Ваня Велева от Ямбол печели първа награда на националния конкурс за поезия "Биньо Иванов", организиран за деветнадесети път от Община-Кюстендил, обявиха организаторите от централното градско читалище "Братство". В анонимната надпревара тази година участваха 223 поети с над 660 творби.
Втората награда е за Васил Славов от София за стихотворението "Тихо", трета - за Динко Динков от Бургас за стихотворението "Насрещен вятър".
Отличените творби получават диплом, плакет и първа награда – 500 лв., втора – 400 лв., трета – 300 лв.
Литературният конкурс на името на известния в близкото минало поет дисидент Биньо Иванов е ежегоден. Роденият в с. Бараково, Рилското корито, поет свърза трайно съдбата си с Кюстендил, където живее.
Същевременно младежи оформиха "Алея на кюстендилските поети" на площадката пред регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" в града. Инициативата е на Община-Кюстендил и Младежкия център в града. Пейките на пешеходната алея пред библиотеката са изписани с красиви цитати от стихосбирки и произведения на талантливи кюстендилски поети, сред които Веса Паспалеева, Емануил Попдимитров, Габриела Панова, Екатерина Йосифова, Георги Струмски, Детелина Тихолова, Людмил Янков, Методи Джонев и други. Реализацията е част от програмата на Младежки център Кюстендил и клуб "Литератор".
В позиция на "Продължаваме промяната- Демократична България" се определя като политически популизъм свикването на извънредна комисия за решаване на проблема с безводието. Според ПП-ДБ това няма да доведе до трайни и ефективни решения, тъй като управлението на водния сектор е изцяло в правомощията на правителството. Премиерът обеща подкрепа за..
В края на традиционната обща аудиенция в сряда в зала "Павел VI " във Ватикана, папа Лъв XIV отправи апел за мир и справедливост. Той обяви 22 август за ден на пост и молитва за мир поради това, че "нашата земя продължава да бъде наранявана от войните в Светите земи, в Украйна и в много други региони на света", "за да настъпи мир и справедливост и..
Стига институционално следене, това е български безумен патент. Всяка институция, натоварена със следене на нещо, обримчва с толкова много безумни изисквания на дейността, че я прави неизпълнима и в същото време простите протоколи не се изпълняват, следят се само на хартия, защото е невъзможно да се следи, препоръча журналистът Лияна..
Популярният английски музикант, певец и автор на песни, Пол Уелър, съди бившите си счетоводители, престанали да работят с него, заради твърденията му, че Израел извършва геноцид в Газа. 67-годишният бивш фронтмен на групата TheJam е завел иск за дискриминация срещу компанията "Харис и Тротър", след като фирмата е прекратила професионалните им..
Президентът Румен Радев издаде указ за преназначаването на генерал-майор Емил Тонев за началник на Националната служба за охрана, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Оттам уточниха, че указът се издава на основание на Конституцията, според която президентът назначава и освобождава от длъжност държавни служители, определени със..
Българската политическа позиция и на дипломацията ни няма да се промени и ще остане подкрепата за Украйна. Като се дискутира изпращането на войски и сили в Украйна - няма да се включим, но е важно присъствието ни за сигурността в Черно море, екологията, транспортните коридори и др., каза проф. Тодор Тагарев, бивш военен министър, в интервю..
Пожар е избухнал в близост до международното летище в иранския град Табриз, съобщи иранската информационна агенция Фарс, цитирана от Ройтерс. В ход са мерки по овладяване на пожара. Съобщава се за гъст дим над град Табриз. Това е основното летище на този град в провинция Източен Азербайджан в северозападен Иран. Пистата на летището се..
Да има предсрочни избори в следващите месеци е въпрос на политическо оцеляване за Румен Радев, чийто мандат изтича през есента на 2026 г. Това каза..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще посети днес град Априлци, за да се запознае с трасето, предвидено за изграждане на лифт от квартал "Острец"..
Очаква ни гореща политическа есен - протести срещу завладяната държава и институциите-бухалки, организирани от ИПВ и граждански организации, ще..