Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

39 години от първата сърдечна трансплантация на Балканите

УМБАЛ "Света Екатерина"
Снимка: УМБАЛ "Света Екатерина"

Днес се навършват 39 години от първата сърдечна трансплантация в България и на Балканите.

Операцията е извършена на 14 май 1986 година от екип, ръководен от проф. Александър Чирков в столичната болница "Света Екатерина".

В периода 1986-1988 г. са направени 6 сърдечни трансплантации, припомни за БНР проф. Димитър Петков, изпълнителен директор на болница "Света Екатерина".

"Първата е направена от проф. Чирков и екип. Максималната преживяемост е някъде година и шест месеца на всичките тия пациенти", обясни той.

Първата успешна сърдечна трансплантация дава тласък на развитието на сърдечно-съдовата хирургия в България.

"Непрекъснато извършваме на годината по една-две операции, като имаше период 2013-2014 правихме по осем, дори девет сърдечни трансплантации годишно", допълни проф. Петков.

Тъй като намирането на донори е много трудно, в последните години на пациентите все по-често се слагат изкуствени сърца.

"Лечението на двата вида трансплантации изкуствените сърца са почти съпоставимо, защото при изкуствените сърца максималният резултат до този момент е някъде около 16-18 години на хората, които са с изкуствени сърца. Докато с трансплантация е малко повече", каза още изпълнителният директор на лечебното заведение. 

За това как да се погрижим за здравето на сърцето си, анестезиологът доц. Филип Абединов от болница "Света Екатерина" посъветва: "По-малко стрес, повече почивка, разходки, начин и форма на храненето и повече усмивки".


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Хирошима отбелязаха 80-тата годишнина от бомбардировката

Японският град Хирошима отбеляза 80-годишнината от американската атомна бомбардировка през 1945 г., предадоха световните агенции. Точно в 8:15 ч. местно време (2:15 ч. българско време) тази сутрин в града бе запазена минута мълчание - в момента, в който преди 80 години върху японския град е хвърлена атомната бомба. Бомбардировката на..

публикувано на 06.08.25 в 04:46
Доналд Тръмп

Тръмп ще домакиинства среща между Армения и Азербайджан

Американският президент Доналд Тръмп ще бъде домакин на среща на лидерите на Армения и Азербайджан в Белия дом в петък в опит да договори споразумение за слагане край на десетилетния конфликт между страните за Нагорни Карабах, съобщава "Вашингтон Поуст", цитиран от Ройтерс. Изданието се позовава на двама неназовани представители на..

публикувано на 06.08.25 в 03:59
Край село Доситеево  - 5 август 2025 г.

Има опасност пожар да навлезе в харманлийското село Доситеево (обновена)

Пожар може да навлезе в село Доситеево в община Харманли. Предупреждение за това разпрати тази вечер по Bg-Alert областният управител на Хасково. Разпоредена бе подготовка за евакуация. Засегнатите площи са около 6000 декара, седем противопожарни автомобила бяха разположени в подстъпите на Доситеево, за да пресекат приближаващия огън. Преди..

обновено на 05.08.25 в 21:11
Батискафът

Бреговата охрана на САЩ: Компанията "Оушън Гейт" носи вината за имплозията на батискафа "Титан"

Американската брегова охрана приписа цялата вина за имплозията на батискафа "Титан" преди 2 години на компанията "Оушън Гейт" и загиналия ѝ собственик Стоктън Ръш. Той и още четирима души загинаха при инцидента с плавателния съд, изследващ останките от потъналия кораб "Титаник".  Издирват безследно изчезнал батискаф в Атлантическия океан Нови..

публикувано на 05.08.25 в 20:45

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 г.

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 година. Такива обновени планове на новото ръководство на космическата агенция цитират американски медии, а основна причина е конкуренцията с Русия и Китай за изграждане на постоянна база на естествения спътник на Земята.  "Напредъкът в тази изключително важна технология за поддържка на..

публикувано на 05.08.25 в 20:32

Блумбърг: Русия обмисля въздушно примирие с Украйна, но без спиране на войната

Кремъл обмисля варианти за отстъпка спрямо президента на САЩ Доналд Тръмп, която би могла да включва ограничено въздушно примирие с Украйна , за да се опита да предотврати заплахата от вторични санкции, въпреки че Русия остава решена да продължи войната си, съобщава Блумбърг. Длъжностни лица признават, че посещението на американския пратеник..

публикувано на 05.08.25 в 20:29
Снимка: Сдружение на олимпийските отбори по природни науки

Медалистите от Международната олимпиада по информатика се завърнаха у нас

С полет от Милано на летище "Васил Левски" в София този следобед се прибраха българските ученици, които спечелиха два златни и два сребърни медала на 37-ото издание на Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. То се проведе между 27 юли и 3 август, а участие взеха 330 състезатели от..

публикувано на 05.08.25 в 19:43