Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Николай Димитров: С искането за референдум президентът консолидира още повече управляващите

| Интервю
Николай Димитров
Снимка: Ани Петрова

Ние винаги се проваляме на държавно ниво в комуникационната политика по всички въпроси – ваксинации, ковид 19, а в последните години в комуникацията на рекрутмънта в българската армия, като нещо привлекателно. Проваляме се и при рекламирането на България в туризма, каза социалният психолог доц. Николай Димитров в интервю пред БНР.

"Остава горчив привкус, че някой е взел едни пари и резултатът е никакъв. В програмата на БНР – "Хоризонт" вървят клипове, които да разяснят, какво ще означава, ако влезем в еврозоната, независимо кога. И тези рекламни послания са толкова неясни и толкова буквално направени "през куп за грош", че нямат никакъв ефект. Имат ефект, че ги има, но какво и как казват не е било мислено", посочи доцентът по социална психология.

И призна, "чаках 3 дни да излезе експресно социологическо проучване "за" и "против" еврото". За него това е "буря в капачка ракия", дори не било в чаша вода:

"Но и социолозите не се организираха добре, за да се види мнението, дали президентът беше прав, когато твърде надличностно и неконкретно обяви, че мотивите му са социологическите данни за готовността на обществеността за приемане на еврото."

И според доц. Димитров, "нямаше време да се разгърне целият разговор "за" и "против" въвеждането на еврото.

"Като че ли наистина не успяхме да разберем мотивите на президента, нито на противниците му, за да си изясни обикновеният гражданин собствената позиция. Този вакуум ще бъде запълнен от опорки, различно манипулативни гледни точки и такива, които не отговорят на истината и в двете посоки", коментира той.

И посочи, че основният аргумент за приемането на еврото, е че това вече е факт от 28 години, защото в условията на валутен борд сме вързани в еврото и всички плащания са в евро, "но ние го наричаме по друг начин – все още лев".

Доц. Димитров смята, че ситуацията с референдума за еврото е "интересна битка между пиари".

"И това, което направи президентът е да налее вода в мелницата на управляващото мнозинство. И така очевидно ги консолидира още повече и те вече говорят за пълен 4-годишен мандат. Ако президентът е предвиждал подобен ход на събитията, това е в негова полза, да излиза по-активно в медиите", обясни социалният психолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".

Относно комуникацията той посочи, че "засега само 2 партии работят както трябва с пиарите си – ГЕРБ и ДПС-НН":

"Това са единствените, за мен поне, пиари, които си вършат работата, понякога въпреки лидерите на партиите."

"Пиарът на президента, изключвам вицепрезидента, защото сама се справя, се проваля в комуникативните стратегии и да общуват с широката публика. Любопитно ми е да видя президента как ще излезе от тази ситуация. Мисля, че няма да реагира днес. Би могъл да се възползва от топлата ситуация, да покаже че статуквото, срещу което той се бори, му дава повод да вдигне отново юмрука си пред президентството", опита се да прогнозира доц. Димитров, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС и САЩ се договориха за митата

Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обяви американският президент Доналд Тръмп след среща с председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в курорта Търнбъри в Шотландия.  До спешните разговори се стигна, след като Тръмп определи 30 процентни мита от 1 август за всички стоки от ЕС. И..

публикувано на 27.07.25 в 21:13

Пожарът в Пирин превзе над 6000 декара, но не застрашава населените места

Пожарът в Пирин продължава да се разраства в североизточна посока към Кресна, но опасност за населените места и домовете на хората към момента няма. Локализиран е другият пожар, който избухна следобед на територията на община Симитли. Няколко вили и земеделски сгради в крайната махала на града "Дрънкалица" изгоряха. : Над 5000 декара горска..

публикувано на 27.07.25 в 21:07

Националният съвет на БСП прие отчетите за дейността на ръководените от левицата министерства

Националният съвет на БСП прие отчетите за дейността на ръководените от левицата министерства, както и за дейността на народните представители от коалицията.    32 законопроекта, 120 въпроса към изпълнителната власт, 86 предложения между първо и второ четене на закони, 68 от които са били приети - така изглежда в числа отчета на депутатите от..

публикувано на 27.07.25 в 21:00

Пожар в РСМ близо до границата с България

Екип кюстендилски пожарникари е изпратен на границата със Северна Македония заради пожар при съседите, който е в близост до нашата територия, съобщиха от Областната дирекция на полицията. Пожарът е установен от частната наблюдателна кула в с. Еремия, която е на самата граница.  Информацията на пожара в Северна Македония беше, че е много близо до..

публикувано на 27.07.25 в 19:58
обеля метро

Заради пожар е спряно е движението на 2 автобуса, обслужващи метростанция "Обеля"

Поради възникнал пожар временно е спряно автобусното движение в участъка на бул. "Панчо Владигеров" и ул. "Обелско шосе", двупосочно на линии 31 и 81. Автобусите ще се отклоняват по обходни маршрути. Към момента Метростанция "Обеля" се обслужва само от автобусна линия 81. Освен това, поради пожар по ул. София, между Банкя и квартал..

публикувано на 27.07.25 в 19:50
Румен Радев

Президентът за липсата на нова техника за гасене по въздуха: Безхаберие и снишаване

"Утре нашите ВВС ще разполагат само с 1, максимум 2 "Кугар"- а и един "Ми-17". Докато дойдат тези всичките, нашите села, много от тях, изгоряха.  Искам да напомня, че миналата година, точно по това време, парламентът прие решение, с което задължи Министерския съвет да закупи специализирана техника за пожарогасене по въздуха. Оттогава досега -..

публикувано на 27.07.25 в 19:42

Главния път София - Варна - временно затворен заради пожар

Пожар във Великотърновско затвори главния път София - Варна.  Запалили са се сухи треви край Ново село.  Екипи на "Пътна полиция" затвориха участъка при разклона за село Добромирка.  В посока Варна автомобилите се пренасочват през Бяла черква - Михалци - Мусина. В посока София обходът е през Пушевски кантон.  На място има и противопожарни екипи...

публикувано на 27.07.25 в 19:40