Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Немалка част от клиничните пътеки могат да станат амбулаторни процедури и да се извършват в извънболничната помощ"

Д-р Николай Брънзалов: Здравната вноска да бъде поне 12%, сега тя е 8% от осигурителния доход

"Педиатрите ще получават малко по-голяма сума за първичен и вторичен преглед, отколкото останалите специалности"

| Интервю
Д-р Николай Брънзалов
Снимка: Ани Петрова

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме". 

Това обясни пред БНР д - р Николай Брънзалов, председател на БЛС.

Размерът на здравноосигурителната вноска се определя като процент от дохода, върху който се дължат вноските. Определя се всяка година със Закона за бюджета на НЗОК. За 2025 г. здравноосигурителната вноска е 8%. Разпределението на здравноосигурителните вноски между осигуряващия и осигурения е в съотношение 60:40 или 4,8% за сметка на осигуряващия и 3,2% за сметка на осигурения. За самоосигуряващите се вноската е изцяло за тяхна сметка.

Д - р Брънзалов отбеляза, че при достигане на такъв процент на здравната вноска няма да има никакво доплащане в системата на здравеопазването. 

Делегатите на извънредния Събор на Български лекарски съюз дадоха мандат на УС  за подписване на Анекс към Националния рамков договор за Медицински дейности 2023-2025 г.

Медиците настояват за повишаване на здравната вноска и гарантиране на пълното ѝ внасяне от страна на държавата, увеличаване на процента от брутния вътрешен продукт, отделян за здравеопазване, изграждане на дългосрочна национална стратегия за устойчиво финансиране и развитие на здравната система.

"Детското здравеопазване е приоритет. Продължава да се наблюдава все по-малък интерес за специалицзации по педиатрия. Затова сме дали приоритет както в първичната извънболнична помощ, така и в специализираната извънболнична помощ.

Педиатрите ще получават малко по-голяма сума за първичен и вторичен преглед, отколкото останалите специалности. 

Сложи се акцент и на наблюдението на пациентите с хронични незаразни заболявания – т.нар. диспансеризация, с цел намаляване на хоспитализациите и по-добра грижа от страна на системата.  

При медико-диагностичните дейности акцентът е в повишаване на цените в образната диагностика. 

По отношение на болничната помощ увеличението на бюджета е само с 240 милиона спрямо заплатените средства през миналата година. За съжаление, няма никакво увеличение на цените на клиничните пътеки". 

С анекса се въвежда есемес или вайбър известяване – информиране за оказано лечение на пациентите, обясни още д - р Брънзалов.

"Становището на БЛС е, че това е недостатъчно. Пациентът трябва активно да участва в контрола. Не просто да бъде известяван, а да верифицира, че получава здравна грижа в лечебно заведение. 

Но контролните органи проявяват абсолютна резистентност относно това наше предложение. По-удобно политически е да се говори, че лекарите точат Касата. Когато има лоши практики, те подлежат на контрол. Българските политици не се грижат адекватно за здравето на българския народ".

Немалка част от клиничните пътеки могат да станат амбулаторни процедури и да се извършват в извънболничната помощ, смята председателят на БЛС. За да се случи това, трябва да се направи промяна в нормативната уредба, обясни той в предаването "Неделя 150". 

"Всичко е въпрос на точни алгоритми, но с този бюджет, с който разполагаме в момента, съм много скептичен относно осъществяването на каквато и да е политика в болничната помощ".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е втора в Европа по внос на узо от Гърция

България е втора в Европа по внос на гръцко узо, сочи статистиката в южната ни съседка. Гръцкото узо е за поредна година водещ продукт в износа на гръцки спиртни напитки.Най-големият пазар на този продукт е Германия, следвана от България, а на трето място е Иран. За миналата година количеството експорт на узо за България се е увеличило с..

публикувано на 19.05.25 в 13:02
Пристанището в Солун.

Американски инвестиционен интерес към гръцките пристанища

Гръцките икономически издания съобщават за силен американски интерес за инвестиции в гръцките пристанища. Вашингтон притиска Атина за влияние върху три гръцки пристанища, съобщават днес медиите. Преди всичко порт Пирея, който обаче се оперира от китайския гигант "Коско". Китайските инвестиции превърнаха Пирея в едно от най-големите..

публикувано на 19.05.25 в 12:44

Отложиха делото срещу пиян шофьор, причинил смъртта на 3-ма души на пътя Плевен - Ловеч

Неявили се адвокати на подсъдимия отложи делото във Великотърновския апелативен съд за катастрофата от юли 2023 година, при която 30-годишният тогава Габриел Тачев – без шофьорска книжка и пиян, уби на пътя Плевен - Ловеч двама мъже и една жена. Пред съдебната палата близки на загиналите излязоха на протест с искане за максимална присъда...

публикувано на 19.05.25 в 12:38

Великобритания и ЕС са близо до споразумение за "рестарт" на отношенията след Брекзит

Срещата на високо равнище между Обединеното кралство и ЕС за "рестартиране" на отношенията след Брекзит още не е започнала, но след цяла нощ на преговори, заради неуточнени подробности, някои медии съобщават, че в крайна сметка е постигната сделка. По-рано британският министърът на бизнеса Джонатан Рейнолдс заяви, че сделката още не е..

публикувано на 19.05.25 в 12:25

ЕК прогнозира забавяне на икономическия растеж на България до 2% и ускоряване на инфлацията до 3,6%

Реалният растеж на БВП в България ще се забави от 2,8% през 2024 г. до 2% през тази и до 2,1 на сто през следващата година поради външни и вътрешни фактори.  Инфлацията ще се ускори през 2025 г. до 3,6% от 2,6% през миналата година, след което обаче ще се забави до 1,8 на сто през 2026 г. Това сочи пролетната икономическа прогноза на..

публикувано на 19.05.25 в 12:02

Театър на сетивата - "Лабиринтът на Венера" с премиера на 23 май в София

Театър на сетивата и театралната представят за първи път в България иновативния формат Human Specific Performanceс премиерното събитие - "Лабиринтът на Венера" . Очаква ви едно интензивно и дълбоко лично преживяване, в което 1 зрител се среща с 1 изпълнител в интимно пространство, изградено около истинските истории на зрителите и пърформърите...

публикувано на 19.05.25 в 11:48
Световна здравна организация

В Женева започва годишната среща на СЗО, очаква се приемането на международен договор за пандемиите

Годишната среща на Световната здравна организация започва в Женева. Основният акцент ще бъде поставен върху официалното приемане на   международен договор за пандемиите, което е предвидено за утре, предаде ДПА. Няколко спорни детайла обаче остават нерешени и се очаква да бъдат договорени отделно следващата година като част от приложение към..

публикувано на 19.05.25 в 11:40