Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

| Интервю
Снимка: Валерия Николова

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници. Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните, който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и водите, министъра на външните работи. Все още договорът не е ратифициран.

Според Мартин Томов от "Грийнпийс" – България, който е координатор на кампанията за ратифициране на документа, България ще има полза от това. Престижно е, ако станем една от тези първи 60 държави, които ще ратифицират това споразумение в кратък срок, подчерта той.

"В момента има 21 държави, които са подали официално документите към ООН, а още десетина са го ратифицирали, но чакат следващия месец – конференцията в Ница, за да го обявят официално. Технически процедурата е приключила, така че в момента са около 28. Сега е моментът, в който все нови и нови държави продължават да го ратифицират. Дори Унгария го ратифицира, а ние в България все още се бавим", посочи Томов в предаването "Хоризонт до обед".  

По думите му процесът за това е сравнително лесен, но държавата не иска да го извърши. Според него е налице безхаберие към околната среда у нас. Времето до конференцията в Ница е много кратко за процедурата по ратификация, посочи Томов и изрази надежда това да се случи възможно най-скоро. Всички учени са категорични, че споразумението е важна стъпка в справянето и адаптацията към климатичните промени, изтъкна той.

"Този договор има няколко ключови стъпки, около които 20 години са се водили преговори. През 2023 г. беше официално приет първият текст на договора. Тези стъпки са обявяване на защитени зони там, където няма държава, т.е. във водите извън национални граници. Там няма никакви правила и затова този договор е толкова специален, защото за пръв път дава някаква форма на защита, много единна и ясна точно за места, където няма една държава. Това е едно общо богатство на цялата планета. Другото важно е т.нар. устойчиво използване на ресурсите в тези води и споделянето на всякакви научни открития", обясни Томов.

Той изтъкна, че тези международни води в океаните са най-малко проученото нещо изобщо. "Там постоянно се откриват нови видове, откриват се неща, които не са били подозирани. Едва 3% от тези води са изобщо проучени. Ние знаем по-малко за дълбините на океана, отколкото за повърхността на Луната например", подчерта той.

Цялото интервю на Валерия Николова с Мартин Томов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55