Да видиш града си през оригинални фото плаки, да откриеш отново сградите, които са били 100 години преди теб тук, да усетиш атмосферата, за която баба и дядо са ти разказвали, да разпознаеш в случайни минувачи и търговци възрастните си съседи. Ето това е паметта на Русе, която колекционерите Йовчо Стоянов и Илиян Илиев ни помагат да съхраним.
Периодът от историята на Русе, който е запечатан в плаките на Паскови, се отличава с бурния подем на Русе и оформянето му като промишлен, образователен, търговски, банков и застрахователен център на страната.
Като допълнение към този превъзходен албум има и карта на града от 1928 г. Тя например разкрива, че централната пешеходна улица "Александровска" няма нищо общо с руския цар, а с българския княз Батенберг. И е напълно нормално - началото й е от сградата, построена от княза за администрация и където скоро ще има негов паметник. Улицата продължава към Паметника на свободата и достига до парка. Докато извърви човек това разстояние от малко над километър и половина, с всяка крачка му се разкриват архитектурните перли на Русе. Не могат да се опишат - трябва да се видят.
Малко е тъжно, че в последните години нито една сграда не се е превърнала в нов капан за фотографите и се налага да се хвалим само с построеното от дедите ни, но поне него трябва да пазим. И да му се радваме.
Репортаж на Ася Пенчева чуйте в звуковия файл.
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Днес започват веселите габровски празници, чиято кулминация е утрешното карнавално шествие. Карнавалът продължава старите традиции, още от 19 век, на габровската "олелийня". Сега олелията става не на Сирни Заговезни, както тогава, а в третата събота на май. В годината, в която местните жители празнуват 165 лета от обявяването на Габрово за..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..