Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

8 награди на фестивала "Друмеви театрални празници“

3
Снимка: Радио Шумен

Осем награди обяви днес журито на Международния фестивал "Друмеви театрални празници" в Шумен. Неговите членове бяха най-впечатлени от постановката на Лиза Шопова "Шишарки" на Театър 199 "Валентин Стойчев", която спечели отличието за спектакъл. 

Според председателя на журито Петър Влайков тазгодишният фестивал е предложил богата, разнообразна и качествена програма на високо ниво. 

17 спектакъла се състезаваха на театралния фестивал в Шумен на неговото 34-то издание. Всички те представиха българска драматургия, поставена през последната една година. Директорът на шуменския театър Илия Виделинов благодари на всички замесени в артистичното събитие. 

Освен приятно, участието ни във фестивала Друмеви театрални празници в Шумен беше и много полезно, заяви Петър Влайков - директор на кукления театър в Пловдив. Според него достойнството на този фестивал е, че продължава да представя българската драматургия, което е своеобразна възрожденско-просветителска мисия.


За композитора Кристиян Нортон от Канада най-важното е какво е музикалното настроение и ритъма в спектаклите. Той обяви, че наградата за авторска музика е заслужил Асен Аврамов за музиката в спектакъла "Рейс" на пазарджишкия театър. 

Наградата за сценография журито присъди на Огняна Серафимова за сценографията в спектакъла "Лисабон" на Младежкия театър "Николай Бинев", а отличието за режисура отиде при Николай Кенаров за постановката му "Муа тупан" на Драматичния театър "Стоян Бъчваров" във Варна.

Наградата за мъжка рола е за превъплъщението на Георги Гоцин в представлението "Лисабон", а актрисата Бориса Сарафова спечели отличието за женска роля в моноспектакъла "Не, аз благодаря" на Драматично-кукления театър "Иван Радоев"-Плевен. 

След двугодишна пауза на фестивала „Друмеви театрални празници“ беше присъдена и награда за драматургия. Тя е за непоставения текст "Строгите правила на хаоса" от Валерия Минева. Журито определи и две поощрителни награди - за текста за детски спектакъл "История с ръмжащо начало и без опашка" от Сабина Стефанова и за "Черупка" от Катерина Георгиева. 

Зрителите на Друмевите театрални празници в Шумен най–много са харесали спектакъла "Меко казано" на Частната професионална гимназия по сценични изкуства "Акатамус", но представлението не участва в конкурсната програма. 

Така вторият най-предпочетен спектакъл, който печели и наградата на публиката е "Рейс" от Станислав Стратиев на театъра в Пазарджик.

Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Жега в Испания

Горещините в Испания продължават и следващата седмица

Опасните горещини в Испания ще продължат и през следващата седмица. Метеоролозите обявиха, че очакват температурите над 40 градуса да се задържат до вторник.   Предварителните прогнози на Държавната метеорологична агенция сочат, че са възможни допълнителни повишения на температурите, достигащи 42-44°C около основните зони с ниско налягане в южната..

публикувано на 07.08.25 в 02:42

Център за настаняване на деца бежанци в Ямболско

В ямболското село Овчи Кладенец ще бъде създаден Център за настаняване на непридружени деца бежанци. За услугата ще се използва сградата на закрития преди години Дом за деца, лишени от родителска грижа.   Центърът в Овчи кладенец е част от мащабен проект, който се изпълнява от Държавната агенция за бежанците, като в него са включени и общините Бургас,..

публикувано на 07.08.25 в 02:36
Стив Уиткоф

Уиткоф постигнал в Москва "голям напредък" за спиране на войната в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че специалният му пратеник Стив Уиткоф е постигнал "голям напредък" в днешните си разговори в Москва за прекратяване на войната в Украйна. Путин се срещна със спецпратеника на Тръмп Стив Уиткоф Въпреки това Вашингтон не се е отказал от намеренията си да въведе вторични санкции срещу..

публикувано на 06.08.25 в 20:50
Снимката е илюстративна

Разкриха две наркооранжерии в област Варна

В резултат на успешно проведена специализирана операция служители на полицията в Девня, Вълчи дол и отдел "Криминална полиция" при ОДМВР - Варна са разкрили две наркооранжерии, оборудвани с високотехнологични системи за контрол на температура, влажност и вентилация, осветление и препарати за ускорен растеж. Това съобщават от варненската полиция...

публикувано на 06.08.25 в 20:42
Руският президент Владимир Путин (вляво) и специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф (вляво, с папката) се ръкуват преди срещата в Кремъл, 6 август 2025 г.

Тръмп и Зеленски са обсъдили срещата Путин - Уиткоф

Президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски са обсъдили по телефона днешната среща в Кремъл между руския лидер Владимир Путин и американският специален пратеник Стив Уиткоф. Това съобщи изданието "Украинская правда", като се позова на свои източници. Президентът на Украйна Володимир Зеленски потвърди по-късно, че е..

публикувано на 06.08.25 в 20:23

Плевен и редица населени места в областта ще са на воден режим и през деня

Режим на водата се въвежда и през деня в Плевен, Долна Митрополия и други населени места от областта,  съобщават от местното ВиК-дружество. От   "Водоснабдяване и канализация" ЕООД - Плевен (ВиК)  допълват, че се налага въвеждане на график за водоподаване в нощните и дневните часове, считано от утре, 7 август. За градовете Долна Митрополия,..

публикувано на 06.08.25 в 20:14

Пеевски иска спешна проверка на "Лукойл"

За спешна проверка на “Лукойл Нефтохим Бургас" и "Лукойл-България се обяви лидерът на ДПС Делян Пеевски. Той ще сезира НАП, Агенция “Митници”, КЗК и ДАНС. Проверката трябва да установи дали компанията не създава умишлено  дефицит на пазара на горива, подчертават от ДПС.  "Недопустимо е българските граждани и бизнес да попадат под диктата и..

публикувано на 06.08.25 в 19:54