Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Велико Търново сезира МК и ДНСК за некачествен ремонт на 300-годишна къща в Арбанаси

| Интервю
Снимка: Здравка Маслянкова

Кметът на община Велико Търново Даниел Панов сезира Министерството на културата и Дирекцията за национален строителен контрол за некачествен ремонт на 300-годишна къща в Арбанаси, която се ползва от великотърновската организация на Съюза на архитектите в България. Сградата е национален паметник на културата. В тази знакова къща в архитектурния резерват преди повече от 60 години е сниман филмът "Крадецът на праскови" с Невена Коканова и Раде Маркович.

Къщата на баба Кали, както е известен Домът на архитектите в Арбанаси, беше в трагично състояние. Кметът на Велико Търново Даниел Панов сезира компетентните институции и твърди, че има сериозни нарушения при ремонта на един от най-ярките образци на типичната възрожденска арбанашка архитектура от 18-и век.

Сградата е реставрирана и адаптирана през 70-е години на миналия век и е обявена за национален паметник на културата, част от архитектурния резерват Арбанаси. Ремонтът сега се прави от Съюза на архитектите с финансиране от Министерството на културата.

"Съюзът на архитектите възлага на определена строителна фирма да направи ремонта. Къщата беше в окаяно състояние в последните 3-4 години. Имаше и предписания, които съм направил, но в крайна сметка това, което е издал главният архитект за ремонта на самата къща, няма нищо общо с направения ремонт, тъй като турските керемиди, които трябва да се възстановят, са сменени със съвременни керемидени цигли. Това е къща от национално значение, паметник на културата, там е сниман и филмът "Крадецът на праскови". Това наистина е безумие".

Паметникът на културата е обект на реставрация и консервация. Строителното разрешение за ремонтните дейности е издадено от главния архитект на Велико Търново през 2023-а година. Предвидени са дейности по покривната конструкция, зидарията, фасадната мазилка, отводняването. В съгласувателните процедури с Министерство на културата изрично е посочено, че покривът следва да се препокрие с автентични едноулучни керемиди. Това не е изпълнено. Община Велико Търново не може да наложи санкция, затова са сезирани Министерството на културата и Дирекцията за национален строителен контрол, заяви главният архитект Николай Малаков:


"Не е спасено покривното покритие, което е съгласувано от НИНКН, както и одобрения архитектурен проект. На място са изпълнени керамични цигли в червен цвят, който изобщо не кореспондира с автентичния вид на къщата. Органите, които могат да санкционират, са Инспекторатът на Министерството на културата и НИНКН, тъй като сградата е паметник от национално значение".

В началото на тази година Министерството на културата отпусна близо 300 хиляди лева с ДДС за ремонта на къщата на архитектите в Арбанаси. Местните архитекти направиха безвъзмездно проекта за ремонта. Наета е фирма, специализирана в паметници на културата. Кой е направил нарушението?

"Може би, техническият надзор. Някой трябва да се е подписал. Ние не сме разследващ орган. Затова сме се обърнали към Министерството на културата и ДНСК“, коментира главният архитект на Велико Търново Николай Малаков.

Технически надзор на обекта се извършва от д-р архитект Милен Маринов, доскорошен ръководител на Инспектората на Министерството на културата за Великотърновска и Габровска област. Той не приема да е допуснал нарушение при изхвърлянето от покрива на всички стари турски керемиди при сегашния ремонт на сградата, който се явява пети в нейната тривековна история:


"Старите турски керемиди сме ги запазили и ще се използват за двете порти и за оградата. Те са некачествени вече. Имат пукнатини, те имат определен живот, те са на 100 години. Никой не дава гаранция, че при градушка, сняг, дъжд и вятър няма да се разпаднат. Не е нарушение използването на новите цигли. За старите керемиди е съгласувано и в Министерството на културата. Няма производство в България на едноулучни керемиди. Трябваше да ги внасяме. Но да внесем гръцка керемида, която е със същия цвят, тя е некачествена. Затова сме търсили качество и дълговечност на керемидата, защото това е петата фасада на сградата. Не съм допуснал нарушение и ще го докажем. Има съгласуване в МК, има си проект, който е съгласуван. МК допуска да се подменят с подобни, със същия цвят и със същата вълна“.

На въпрос на БНР, че новите керемиди са двуканални, а не едноканални, както е съгласувано с МК, арх. Маринов отговори: "Едноканални керемиди има единствено в Гърция, но те са некачествени за нашия климат".

