В държавите, които са се присъединили към еврозоната, се наблюдава значително подобряване на качеството на живот. Това обясни пред БНР Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, бивш заместник-министър на финансите.
Средната нетна месечна заплата на работещите в хърватските фирми през март тази година възлиза на 1448 евро. Това представлява реално увеличение от 5.8%, в сравнение с март миналата година.
У нас анализ на Фискалния съвет сочи, че страните от Централна и Източна Европа, приели еврото, догонват с малко по-бързи темпове средния доход за ЕС спрямо държавите от региона, които са извън еврозоната.
Любомир Дацов открои като важен фактор това, че държавите, приели еврото, се намират в обща търговска зона.
"Това помага икономиките да се развиват доста по-бързо".
Той обясни все пак, че националните политики подобряват качеството на живот: "Различните видове политики изчерпват капацитета си и ако не правиш нищо, ти започваш да изоставаш. Големият урок за правителствата е, че не могат да стоят и да се надяват на стари лаври".
През последните две години хърватската икономика, ако изключим Малта, е най-бързо растящата в рамките на ЕС, обясни бившият заместник-министър на финансите.
"Това до голяма степен се дължи на интереса към тази държава. Тя е туристическа, но се е променила структурата на туристите, които я посещават. Те вече са по-платежоспособни".
Интересът към нея има и като икономика, като държава с по-нисък риск, а това води до подобряване в инвестициите, посочи Дацов.
Той коментира факта, че към този момент извън еврозоната са Полша, Унгария, Чехия и Румъния.
"В някои държави управляват консерватори, които независимо, че са се присъединили към ЕС, държат да показват, че са националисти, че се справят по различен начин.
Има случаи, когато може и да искат, но това би означавало да предприемат доста непопулярни мерки, за да стабилизират икономиката.
Румъния и да иска не може да се присъедини, защото при нея показателите избиват отвсякъде - и за инфлацията, и за състоянието на бюджета. Във фискалната сфера на Румъния ще й трябват поне 7-8 години, за да изпълни критериите за влизане в еврозоната.
Полша е много интересен случай. Тя се възползва още през 2010 година много добре от еврофондовете. Беше единствената държава, която нямаше такъв голям спад като следствие на кризата през 2008 - 2009 година. Правителството намери начин да усвоява безпрецедентно добре еврофондовете. Успяха да запушат с тях дупката, която се получи в икономиката.
Полша в момента се възползва и от войната в Украйна, от това, че е една от най-големите икономики. Полски фирми и вериги оперират вече и в България. Полският бизнес е много находчив и се развива изключително добре".
Еврозоната подпомага правилната политика, обясни Дацов.
"Съчетанието на благоприятната среда, в която се намирате, с правилна политика от страна на правителството ускорява допълнително нещата. Икономически активните хора попадат в една по-нискорискова среда.
Чисто икономически еврото е въведено в България. Българският лев е обезпечен с евро".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони. Увеличение има и..
По информация от Електроразпределение Север, вследствие на бурята, която премина над област Разград, без електрозахранване са селата Балкански, Осенец, Езерче, както и част от град Цар Калоян. Това съобщиха от пресцентъра на областната администрация в Разград. Екипи на ЕРП – Север работи в момента и по тяхна информация електрозахранването ще бъде..
Великобритания подписа споразумение за предаването на Мавриций на суверенитета над спорните и стратегически разположени острови Чагос – ход, с който по думите на правителството се гарантира бъдещето на американско-британската военна база там, предаде Асошиейтед прес. На най-големия остров в архипелага в Индийския океан, Диего Гарсия, е разположена..
Украйна е предала на Русия списък с хората, които очаква да бъдат освободени в рамките на планираната размяна на военнопленници по формулата 1000 на 1000. Това съобщи председателят на украинския коррдинационен щаб по въпросите на военнопленниците Андрей Юсов, цитиран от украински медии. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди, че списъкът е..
На повечето лекари и учители в Англия е предложено увеличение на заплатите с 4%, след като правителството прие препоръки от съответните органи, които извършват преглед на заплащането. Увеличението е по-високо от 2,8%, които бяха предвидени преди това в бюджета, като министрите заявиха, че по-голямата част от останалите пари ще трябва да бъдат..
Прието е решение за създаването на буферна зона за сигурност по границата между Русия и Украйна. Руската армия изпълнява тази задача, заяви президентът на Русия Владимир Путин на съвещание с членовете на правителството. Руският президент, цитиран от ТАСС, подчерта, че трябва да бъде възстановена инфраструктурата на територията на руските Курска,..
Германия и съюзниците ѝ са решени да защитават цялата територия на НАТО, каза германският канцлер Фридрих Мерц при посещението си във Вилнюс. Заедно с министъра на отбраната Борис Писториус той присъства на официалната церемония по разполагането на германска бронирана бригада за укрепване на източния фланг на Алианса. Германия разполага пълна..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..