Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

"Психология на гетото е да направиш нещата по-лоши, за да може след това да кажеш, че ще ги решиш"

Димитър Аврамов: Не криза, а транспортна постановка видяхме в София

"Правителството наля пари от данъците на всички - това е лоша социалистическа практика"

| Интервю
Димитър Аврамов
Снимка: БНР
Чуй новината! Чуй новината:

Не криза, а транспортна постановка видяхме в София.

Това мнение изказа пред БНР политологът Димитър Аврамов и коментира:

"Синдикати, чиито лидери са свързани пряко с политически партии, които претендират, че са в опозиция по отношение на управлението на София, въпреки че са от партии, които имат мнозинство и контролен глас в Общинския съвет, този тип интереси създаде криза в живота на хората в София, а не в градския транспорт".  

По думите му големият въпрос е "дали има гражданско неподчинение и възпрепятстване в нарушение на закона, за което хората, които са извършили това под предлога, че стачкуват, трябва да си понесат отговорност":

"Според мен прокуратурата има какво да гледа". 

"Това, което направи правителството, е лош театър. Не може да оставиш едно съсловие да изнудва цял град, след което просто да извадиш едни пари от бюджета на държавата и да кажеш, че ще го направиш, добре, хайде. Ако София може да си позволи обективно да даде по-високи доходи на хората, ангажирани в транспорта на столицата, да ги даде, ако не може - не трябва да ги дава. Но това трябва да е обективен икономически анализ, базиран на приходите на компанията. Може би решението е разумно увеличаване на цената на транспортните услуги. А не правителството да се прави на герой и да налива пари от данъците на всички граждани на страната. Това е лоша социалистическа практика, която трябва да бъде прекратена".
Аврамов посочи, че логичен е въпросът, че след като полицаите са получили 50% увеличение на заплатите си, защо и в други бюджетни структури и дружества да не вземат също повече.


Според Димитър Аврамов има вероятност мнозинството в държавното управление да прави някакви наказателни операции по отношение на управлението в София.

"Не знам кой печели от такива кризи. Това е психология на гетото - да направим нещата по-лоши за някого, за да може след това да излезем и да кажем, че ние решаваме по някакъв начин този въпрос. Това е политика на гетото, политика на бедност. Това е грешна формула. ... Сега се създава една нездравословна битка за властта в София, която нищо добро няма да доведе. От кризите печелят само тези, които са в управлението и искат да решават кризите, като дават едни пари". 

Кметът Васил Терзиев не успя да създаде мнозинство в СОС, подчерта политологът.

"Софиянци страдат (по думите на Бойко Борисов - б.р.) в момента не по отношение на това, че имат слаб и неподготвен кмет. Страданието е по отношение на наследството на ГЕРБ. Всичко ще си изстрадаме, винаги си страдаме политиците, които си избираме". 

Интервюто на Людмила Железова с Димитър Аврамов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08