На въпрос на БНР какво ще се прави, ако ДНСК не приеме обекта, арх. Маринов посочи: "Имаме и резервни стъпки, нека да видим. ДНСК се вълнува дали сме спазили изискванията на МК. Дразни ги най-вече цветът, че е много червен. Червеният цвят се променя с времето. След една зима ще потъмнеят и няма да ги дразни толкова хората. Техническото изпълнение на покрива е перфектно".


Градовете с богато културно-историческо наследство нямат местни структури на Националния институт за недвижимото културно наследство и това е сериозен проблем, посочи кметът на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините Даниел Панов:

"НСОРБ от 4 години пледираме през министъра на културата да се създадат такива звена, които да контролират. Не може археолози да контролират паметниците на културата, най-вече ремонта, реставрацията, адаптацията".

Предстоят тежки и дълги във времето проверки на Инспектората на Министерството на културата и на Националния институт за недвижимото културно наследство за покрива на 300-годишната къща в Арбанаси, покрит с чисто нови керамични цигли.

Снимки: Здравка Маслянкова

Целия репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от видео, публикувано в социалните мрежи от пропалестинската флотилия.

Прокуратурата в Испания ще разследва прехващането на флотилията, превозваща помощи за Газа

Разследването цели да се установят обстоятелствата, при които пътуващите на корабите са били задържани.   Новото производство е приобщено към разследването, започнало на 18 септември, за действията на израелската армия срещу цивилното население в ивицата Газа, които биха могли да нарушат международното право. Сега прокуратурата е поискала информация за..

публикувано на 02.10.25 в 22:04

Възрастен мъж е прегазен от влак в района на благоевградския квартал "Струмско"

Възрастен мъж е загинал тази вечер, след като е бил блъснат от бързия влак София-Кулата в района на благоевградския квартал "Струмско", малко преди 19:00 часа. Според показанията на единия от машинистите мъжът е стоял на стената под моста, който минава над релсите. При приближаването на влаковата композиция се придвижил към релсите и е легнал върху..

публикувано на 02.10.25 в 21:54
Фототипното издание на

Радев: Да стъпим на историческата истина за изграждането на добросъседство с нашите братя от РСМ

Трябва да стъпим на историческата истина, за да изграждаме отношения на добросъседство с нашите братя от Република Северна Македония, каза президентът Румен Радев при представянето на фототипното копие на ценния труд "Македонски алманах", публикуван през 1940 г. в американския град Индианаполис от Македонската патриотична организация. Официалното..

публикувано на 02.10.25 в 21:40

НС реши, че ще избира председателя на ДАНС по предложение на правителството (ОБНОВЕНА)

Парламентът ще избира председателя на ДАНС по предложение на правителството, вместо той да се назначава с указ на президента. Това гласят приетите на първо и на второ четене в парламента промени в Закона за ДАНС, внесени от депутати от ГЕРБ-СДС, БСП и "Има такъв народ".  Депутатите удължиха работното си време, обсъждат законови промени за..

обновено на 02.10.25 в 21:21
Атанас Славов от ПП-ДБ говори от трибуната на парламента.

От ПП-ДБ поискаха намесата на министъра на правосъдието след решението на ВКС за Сарафов

Парламентът прие на първо четене промени в Наказателно-процесуалния кодекс, с които се въвеждат изрични основания, при които главният прокурор да може да отменя постановления за прекратяване на наказателни производства. Измененията са внесени от Министерския съвет и бяха одобрени със 160 гласа "за", без "против" и с 20 "въздържал се". Въвеждат се..

публикувано на 02.10.25 в 20:53

Британската полиция потвърди, че нападението в Манчестър се смята за терористичен акт

Британската полиция потвърди, че нападението пред синагогата в английския град Манчестър, където бяха убити двама и ранени трима души, се смята за терористичен акт. Извършителят на нападението бе застрелян от местната полиция само 7 минути след подадения сигнал за инцидента пред синагогата. Има и двама арестувани. Тримата ранени са в критично..

публикувано на 02.10.25 в 20:50

Путин: Русия няма намерение да напада НАТО

Русия няма намерение да напада НАТО. Това заяви руският президент Владимир Путин. Той обаче изтъкна, че Москва ще отговори на започналото ново въоръжаване на Европа. Путин направи изказването в реч пред международния дискусионен клуб "Валдай" в Сочи Путин заяви, че конфликтът с Украйна би могъл да бъде избегнат, ако тя не е била превърната,..

публикувано на 02.10.25 в 20:36