Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма друго обяснение за исканото намаляване на отсъствията по домашни причини, освен безсилието да се решават реалните проблеми, смята инициаторът на петиция по темата

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

"Системата клони към повече контрол и санкции, а не към насърчаване и подкрепа на учениците"

| Интервю
Ирина Манушева
Снимка: Юлияна Корнажева
Чуй новината! Чуй новината:

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно?

Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка на три деца и инициатор на петицията с искане родителите да могат да извиняват повече дни отсъствия на децата си по домашни причини - при леки здравословни неразположения, вместо да се налага редене с часове на опашки пред лекарските кабинети.

През март - година след като дните отсъствия по уважителни причини бяха увеличени, от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" поискаха те да се намалят наполовина - до 7-8, тъй като според тях  15 дни е "огромен отнет ресурс от възможното ефективно учебно време", което влияе отрицателно на по-качественото образование.

Просветният министър Красимир Вълчев подкрепи това настояване, обявявайки, че 15% от учебното време се губи, включително заради многото дни, в които децата могат да отсъстват по семейни причини. Съгласие със синдикалните искания изразиха училищни директори. Остро се противопоставиха обаче родителски организации, както и Българската педиатрична асоциация.

За първия учебен срок на настоящата учебна година учениците имат средно по 48 извинени отсъствия, а за първия срок на 2023/2024 г. – 43 по уважителни причини, сочат данните на просветното министерство.

"Това е много важно, защото от синдикатите, директорски организации, министерството спекулираха, че заради тази възможност се губят много учебни дни. Беше абсолютно ясно за нас, че това твърдение не почива на никакви данни", коментира пред БНР Ирина Манушева.

Снимка: БНР

Данните показват, че увеличението средно за един ученик спрямо първия срок за миналата година е с 5 отсъствия, което означава 5 учебни часа. След като сме позволили на родителите да извиняват тези отсъствия, няма увеличение дори с един учебен ден, подчертава тя.

Манушева е убедена, че злоупотреба с отсъствията по семейни причини няма

"Драстично увеличение няма!"

Тя вижда обяснението в общата култура в училищното образование, "която клони към повече контрол и санкции, а не към насърчаване и подкрепа на учениците и техните семейства". 

По думите ѝ, вместо да говорим как училището да стане по-смислено и привлекателно за учениците, системата в лицето на синдикати и директори нарича родителите безотговорни.

"И, да, понякога няма нищо лошо в това детето да си почине – това са деца, човешки същества. Те имат нужда когато прегорят, да си отдъхнат малко. Освен това, много родители в момента имат възможност да си заведат децата на образователни екскурзии, да научат много повече, отколкото ще научат в класната стая."

15 дни годишно са под 2 дни на месец, пресмята Ирина Манушева. И пита: "защо изведнъж стана толкова голям проблем това и тази мания за контрол от страна на образователните власти". Според нея няма друго обяснение, "освен безсилието да решат реалните проблеми".

Тя определи още като "нелепо" искането да отпадне правото да се извиняват отсъствия по домашни причини за гимназиалния етап.

Ирина Манушева е започнала нова петиция с категоричното искане да не се нарушава и ограничава правото на родителите да извиняват до 15 отсъствия по домашни причини за една учебна година.

"И ако е възможно, МОН да се върне към съществените проблеми в образованието и тяхното решаване, защото отсъствията на учениците не са сред тези проблеми."

"Не виждам нито един аргумент да бъде ограничено това право и да бъдат намалени тези дни", обобщава Манушева и напомня, че 15-те дни са били компромис спрямо първоначалните искания.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20