Вместо да търсят личния си лекар за направление и да записват час за АГ преглед, жените между 25 и 65 години ще могат да се тестват самостоятелно за рак на маточната шийка – второто по честота онкозаболяване сред младите жени. Тестът ще се получава от лекар или в регионалната здравна инспекция. Той е ДНК-базиран и може да открие 14 типа HPV вируси, два от които са с висок риск за развитие на рак, обясниха специалисти.
У дома жените ще се тестват чрез вземане на секрет, по разписани инструкции.
Опитът в други държави показва, че провеждането на теста в домашни условия е ефективно, разказа акушер-гинекологът доц. Илия Карагьозов, който е председател на Българската асоциация по онкогинекология.
Другото заболяване, което ще се търси сред здравите хора между 45 и 75-годишна възраст, е ракът на дебелото черво. Заболяването се среща все по-често при хора под 50 години, а у нас се хваща късно, обясни доц. Петко Карагьозов, началник на клиниката по гастроентерология в болница Токуда. Скринингът е двустепенен – започва с домашния тест, който търси скрита кръв в изпражненията.
И при двата вида скрининг пациентът няма да заплаща нито теста, нито обработването му в лаборатория, обясни Илия Тасев, директор на дирекция в здравното министерство.
За кампанията през тази година са предвидени 10 и половина милиона лева. В безплатното тестване могат да участват и здравно неосигурени хора, но диагностиката и лечението ще се заплащат, обясни главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.
В края на миналата година държавата проведе скрининг за рак на маточната шийка, като до прегледи за 90 хиляди жени стигнаха 17 хиляди. Бяха похарчени 12 милиона лева, от които 2 милиона лева за информационна кампания. Само за излъчването на видеоклип по трите големи телевизии в продължение на 17 дни министерството плати 1 милион лева. Оценката на Илия Тасев днес.
Хоризонтът продължава до края на 2030-а година.
Репортаж на Елена Бейкова чуйте в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..