование" само на неформалното обучение, или трябва да залегне като последователна държавна политика?"

Този въпрос отправи в ефира на БНР Константин Димитров, ученик в 12 клас на Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов".

Той е лауреарат на миналогодишната олимпиада по "Гражданско образование".

"С мои съученици разработихме проект, фокусиран върху това как по-малките ученици – от 5-ти до 7-ми клас, разбират концепциите за демокрация, общество и устройството на държавата.

Между 5-ти  и 7-ми клас в образователната програма не фигурира предмет "Гражданско образование", но по История и География се изучават такива понятия. Възниква обаче въпросът доколко учениците ги разбират.

Затова направихме проучвания и отделна програма, която се интегрира доста успешно в Часа на класа. Посредством игра и проекти учениците разбират по-добре материала". 

Инициативата "Граждани за България", която обединява 350 професори по цял свят, които са с български произход, също се фокусира върху развитието на Гражданското образование у нас. Тя има за цел да подпомогне страната ни в изграждането на институционалните основи на добре функционираща демокрация и устойчива пазарна икономика.

"В момента "Гражданското образование" идва късно като учебен предмет – в 11-12 - ти клас. В скандинавските държави започва да се учи от първи.

Формата на преподаване също трябва да е по-различна.  Да не  е сухо и теоритично, а да има казуси – реални ситуации, в които децата се поставят по един внимателен начин", обясни Христо Пирински, професор по финанси в Университета на Централна Флорида, САЩ, който е сред участниците в инициативата.

Той обясни в предаването "Хоризонт до обед", че се цели създаването на една нова култура.
"Образователната система е един път за стигнем до младите хора. Другият беше да започнем конкурс, чрез който да ги провокираме да мислят над теми, свързани с гражданското образование. 

Направихме вече три конкурса. Те стават все по-популярни.

Живеем в свят, в който хората са все по-задоволени матерално. Естествено възниква въпрос къде човек трябва да спре и какво го движи. В основата на образованието е как мотивираш децата".

От инициативата ще връчат на 15 май наградите в третия годишен конкурс. Това ще стане в аулата на Ректората на СУ "Св. Климент Охридски".  

Константин Димитров сега е класиран на второ място за есе. Той посочи какво, според него, не достига в преподаването на предмета "Гражданско образование". 

"Разбиране от гледна точка на това, че гражданското образование не е само чисто концептуално разбиране за икономика, право, свобода и т.н. 

С един учебен час да обясниш всички важни теми не е възможно и не е достатъчно. Това е последователна култура".

Стенли Гьошев, професор и директор на Магистърска програма по финанси и мениджмънт в Университета в Екзитър, Великобритания, подчерта, че "гражданското образование може не само да се преподава, но и да се измени културата на обществото по такъв начин, че да може да се подобри икономическото развитие".

"Обществата, които имат по-добро гражданско образование, са по-здрави", допълни още той.

29-мата финалисти в конкурса ще получат почетна грамота и луксозно издание на първия учебник по "Гражданско учение", който е от 1894 година и е дело на Никола Станев. 

"Влязохме в контакт с различни държави и взехме различни учебници.Това, което се установи е, че първият учебник, който е издаден по граждансксо образование, е български. Опитваме се да възстановим това, което нашите възрожденци са направили", разказа проф. Стенли Гьошев. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американската зенитно-ракетна система MIM-104 Patriot, архив.

Партньорите ще осигурят на Украйна финансиране за 3 системи "Пейтриът"

Украйна e получила потвърждение от партньорите си, че ще осигурят финансиране за три зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и продължава да търси съдействие от тях за придобиване на още седем, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Два от комплексите ще бъдат осигурени от Германия и един от Норвегия.  Продължават разговорите с представители на..

публикувано на 25.07.25 в 12:04
Драгомир Цанев

Има ли риск 5 млрд. лева от Социалния фонд за климата да не достигнат до най-уязвимите?

Над 5 милиарда лева ще бъдат изразходвани в периода 2026-2032 година по линията на Социалния фонд за климата. Представители на неправителствения сектор обаче изразяват притеснения дали тези средства ще достигнат до най-уязвимите. Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", обясни пред БНР, че..

публикувано на 25.07.25 в 11:55

Гърция получава допълнително еврофинансиране за засилване на охраната на морската граница

Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница. Продължава натискът от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 милиона евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха двамата министри на миграцията Плеврис и на търговския флот Кикилиас. Изпълнението на тази програма включва..

публикувано на 25.07.25 в 11:26

Частичното бедствено положение остава в Средец заради пожара в склад за пластмаса

Сив облак е затиснал град Средец, където огънят в цеха за пластмаса продължава да тлее. Огнеборци продължават да гасят на място, а от тази сутрин в района работи и мобилна станция за измерване на чистотата на въздуха.  Високи нива на въглероден двуокис и метан са отчетени към момента. Остава частичното бедствено положение за град Средец и..

публикувано на 25.07.25 в 11:25
Васил Пандов

Васил Пандов: Увеличението на заплатите на медицински работници с 10% е скандално

Мисля, че трябва да се намери разум. Увеличението с 10% е скандално и по още една причина. Получих данни от МЗ, какви са брутните заплати в държавни и общински болници към края на март т. г. На млад лекар е към 3400 лв., на сестра 2900 лв. Това, което предлагат управляващите, добре са го сметнали, че вече се плаща и че няма да има увеличение ли ще..

публикувано на 25.07.25 в 11:11

Нови сблъсъци избухнаха по границата между Тайланд и Камбоджа

Нови сблъсъци избухнаха по границата между Тайланд и Камбоджа, като се съобщава за престрелки на 12 места, съобщи тайландски военен говорител. Тайландските военни обвиниха Камбоджа, че използва оръжия с голям обсег, за да нанася удари в граждански райони. Те определиха камбоджанските атаки като "варварски действия", които отнемат безмислено..

публикувано на 25.07.25 в 11:00

От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за продажба на държавни имоти

От "Възраждане" внесоха в Народното събрание проект на решение за петгодишен мораториум върху изпълнението на правителствената Програма за продажба на имоти - държавна собственост. В проекта се настоява да бъдат прекратени и вече започнали процедури за продажба. Парламентарната инициатива идва в отговор на приетите снощи на първо четене промени..

публикувано на 25.07.25 в 10:52